• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Geoline - korozja plastiku?

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#1
Po kilku miesiącach nieużywania wyciągnąłem moje Geoline, przy rozłączaniu udało nam się złamać kilka sztuk: rozjazd wzdłuż między oboma torami, jeden z zatrzasków podtorza w łuku, jeden po przypadkowym nadepnięciu (na dywanie) pozbył się szyn- wszystkie przytwierdzenia odpadły.
Czy z doświadczenia ktoś przeżył podobne problemy? Elementy mają około 5 lat, składowane w mieszkaniu więc temepratura i wilgotność w normie, czyszczone benzyną ekstrakcyjną - może tu jakaś reakcja chemiczna zaszła?
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
#2
Moje miały tak samo, mniej więcej po podobnym okresie stały się bardzo kruche, dosłownie kruszyły się w dłoniach. Niestety plastik w nich zastosowany szybko się starzeje.
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
#3
Posiadam komplet takich torów, które otrzymałem jako używane i występuje podobny problem jak opisałeś.
Z takim samym zjawiskiem spotkałem się również w wagonie towarowym Roco. Podczas próby ścięcia detalu z pudła tworzywo nienaturalnie zaczęło się kruszyć. Wystarczył lekki nacisk na pudło i ono pękało.
Zaobserwowałem też takie zjawisko na płytkach z imitacją cegieł Auhagena. Jak produkt był nowy łatwo przycinało się płytkę. Gdy wróciłem do niej (tego samego egzemplarza płytki) po kilku latach nacisk skalpela powodował, że zaczynała się kruszyć.
Pewnie ekologia wymusza nie stosowanie jakiś dodatków w składzie tworzywa sztucznego. To tylko moje przypuszczenie.
 
OP
OP
OLF

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#4
Dobrze wiedzieć, że to nie przypływ nadprzyrodzonych mocy :)
Źle, bo to znaczy ze wybierając system torów (wszystkie oferują podobne możliwości), trzeba jeszcze wziąć pod uwagę trwałość - a to coś, o czym przy zakupie nie wiadomo. O ile standardowe odcinki to względnie niewielka strata, to zniszczony rozjazd to już konkretny wydatek :(
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
389 8 0
#5
Tworzywa sztuczne, prędzej czy później ulegną degradacji, tylko np enerdowskie się jeszcze trzymają, a te współczesne jak koledzy opisali zaczynają się już rozpadać. Mam nadzieję zę modele taboru wytrzymają trochę dłużej.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#8
Konsekwetnie gromadzę Geoline`y a za chwilę ma się to wszystko rozpaść.
Ja mam Geoliny od dobrych 10 lat i samo się nie rozpada. Ale faktem jest, że są dość kruche i trzeba uważać przy zabawie. Na szczęście dość łatwo się to klei kropelką i trzyma mocno - oczywiście, jeżeli się nie rozpadnie na bardzo drobne kawałki przy nadepnięciu nogą. :)
A można jaśniej? Nie każdy wie, co to jest "c-gleis".
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#12
Tak samo jak nie każdy wie co to geoliney.
To prawda, ale ten, kto pytał wie i ci, którzy odpowiadają też wiedzą. Fakt, że można byłoby to napisać, ale jak się wchodzi w temat z czymś zupełnie innym, to trzeba wyjaśnić koniecznie o czym się pisze.
C-gleis to chyba marklin produkuje, ale to do jego trójszynowego systemu
Jeżeli tak (ja dalej nie wiem), to nie nie da się zastąpić torów Geoline torami C-Gleis (nawiasem mówiąc, skoro to nazwa niemiecka, to chyba należałoby pisać to wielkimi literami).
Ja myślałem, że Geoline to nazwa własna torów Roco.
Tak właśnie jest.
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#13
Może lepiej przerzucić się na tory Roco na gumowym podłożu? Jestem ciekaw jak będą się sprawować tory PIKO na podsypce, mam ich trochę "luzem" i zastanawiam się nad dokupieniem samego "podłoża" które ma być niedługo (lub już jest) dostępne.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#20
Ja tam zostanę przy swoich Geoline'ach. Do zabawy na podłodze będą musiały mi wystarczyć. Co najwyżej będę czasem musiał coś skleić. ;) A jeśli (z naciskiem na "jeśli") kiedyś bym budował jakąś makietkę, to i tak torów z imitacją podsypki do tego nie użyję.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Kolej podłogowa 5

Podobne wątki