• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Gdzie kupić budynki h0?

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
259 23 5
#4
To zależy od Ciebie czy będą realistycznie wyglądać. Możesz nawet z gliny zrobić. Sklejenie samego kupnego budynku to 50% roboty. Reszta to patyna, brudzenie, waloryzacja,itd....wtedy dopiero wygląda jak prawdziwy budynek pomniejszony....
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#10
Wpierw pytanie po co Ci one.
Jeśli do makiety to tylko karton. Masz duży wybór i niskie ceny. (swiatmodeli.eu, modelekartonowe.eu i sporo innych godnych polecenia sklepów). Możesz dowolnie pomalować, spigmentować, słowiem mieć co chcesz. Przy plastikowych modelach musisz być na prawdę dobry żeby urealnić budynek i pozbyć się wyglądu plastiku, a poza tym to polskich budynków zbyt wiele nie znajdziesz.
Jeśli do postawienia na podłodze, to raczej plastik z uwagi na sztywność konstrukcji i brak bardzo delikatnych elementów. Modele z kartonu bardzo łatwo uszkodzić.
 
OP
OP
Michał Szewc
Reakcje
17 0 0
#11
Wpierw pytanie po co Ci one.
Jeśli do makiety to tylko karton. Masz duży wybór i niskie ceny. (swiatmodeli.eu, modelekartonowe.eu i sporo innych godnych polecenia sklepów). Możesz dowolnie pomalować, spigmentować, słowiem mieć co chcesz. Przy plastikowych modelach musisz być na prawdę dobry żeby urealnić budynek i pozbyć się wyglądu plastiku, a poza tym to polskich budynków zbyt wiele nie znajdziesz.
Jeśli do postawienia na podłodze, to raczej plastik z uwagi na sztywność konstrukcji i brak bardzo delikatnych elementów. Modele z kartonu bardzo łatwo uszkodzić.
Mało jest Polskich? Ehhh może wiesz kto mi na zamówienie zrobi
 

Lucjan P

Aktywny użytkownik
Reakcje
157 5 0
#12
Podłączę się pod temat, bo też mnie on interesuje, a nie warto zakładać nowego. Mam jednak kilka konkretnych pytań. Co trzeba zrobić żeby zaprojektować i wykonać budynek techniką laserową? W jakiej formie należy mieć dane? Czy mają być to "gołe" wymiary, zwymiarowane rysunki, czy szkice/ skany projektów? I co z tym dalej? Mam kolegę który zajmuje się wycinaniem na ploterze laserowym, natomiast zupełnie nie orientuję się jak wygląda tworzenie pliku wsadowego na którym ten ploter pracuje. Co do wymiarowania i szkicu "z natury" też mam pewne wątpliwości. Najlepiej byłoby zdobyć plany budynku, ale tych też nie wiem gdzie szukać.
I jeszcze jedna zagwozdka, ostatnio fotografowałem interesujący mnie budynek stacyjny (tory rozebrano), teren ogólnie dostępny, w centrum miejscowości, gdy podszedł do mnie starszy pan i w krótkich słowach powiedział że zaraz zadzwoni "na kolej do Gdańska" bo to jest teren kolejowy i tu nie wolno robić zdjęć, poza tym nie wolno mi tutaj chodzić i oglądać też nie. Próbowałem mu grzecznie tłumaczyć, że chcę udokumentować ten budynek ale stwierdził że kolei tu już nie ma i nie ma tu czego szukać (przed chwilą mówił co innego). Także też interesuje mnie kwestia kogo pytać o zgodę oficjalną na dokumentacje budynków kolejowych?
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#13
CHŁOPAKI - primo po pierwsze : CZYTAĆ FORUM, skorzystać z wyszukiwarki forumowej, google też powinien pomóc, jeśli wiecie, o co pytać.
Secundo po drugie: CZYTAĆ FORUM, tu znajdziecie informacje i odpowiedzi na Wasze pytania. A te są bardzo nieprecyzyjne.

Kolega Michał nie odpowiedział na pytanie, do czego mu ten dworzec potrzebny, czy na makietę domową, czy na moduł, dioramę, czy do zabawy na podłodze. To wbrew pozorom ma znaczenie (jak pisał kolega mrozek20 w poście, nieco wyżej).
Jeśli już zdecydujecie, że ma on być ozdobą makiety lub modułu, czy dioramy, pojawia się kolejne pytanie: Jaki fragment kolei chcecie odwzorować.
Jeśli to ma być duża stacja, to musi być duży lub przynajmniej średniej wielkości dworzec. Jeśli to ma być mała stacyjka na linii lokalnej, to dworzec nie musi być duży.

Wracamy więc do : CZYTAĆ FORUM :)
Jak już będziecie mieć konkretne założenia i konkretne pytania, zapraszamy, pomożemy. :)
Miłej lektury :)
 

Lucjan P

Aktywny użytkownik
Reakcje
157 5 0
#15
CHŁOPAKI - primo po pierwsze : CZYTAĆ FORUM, skorzystać z wyszukiwarki forumowej, google też powinien pomóc, jeśli wiecie, o co pytać.
Secundo po drugie: CZYTAĆ FORUM, tu znajdziecie informacje i odpowiedzi na Wasze pytania. A te są bardzo nieprecyzyjne.

Jak już będziecie mieć konkretne założenia i konkretne pytania, zapraszamy, pomożemy. :)
Miłej lektury :)
Ponieważ to po części do mnie, to postaram się odpowiedzieć. Na najważniejsze pytanie odp. FORUM CZYTAM a wyszukiwarka zaprowadziła mnie tu i w kilka jeszcze innych tematów z których wynika ogólnikowo, że budownictwa polskiego jako takiego nie ma, z kilkoma wyjątkami jak pracownia Stangel, lub wymieniona wyżej manufaktura CMM. Modele piękne ale drogie i z założenia projektowane chyba jako gotowe produkty.
Konkretne pytanie/ pomysł to: Mała stacja na linii dwutorowej, na makiecie domowej. Zdjęcie tutaj. Opisałem już założenia i projekt makiety w założonym przez siebie temacie.
Okazuje się jednak, że co i rusz ktoś robi takie budynki, od podstaw wspomagając się czasem laserem. Ponieważ nie projektowałem nigdy budynków, kolejne pytanie, gdzie można uzyskać dokumentację a jeśli takiej nie ma to jaka jest technika pomiarów? Fajnie by było też zapoznać się z techniką wycinania na laserze ale tu potrzebny byłby ktoś kto się podzieli tą wiedzą. Jedyną dokumentacją jaką posiadam na mój osobisty użytek jest dokumentacja mojego domu (zdjęcie poniżej). To jest stary niemiecki dom jakich pełno na pomorzu, rysunki są w skali, można je wykorzystać i tak w końcu zrobię jeśli nie znajdę budownictwa kolejowego. :)
52378420_369020187019698_8761261249754300416_n.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#16
A dlaczego nie chcesz wykorzystać tego budynku stacji, który stoi na makiecie na zdjęciach?
Takie budynki stacyjne też można znaleźć gdzieniegdzie w Polsce. Wystarczy tylko trochę poszperać w necie i nieco ten budynek przerobić.
Spokojnie może "udawać" polski dworzec. :)
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#18
Możecie sprawdzić:
sklep.gpm.pl
swiatmodeli.eu - sklep Kotebi
modelekartonowe.eu - ASP
Super budynki i w bardzo przystepnych cenach. W zasadzie to nawet tańsze od plastików.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.844 386 20
#19
Mam kolegę który zajmuje się wycinaniem na ploterze laserowym, natomiast zupełnie nie orientuję się jak wygląda tworzenie pliku wsadowego na którym ten ploter pracuje.
Jeśli masz kolegę, to jego zapytaj w jakim programie trzeba stworzyć plik, żeby jego laser mógł to odczytać i wyciąć.
Zapytaj kolegę @Astro , on jest architektem i projektuje budynki. Możesz także zapytać kolegi @Terebesz, on też robi piękne domy w skali H0.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#20
A&S przyjmuje projekty w Corelu, w załączeniu masz przykładowy plik który od nich dostałem.
Żółta linia to obramowanie formatki kartonu, czerwona to kontur ścian, błękitna to grawerowanie np. fug cegieł. Przerwy w czerwonej linii to miejsca gdzie ściana "trzyma" się formatki, w tym miejscu sobie odcinasz od reszty. Aha, ważne żeby nie zmieniać odcieni kolorów.
 

Załączniki

Lucjan P

Aktywny użytkownik
Reakcje
157 5 0
#21
A dlaczego nie chcesz wykorzystać tego budynku stacji, który stoi na makiecie na zdjęciach?
Takie budynki stacyjne też można znaleźć gdzieniegdzie w Polsce. Wystarczy tylko trochę poszperać w necie i nieco ten budynek przerobić.
Spokojnie może "udawać" polski dworzec. :)
Uff, a już myślałem że będziecie na mnie krzyczeć. :D
Dlaczego nie chcę wykorzystać tego co stoi na makiecie? Cóż jest to mój "wczesny" budynek, sklejony byle jak i byle czym, ma ze 20 lat i mnóstwo uszkodzeń. Teoretycznie można by uznać, że wiek odcisnął na nim swoje piętno i spatynować tak żeby wyglądał na zniszczony, ale niestety jest też pełno zacieków od kleju i zwyczajne błędy przy sklejaniu. Zdjęcie nie oddaje faktycznego stanu. Co prawda mógłbym kupić ponownie ten zestaw Kibri (39492) Ale tak jak napisałeś on tylko przypomina polski dworzec.
Co do budynków mam swoje typy. Piesienice a których pisałem to pierwsza stacja w kierunku Kostrzyna za moim miastem. Do tego jest to prosty wzór podobny do kamienic z Pomorza i można by się pokusić o jego pomiary. Zupełnie niedaleko na innej linii stoi też stacja podobna sami wiecie do czego Pączewo. Widać, że to ten sam projekt.
Co do lasera własnie wróciłem od kolegi, projekty robi w Corelu, zwykłe płaskie siatki, z zaznaczeniem linii kolorami (ploter tak dobiera moc i kolejność) potem przerzuca to na jakiś program dla plotera i już. Całą praca to stworzenie rysunku i to jest główna trudność, ale myślę, że można i warto spróbować, choćby odtworzyć swój dom w miniaturze. Oferty sklepów już przejrzałem, To co robi Astro i Terebesz też obserwuję. Powiem tak modelarstwo ma nas czegoś uczyć, rozwijać nasze umiejętności, więc będzie bardzo ciekawie zgłębić temat wektorów i budynków. Do tego od tego samego kolegi mam pół busa zrzynek styrodoru, starczy na kilka makiet, to co zostanie chętnie oddam jeśli ktoś będzie potrzebował.