• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Generator Dymu w DCC

nyc

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam.
Niedawno otrzymalem PIKO 57554 PKP Tp1 (G7.1) tender 0-8-0 steam locomotive DC razem z generatorem dymu do DCC Piko. Po zamontowaniu na stale grzanie generatora ten nie wydziela caly czas pary. Tak jakby strzelal i pyrkal para co jakis czas i strasznie upapral lokomotywe z przodu olejem. Uzywam dekoder lenz silver. Czy robie cos nie tak czy taki dekoder nie powinien dymic caly czas bez tzn sztrzelania czy pierdzenia?
 

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
#4
Napięcie w torach przy Prodigy przypuszczam jest takie same czyli 16V DCC.

Przy okazji to ja mam pytanie do znawców tematu.
Całkiem niedawno odkryłem że generatory dymu są do analogu i cyfrówki, co nie zawsze w opisie przedmiotu jest wykazane. Jaka jest różnica pomiędzy generatorami do analogu i DCC?
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#5
1. Tę grzałkę podłączyłeś do dekodera czy bierze napięcie wprost z torów?

2. Różnica jest w napięciu i prądzie pobieranym.
 
OP
OP
N

nyc

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Podlaczylem do plytki ktura juz byla w loku. przylutowalem do odpowiednich wtykow 8 pinowego gnazda na dekoder tak jak bylo to pokazane w instrukcji generatora dymu.
 

TKK

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Cezary napisał(a):
Napięcie w torach przy Prodigy przypuszczam jest takie same czyli 16V DCC.

Przy okazji to ja mam pytanie do znawców tematu.
Całkiem niedawno odkryłem że generatory dymu są do analogu i cyfrówki, co nie zawsze w opisie przedmiotu jest wykazane. Jaka jest różnica pomiędzy generatorami do analogu i DCC?
analog - <16V ~120-130mA
dcc - >16V ~70mA

nyc napisał(a):
Podlaczylem do plytki ktura juz byla w loku. przylutowalem do odpowiednich wtykow 8 pinowego gnazda na dekoder tak jak bylo to pokazane w instrukcji generatora dymu.
problem bedzie w napieciu i olejku.
Jak masz generator do DCC to on najlepiej pracuje dopiero przy ~18V w torach.
Ale jako że nie fajne jest takie napiecie dla H0 to ja przy napiecu w torach 16V stosuje generatory do analoga. Podlaczam je zawsze przez dekoder, albo loka, albo dokladam osobny funkcyjny ktory tylko generatorem steruje. 120mA to nie jest jakis straszny prad dla dekodera :). Wtedy po spadkach napiec na generatorze mam troche ponad 15V - co jest ok dla generatora. :-D

Jezeli masz juz ten dekoder to zobacz jak dymi na innych olejkach - u mnie najlepiej spisuje sie olejek Seuthe. Na olejku z Trixa dymil tak sobie (przy generatorze dla DCC-przy okazji - mam jeden na zbyciu, nr 24 ;-)).
 

Gloow

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Witam, podepnę się pod temat. Posiadam model Tp1 Piko z założonym dekoderem Standard+ lenz'a. Chciałbym zamontować w modelu generator dymu (również piko). Widzę, że na płytce w lokomotywie są punkty lutownicze lecz nie wiem do których punktów dolutować kable generatora. Proszę o radę.

Wybaczcie, że post pod postem. Dotarł do mnie zamówiony generator dymu i wolę się upewnić zanim coś sknocę. Lokomotywa to Tp1 Piko,generator to 56161 Piko a dekoder to Standard+ Lenz'a. Generator posiada dwa kable; czerwony i brązowy. Zakładam, że miejsca na płytce elektronicznej lokomotywy które zaznaczyłem strzałkami służą właśnie po to aby móc dolutować do nich kable, np generatora dymu. Czy dobrze kombinuję? Czy jeśli przylutuje kabel czerwony do zaznaczonego na zdjęciu czerwoną strzałką miejsca i analogicznie postąpię z kablem brązowym to wszystko będzie działać poprawnie - tj. generator dymu będę włączał odpowiednim przyciskiem funkcyjnym?

Udało mi się rozwiązać problem. Zasięgnąłem porady Wujka Google w postaci słownika angielsko-polskiego. Ja rozwiązałem sprawę tak, że dolutowałem kable generatora do "zielonego" i "niebieskiego" pinu gniazd dekodera. Dzięki temu obsługa przy pomocy F1. Proszę moderatora o scalenie moich trzech postów.
 

Załączniki

tulipan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Witanko.Ja mam ten sam problem ,co przedmówca nie mam pojęcia gdzie podłączyć cyfrowy generator dymu do Tp1 piko.Na instrukcji jest pokazane .że jeden kabel w 2 gnieżdzie pinu a drugi idzie do( F) dekodera.Ok ale jakiego dekodera .We wszystkich punktach na płytce z pinem jest za niskie napięcie i generator za słabo sie nagrzewa.To 2 gniazdo pinu jak sie domysliłem służy do funkcji właczania.Jednak nie mam pojęcia gdzie mam podłączyć ten 2 kabel co niby idzie do dekodera.Ja się już poddaje proszę o pomoc jeżeli ktoś podpowie będę wdzięczny.Pozdrawiam!!!
 

tulipan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Tak mam dekoder jazdy piko.
[DOUBLEPOST=1436241051,1436240710][/DOUBLEPOST]Dekoder taki sam jak na zdjęciu pare postów wyżej.Dodam ,ze sprawdzałem generator na analogu i działa bardzo dobrze.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#12
No to generator możesz podłączyć do wyjścia AUX1 dekodera, czyli do zielonego kabelka. Drugi biegun zasilania generatora do wspólnego plusa, czyli niebieskiego kabelka.
 

tulipan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Jeszcze jedno mam to przylutować w gnieżdzie pinu? czy w innym miejscu?Przepraszam nie znam się na elektronice nie wiem czy ma to znaczenie.
 

tulipan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Tak tego już próbowałem generator się włącza i grzeje ale idzie z niego prawie niewidoczna smuga dymu,może ma to znaczenie ,że steruje z Z21 a nie z centrali piko?
Zmienie jeszcze płyn do generatora ,może to cos da bo mam z firmy faller.
 
1

12g

Gość
#16
Słabo dymi bo masz pewnie generator na wyższe napięcie 16-22V, lepiej będzie dymić z generatorów na napięcie 10-16V.
 

tulipan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Mi sie wydaje ,ze problem bedzie w funkcji .generator dostaje inne napięcie niz powinien.pewnie inna funkcja jest załaczana.Trzeba by było sprawdzic funkcje dekodera jeszce raz i odpowiednią ustawić.
 

Podobne wątki