• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Generatory dymu Seuthe nr. 9 i 10

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#1
Witam,

mam pytanie: czy w analogowym modelu BR57 Roco można zainstalować generator dymu nr. 10? Chodzi o napięcie pracy generatora (nr. 9 ma od 8-14V i pobór prądu 140mA, a nr. 10 od 10-16V i pobór 130mA).
Z artykułu Romana Kozaka zamieszczonego w KMiD nr. 2-2/2007 wyczytałem, że w moim modelu musiałbym zainstalować nr. 9. Ten jednak jest trudno dostępny, w przeciwieństwie do nr. 10, który ewentualnie chciałbym zainstalować jako alternatywę. Poza tym w ww. artykule pisze, że nr. 10 przeznaczony jest do modeli Maerklina... :? a z innych źródeł wiem, że nr. 10 równie dobrze będzie pasował do mojego analogowego BR57 jak nr. 9....Już nic nie rozumiem z tego, mógłby ktoś obeznany w temacie się wypowiedzieć?


Kamil K.
 

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.219 8 0
#2
Nie widzę żadnego problemu w montażu "10". Ten generator przeznaczony jest właśnie do zasilania "analogowego" i w starych katalogach ROCO do BR57 był zalecany. W swoich lokach większość "grzałek" mam "10"-ek - to pozostałość po poprzednim zasilaniu.
W chwili przejścia na "cyfrę" zacząłem kupować "11". Jednak nie udało mi się do tej pory wymienić wszystkich. W chwili obecnej używam i "10" i "11".
Generalnie musisz uważać z czasem "pracy" grzałki. Loki Roco (i inne też) z kominami z tworzywa - ulegają zdeformowaniu od dość wysokiej temperatury.