• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Gdzie wlutowac kondensator

tygmich

Użytkownik
Reakcje
142 1 1
Sprawdzone i nic. Wyczyszczone koła w loku, tory. W PIKO et22 /dekoder dźwiękowy ESU +kondensator/ i PIKO SU45/dekoder dźwiękowy Zimo/ nie ma problemu. Do dekodera PIKO 56403 jest poprzez łącze SUSI podpięty moduł dźwiękowy Unhlenbrock. Lok jedzie ale dźwięk na rozjazdach tak jakby to ując "resetował się". Nigdzie nie ma schematu i kompletna cisza na forach jak to ogranąć :-(. Chyba pozostanie wywalenie tego dekodera i wstawienie ESU + kondensator.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
gdzie to zlokalizować - lok czy dekoder?
Po tym pytaniu, łatwo wywnioskować, że elektronika jest dla Ciebie tematem tabu a trzeba posłużyć się inżynierią wsteczną do czego potrzebna jest znajomość elektroniki. Chyba prościej będzie jak kupisz dekoder z wyprowadzeniami na kondensator. Ewentualnie pokaż fotki dekodera, może da się jakoś pomóc.
 
Ostatnio edytowane:

tygmich

Użytkownik
Reakcje
142 1 1
Dziękuję. Niestety elektronika nie jest mi obca ale słowa uświadomiły, że nie wszystko jest tak łatwe w rozwiązaniu jak sie wydaje.
Uklad w tej konfiguracji wylatuje na rzecz loksound v5 8-pin (esu 58410). A dekoder Piko laduje na warsztat albo "spale" albo znajde rozwiązanie.
Bardzo dziękuję za poświęcony czas
Pozdrawiam z serca Wielkopolski
Wątek zakończony
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
nie wszystko jest tak łatwe w rozwiązaniu jak sie wydaje.
Znalezienie mostka to banalna czynność o ile wie się czego szukać. W 99% dekoderów są to cztery diody a nie scalony mostek. Wiekszym problemem może byc przylutowanie przewodów ale jak wie się jak szukać, to dogodne miejsca znajdzie się.
Zadanie bardzo proste dla osoby obeznanej z elektroniką.
 

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
98 1 0
Trochę mnie zaciekawiło po co kolego r-mik piszesz w tym temacie? Wygenerowałeś sobie trzy posty, w których nie udzielasz konkretnej pomocy koledze, który prosi o pomoc.
1)
Zidentyfikuj mostek prostownicy i wlutuj kondensator z obwodem ładowania (dioda + rezystor).
2)
Po tym pytaniu, łatwo wywnioskować, że elektronika jest dla Ciebie tematem tabu a trzeba posłużyć się inżynierią wsteczną do czego potrzebna jest znajomość elektroniki.
3)
Znalezienie mostka to banalna czynność o ile wie się czego szukać. W 99% dekoderów są to cztery diody a nie scalony mostek. Wiekszym problemem może byc przylutowanie przewodów ale jak wie się jak szukać, to dogodne miejsca znajdzie się.
Zadanie bardzo proste dla osoby obeznanej z elektroniką.
Kolega tygmich jasno się określił. Oczekuje pomocy, informacji gdzie w swoim dekoderze ma coś wlutować. Myślę, że poczytał trochę i wie, że najlepiej znaleźć mostek... Tylko gdzie on jest w jego dekoderze? Ktoś, kto zadaje takie pytanie, na pewno nie jest elektronikiem z bogatym doświadczeniem. Ty to doświadczenie masz i nie musisz tego udowadniać. Szkoda, że podkreślasz jego niewiedzę i więcej czasu poświęcasz na czcze posty niż na rzeczywistą pomoc.
dek56403.png

Na znalezienie zdjęcia potrzebowałem chwili. Ja na elektronice nie znam się w ogóle. Ty tak, więc wykorzystaj prostą grafikę i odrobinę czasu i nanieś znaczniki "gdzie" i "co". Jeśli kolega tygmich uzna, że sam da radę to polutować, to dobrze. Jeśli nie, to trudno.
Jeśli nie masz tak cennego czasu żeby to rysować, to nie marnuj go także na nic nie wnoszące posty.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
Zaznaczone miejsca do przylutowania kabli, ale osobiscie bym jeszcze sprawdzila czy mamy tam wyprostowane napiecie DCC jakims woltomierzem [miernikiem uniwersalnym]. Kondensator na napiecie minimum 25V, sporo centralek daje w tory 17-20V i mniejszy strzeli.
 

Załączniki

tygmich

Użytkownik
Reakcje
142 1 1
Dziękuję za wsparcie / info :)
Straciłem nadzieję a tu dziś niespodzianka
Mam pod ręką kondensator 1000uF 25V w week pokombinuje
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Na znalezienie zdjęcia potrzebowałem chwili.
Autorowi tematu nie chciało się poświęcić chwili aby znaleźć fotografię to niby dlaczego ja miałem szukać? W #6 napisałem, że gdy pokaże fotografie to może uda się pomóc, nie chciało mu się szukać to dlaczego mam uszczęściwiać na siłę?
 

tygmich

Użytkownik
Reakcje
142 1 1
Bo może Autor tego wątku miał dość korespondencji po # lekturze Nie ocenia sie zbyt pochopnie nikogo po wyglądzie i wpisach - na tym forum to drugie hobby. Cieszę się, że są osoby ktore pomogą. Zimne piwko by sie przydało w podziękowaniu
 

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
98 1 0
Szkoda bić pianę komu się chciało albo i nie. Jeżeli udało się pomóc, to tylko frajda dla pomagających i chwała, że chcieli pomóc. Czasem trzeba trochę wyrozumiałości dla mniej obrotnych i obeznanych :)
 

mjasinsk

Aktywny użytkownik
Reakcje
515 57 11
To ja tez mam lamerskie pytanie. Kupiłem do dekodera ESU ups, równiez tej marki. Jak możecie sobie wyobrazić kosztował pól ceny dekodera. Mimo że nie jestem elektronikiem a miejsce do wlutowania było dla mnie mikroskopijne z sukcesem wlutowałem ups , który działa i do tego jest ładnie sterowany lok programmerem. Wczoraj odebrałem "Byka" , którego zamówiłem w wersji LOK sound 5 ESU + światła E1 + UPS. Otworzyłem loka i zdziwiłem się że do deka nie ma wlutowanego UPSa, ale za to wlutowany jest kondensator w płytę główna loka. Teraz pytania:
1. Czy mam rację co do opisu i ten kondensator to faktycznie UPS ? (raczej tak bo loka po utracie zasilania świeci jeszcze przez sekundę, dwie )
2. Czy jeżeli jest miejsce w płytce głównej, a podobne widzę w EU07 PIKO i SU46 PIKO to lepiej wlutować w płytke główną czy jednak w dekoder
3. Czy jest sens zakładając upchnięcie w obudowie wlutowac i w płytę główną i w dekoder?
4. Jak macie rozwiązany UPS w SM42? Miłe było by zobaczenie fotki dodatkowe do tych, które są (o ile ktoś lutowałw płytkę a nie w deka
5. kondensator z układem sterującym a bez niego? Czu należy zawsze stosowac układ sterujący (chyba poprawnie łądujacy) Patrząc na foty z tego wątku widze rezystor i diodę wlutowywane w płyte główną. Kupując np. w DCC24 kondensator z układem ładującym wystarczy że wlutuję je w miejscach jak w moim Byku i jak rozumiem na fotach powyżej rozbrajanie (dolutowywanie części ) płyty głównej nie jest potrzebne? Nie do końća załapałem wątek o zworkach :(

Będe wdzięczny za info. Sorry jeżeli coś powtarzam ale byc moz ebedzie to też podsumowanie kilku wątków przydatne dla innych.
Uprzejmie proszę o unikanie komentarzy typu poszukaj sobie lub jak nie jesteś elektronikiem to się nie bierz. Ni ejestem elektronikiem ale poki co na całej makiecie spaliłem jedną listwe świetlną ESU więc nie ma tragedii :)

Dzięki Wielkie
 
Ostatnio edytowane:

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Temat należałoby rozwinąć o problemy z informacją zwrotną przy takim układzie ładowania. Aby wykorzystać max pojemność, zamiast diody należałoby użyć diody "idealnej" w praktyce układu scalonego ale MOSFET z niewielkimi dodatkami też by się sprawdził. Dlatego dobry UPS nie jest układem tanim ani bardzo małym i może kosztować tyle co tani dekoder.
 
Ostatnio edytowane:

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
A kto ci kaze dawac 1N4007? Bierzesz diode szybkiego z spadkiem napiecia w kierunku przewodzenia 0.1-0.2V i problem rozwiazany. Stara zasada KISS nadal obowiazuje.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Bierzesz diode szybkiego z spadkiem napiecia w kierunku przewodzenia 0.1-0.2V i problem rozwiazany.
100mV? Pobożne życzenia!
Jaką konkretnie diodę proponujesz?

PS
Jak zwykle internetowe mity są wszędzie! Trzeba się liczyć ze spadkiem 400..500mV w skrajnym przypadku ponad 700mV. Kto nie wierzy niech sprawdzi przy znamionowym obciążeniu a nie LEDem pobierającym 5mA lub UWAŻNIE przeczyta notę katalogową elementu, który zamierza wykorzystać.

Stara zasada KISS nadal obowiazuje.
Stara zasada, czytaj uważnie noty katalogowe, sprawdzaj element w różnych warunkach pracy i nie wprowadzaj w błąd brakami swojej wiedzy nadal obowiązuje.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
Grasz wedlug katalogu to masz STPS1L30A, 1A 0,26V Ufmax 30V Ur Ja gram bardziej wedlug miernika i tutaj diody z Uf mniejszym od 0,2V sie zdazaly.
P7040098.JPG
 

Podobne wątki