• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Galeria] Parowóz Od2 - Modelik 1:25

Reakcje
0 0 0
#1
Witajcie

Chciałbym zaprezentować kartonowy model parowozu Od2, wydawnictwo Modelik, skala 1:25.
Dziesięć miesięcy temu zwracałem się do koegów modelarzy z forum kolejowo-modelarskiego z prośbą o pomoc przy gromadzeniu dokumentacji do tego parowozu. Tyle trwała jego budowa. Od samego początku zdawałem sobie sprawę z tego, że będę musiał zaakceptować pewne kompromisy ... czyli brak zgodności z "archiwalną" rzeczywistością. Moja skromna wiedza kolejowa i brak dokumentacji rysunkowo-fotograficznej raczej nie sprzyjały budowie tego modelu. Do dyspozycji miałem opracowanie Kierownika, rysunki z KMiD oraz to co wspaniałomyślnie wysłali mi życzliwi modelarze.
Szczegółową relację z budowy tego modelu prowadziłem tutaj

Krótkie podsumowanie:

- cały układ jezdny, napędowy z rozrządem włącznie jest ruchomy,
- wykonałem ruchome i działające zderzaki w parowozie i tendrze,
- otwieraną klapę dymnicy, w której wykonałem imitację płomieniówek, dmuchawki, odiskiernika i rur doprowadzających parę do cylindrów parowych,
- przeprojektowałem i przerobiłem w znacznym stopniu wnętrze budki, a dokładniej główną odbiornicę pary, przepustnicę, elementy układu hamulcowego oraz nawrotnicy i wodowskaz,
- wykonałem otwieraną klapę w budce oraz właz wlewowy w tendrze,
- przerobiłem układ hamulcowy tendra, dodając hamulec rzutowy, wał hamulca rzutowego i potrzebne dźwignie,
- tender wzbogaciłem o śruby i nity, przerobiłem tez mocowania resorów piórowych,
- wykonałem działające odsprężynowanie haka cięgnowego w parowozie,
- wykonałem ruchome drzwi i okno w budce,
- dorobiłem zbiornik na gaz świetlny, co w sumie i w połączeniu z malowaniem tabliczek okazało się historyczną porażką,
- przerobiłem skrzynię sprzęgową parowozu z tendrem oraz dorobiłem stosowne cięgna.





I jeszcze trochę takich, które oddają klimat tego parowozu.




Pozdrawiam serdecznie
 

Załączniki

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#4
Re: Parowóz Od2 - Modelik 1:25 [Galeria]

Nie ma chyba na forum szpeca, który by się znał na tym truchle z przełomu wieku i potrafił wyszukać jakieś błędy. Po prostu piękna robota.....
Jedyne, co mnie razi, to to, że tabliczki w tej skali są jakieś ''płaskie''.
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.287 247 30
#5
Re: Parowóz Od2 - Modelik 1:25 [Galeria]

super , pozwolisz , że na bazie twoich dokonań zacznę spolszczać moją rocowską Br36
co do tabliczek to fototrawionki trój- albo czwór warstwowe bym radził, wyjdą jak oryginał
 
OP
OP
N
Reakcje
0 0 0
#6
Re: Parowóz Od2 - Modelik 1:25 [Galeria]

Witajcie

Tabliczki to wytwór gotowy, wycicnany laserem. Nie mam pomysłu na dobre wykonanie tabliczek z papieru. To wycianie laserowe jest mało zadowalające. Krawędzie nierówne, widać "frezowanie" i trudno to pomalować. Może macie jakieś pomysły. Grubość tabliczek 0,7 + farba.



Kto w tej skali robi na zamówienie takie fototrawione tabliczki ... nie mam zielonego pojęcia o fototrawieniu ... papier to co innego ... zawsze dłubałem w papierze. A może macie jakiś namiar na dobrego instruktora fototrawienia :).

Pozdrawiam
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#7
Re: Parowóz Od2 - Modelik 1:25 [Galeria]

Skończyły się wakacje i wreszcie na forum pojawiają się wątki, do których można z przyjemnością zaglądac. Gratuluję, piękna robota, tylko pozazdrościc umiejętności i talentu.
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#8
Re: Parowóz Od2 - Modelik 1:25 [Galeria]

Pogratulować pięknie wykonanego modelu, i chociaż nie udalo sie uniknąć paru niedociągnieć to jednak nie umniejsza to nic z ekspozycyjności modelu.
Z ciekawościa oglądałem relacje z powstawania tego modelu i tego iż wszystko w nim jest ruchome i jak niewiele brakuje aby wpasować jakiś napęd aby model rzeczywiście ożył.
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#10
Proszę poczytać relację z budowy tego modelu tam Niki68 wyjasnił dokladnie co jak i dlaczego nie mógł wykonać tak jakby chciał.
Jakiś czas temu chciałem wykonac go w 1:8 więc nabyłem monografie tegoż parowozu gdzie są doś dokladne rysunki fabryczne stąd widze co jest zrobione tak jak w oryginale a co nie.
 

Podobne wątki