• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Gdzie wlutowac kondensator

OP
OP
zgodny

zgodny

Znany użytkownik
Reakcje
370 19 0
Chcialbym zamontowac w lokomotywie Oi1 leda do oświetlenia kabiny , generator dymu . Takie pytanie ktoś montował? Jest tam płytka z punktami lutowniczymi ,chciałem sprawdzić pod jakim klawiszem można go zapalić ,ale żaden nie podaje napięcia .Mam dekoder ZimoMX630 P. Podejrzewam że trzeba go zaprogramować , ale jakie cv odpowiadają za te styki ?
 

Załączniki

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
Co to za dekoder? Sprawdź opis wyprowadzenia CHARGE - to może być właśnie do kondensatora. Jeśli nie - kondensator podtrzymania podłącza się pomiędzy masę GND i ten common, ale lepiej ine bezpośrednio, tylko od strony common przez diodę katodą do common, anodą do + kondensatora i równoległy do niej rezystor ok. 100 Ohm. Pewnie już ze 20 razy było to na forum opisane.
 

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
Co to za dekoder? Sprawdź opis wyprowadzenia CHARGE - to może być właśnie do kondensatora. Jeśli nie - kondensator podtrzymania podłącza się pomiędzy masę GND i ten common, ale lepiej ine bezpośrednio, tylko od strony common przez diodę katodą do common, anodą do + kondensatora i równoległy do niej rezystor ok. 100 Ohm. Pewnie już ze 20 razy było to na forum opisane.
Common(VCC) to wspólny + do zasilania szpeju (np świateł). Domyślam się, że kondensator podłącza się pomiędzy GND (to z sekcji SPP), a VCC (j.w., poprzez diodę) i Charge (poprzez coś, co ograniczy natężenie, np. rezystor).
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
157 1 0
Co to za dekoder? Sprawdź opis wyprowadzenia CHARGE - to może być właśnie do kondensatora. Jeśli nie - kondensator podtrzymania podłącza się pomiędzy masę GND i ten common, ale lepiej ine bezpośrednio, tylko od strony common przez diodę katodą do common, anodą do + kondensatora i równoległy do niej rezystor ok. 100 Ohm. Pewnie już ze 20 razy było to na forum opisane.
Dzięki za odpowiedź, ale po to pytam, aby nie zepsuć dekodera. Okazuje się, że Jaco3011 ma rację :) Dekoder to Lokkomander 2 firmy Train-O-Matic.
Screenshot_2020-12-15-12-16-19-297_com.google.android.apps.docs.jpg
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.096 3 1
Podepnę się pod temat. Kończę właśnie montaż centrali Nanox, planuje więc wyposażyć mój parowóz Las w dekoder.
Planuję użyć Zimo MX-616R. Czy tutaj kondensator podłączyć pomiędzy niebieski a czarny? Czy może pod pole ground?
1609077854026.png

Drugie pytanie: Jaki kondensator zastosować? Pojemność będzie ograniczona ilością miejsca w tendrze. Ale 16 czy 35V?
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.096 3 1
Super, dziękuję! Znalazłem u siebie 1000uF 25V. W tender się zmieści :)
Jeszcze pytanie: czy zamiast 1N4001 mogę dać 1N4007? Akurat takie mam, parametry mają lepsze, natomiast może chodzi o coś innego?
 

leszek-rzeszów

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
281 1 1
Witajcie,

Mam taki zestaw roco ST44, a w nim dekoder esu loksound 4. Zestaw ten jest bez kondensatora i po prostu na niektórych rozjazdach się zatrzymuje, no i przerywa dźwięk.

Dlatego chciałem zamontować w nim kondensator, by te potencjalne przerwy wyeliminować.

roco_st44_plytka.png


Wlutowałem więc w płytkę - z powyższego zdjęcia, kondensator(1000uF/25V) w miejsce po lewej stronie tam gdzie jest prostokątny otwór. Jednak nic to nie dało dalej szarpanie.

Taki mam dekoder

Bez tytułu.jpg

roco_st44_esu_4.jpg


Może trzeba jednak bezpośrednio do dekodera wlutować ten kondensator?

Znalazłem taki rysunek
esu_4.png

czyli wynikało by że w moim przypadku powinno to być tak

esu_4_kon.jpg


Czy tak?
 
Ostatnio edytowane:

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
308 0 0
Płytka ROCO 8073790351 jest przystosowana do dekodera ZIMO w którym między pinami 5 i 6 podłącza się kondensator, a układ ładowania jest w dekoderze.
W przypadku Loksound4 pin 6 złącza PluX22 nie jest podłączony, a sam dekoder nie ma wbudowanego układu ładowania.
Powinieneś więc podłączyć go zgodnie ze schematem z instrukcji bezpośrednio do dekodera.
 

ralph80

Aktywny użytkownik
Reakcje
571 3 2
Mam pytanie odnośnie dekodera PIKO SmartDecoder 4.1 i lokomotywy SU46 od PIKO. Czy montując kondensator trzeba dawać "układ ładowania" jak w przypdaku ESU czy tylko sam kondensator? Nigdzie (w instrukcji też nie ma) nie mogę znaleźć informacji (albo za słabo szukam).
 

leszek-rzeszów

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
281 1 1
Płytka ROCO 8073790351 jest przystosowana do dekodera ZIMO w którym między pinami 5 i 6 podłącza się kondensator, a układ ładowania jest w dekoderze.
W przypadku Loksound4 pin 6 złącza PluX22 nie jest podłączony, a sam dekoder nie ma wbudowanego układu ładowania.
Powinieneś więc podłączyć go zgodnie ze schematem z instrukcji bezpośrednio do dekodera.
Problemem było także to, że był to esu loksound 4.0 -> trzeba było jeszcze ustawić CV 315 -> 0 i CV 113 -> w moim przypadku ok. 122. Teraz działa ładnie :)
 

Podobne wątki