• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Gablotka na lokomotywy

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
#1
Tak jak wspomniałem w wątku makietowym chciałbym zacząć temat gablotki na lokomotywy. Sam temat nie wymagałby pewnie aż takiej uwagi, gdybym nie postanowił nieco utrudnić sobie zadania. Chciałbym żeby ta gablotka była jednocześnie malutką dioramką, która w miarę realistycznie przedstawia jakiś fragment większej stacji kolejowej. Największą wadą gablotek jakie widywałem do tej pory wydawał mi się brak tła, które jest potrzebne by wyeksponować nieco model. Wyjątkowo skromnie zdecydowałem się na mur oporowy w nadziei, że projekt pójdzie szybko i sprawnie.

Wyobrażam sobie scenkę jako jeden z torów na jakiejś większej stacji, który po prostu przebiega pod tym murem. Temat wydawał mi się prosty, ale znalazłem wyjątkowo mało zdjęć, które go dokumentują. I oczywiście pojawiła się w mojej głowie masa pytań. Zrobiłem koniec końców mały szkic całości, ale przydałoby mi się kilka rad. Oto nad czy się zastanawiam:

1. Planuję zrobić mur samodzielnie ze styroduru i pomalować na jakiś jasnobrązowy kolor. Czy to dobry pomysł/materiał?
3. Czy po obu stronach toru zostawić 11 mm miejsca na oznakowanie (semafory, jakieś tablice itp.)?
4. Czy miejsce po obu stronach toru nie powinno być szersze/węższe, na przykład ze względu na jakieś przepisy?
5. Czym wypełnić te 11 milimetrowe przestrzenie? Piaskiem? Jaki tam dać kolor?
6. Czy mur oporowy poza dłuższymi elementami u szczytu ma jeszcze jakieś charakterystyczne elementy?
7. Jaki znak mógłbym postawić przy torach, żeby dodać całości trochę więcej klimatu?
8. Chciałbym umieścić gdzieś parę kępek trawy, gdzie by było najsensowniej?

Jeśli to jakoś zmienia sytuację, to wspomnę, że moje lokomotywy to trzecia era DB.
 

Załączniki

Pach

Aktywny użytkownik
Reakcje
15 0 0
#2
Witaj.
Super, że próbujesz "dioramo-gablotek". Sam takie robię, bo miejsca na większe prace póki co nie mam ;) Postaram się pomóc na ile mogę ;)
Z tym tłem to się zgodzę i nie :) Tło dobrze gra w nieco większych niż 100x240 mm gablotkach. Jako tło stosuje się przeważnie widoki krajobrazu, które zlewają się z podłożem i stanowią pewną całość. W tak ciasnej gablotce nawet imitacja pewnej architektury w postaci muru może nie zagrać. Ty wiesz, że to mur oporowy wzdłuż toru ale dla potencjalnego widza będzie to lokomotywa na tle jakiejś ściany bo nie będziesz w stanie zasugerować ciągu dalszego sceny. Ale nie przekreślam, może Ci się uda. Coś na tym murze ewentualnie musiałoby powstać. Choćby trochę zieleni lekko "spływającej" w jednym miejscu z muru...

1. Hmmmm... najpierw trzeba zdecydować się na jakąś konkretną konstrukcję muru. Wybór niewielki - cegła albo żelbet. Na żelbet można użyć tektury, na cegłę np. płytek plastikowych. Oczywiście po złożeniu nadać fakturę, pomalować na odpowiedni kolor i pobrudzić. Podpatrz jakiś oryginał :)
3. 4. Odstępy od toru określa skrajnia. Wyróżnia się skrajnię taboru i budowli. 11 mm to mało. To nawet nie 1 m w rzeczywistości. W przepisach masz dodatkowo określone zasady ustawiania wskaźników i semaforów, ich odległości od osi toru. Z tym trzeba by się zapoznać :) To wszystko oczywiście zależne od kategorii linii.
5. Nie piaskiem tylko tłuczniem :) No chyba, że to kolej piaskowa... Przy murach często jest sporo syfu nanoszonego latami. Można to zaimitować pyłem. Podpatrz oryginał :)
6. No cóż. Powrót do pkt. 1. Najpierw trzeba zdecydować się na konstrukcję. Mury oporowe często mają geometrię jednostronnie zbieżną ze względu na moment zginający. Z tego samego względu mogą mieć przypory. Dodatkowo stare mury w cegle mogą mieć jakieś "ozdoby" lub ubytki. Podpatrz oryginał :)
7. Jakikolwiek :)
8. Przy samym murze coś pewnie mogło by rosnąć... Możesz ogólnie zrobić zarośnięty lekko lub bardziej tor. Podpatrz oryginał :)

Generalnie - poszukaj jakiegoś wzoru w rzeczywistości, zdecyduj się na kategorię linii i jej umiejscowienie, zbadaj przepisy pod kątem swojej pracy, dobierz materiały, rób :)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.933 386 20
#4
Pomysł ciekawy na taką gablotkę z tłem. Jako tło proponuję Ci pójść w teren i zrobić parę zdjęć ciekawego krajobrazu. Potem takie zdjęcie odpowiednio kadrujesz i zmniejszasz do wymiarów pasujących do skali modelu, drukujesz na drukarce kolorowej i masz gotowe tło. Pamiętaj, że przy wydruku na drukarce atramentowej musisz potem wydruk zabezpieczyć cienką warstwą lakieru bezbarwnego. Do tego tła dobierasz sobie odpowiednie kolory elementów pomiędzy torem, a tłem i wtedy zaczyna to wyglądać ciekawie.
[DOUBLEPOST=1487625922,1487624986][/DOUBLEPOST]Kiedyś popełniłem parę takich dioramek do samochodów i najciekawsza wyszła mi z zimowym krajobrazem. Możesz ją zobaczyć w temacie Gotowe modele - mafo
 
OP
OP
Przemekk

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
#5
Bardzo dziękuję za wszystkie sugestie. Oto drobne podsumowanie moich dotychczasowych przemyśleń wzbogacone o wasze uwagi.

Ponieważ bardzo chcę coś już zrobić, spróbuję kupić dzisiaj 4 mm balsę, która będzie podstawą mojej dioramki. Sklejka pewnie byłaby lepsza, ale zależy mi na łatwości obróbki, bo moja gablotka ma ścianki z plexi pod małym kątem i obróbka papierem ściernym będzie niezbędna. Innymi słowy dioramka będzie wstawiana do gablotki. Potem może ją przykleję na stałę, zobaczymy.

Posprawdzałem wnikliwie normy budowy torowiska tutaj : http://www.transportszynowy.pl/torykolpodsypka.php i tutaj: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Fremo:+Wersja+polska.

Wychodzi, że ława torowiska (gdzie między innymi stawia się znaki) ma zarówno przy liniach jedno jak i dwutorowych w przeliczeniu ok. 11 mm szerokości (co jest normą Fremo). A tor z podsypką ok 48 mm. Podsypka będzie na pewno i to dobrze utrzymana, bo podoba mi się wygląd zaszutrowanego toru.

Taka sama odległość (11 mm) jest również pomiędzy podkładami torów na linii dwutorowej. Ponieważ planuję tylko jeden tor. Zrobię 11 mm przerwy od strony widza i zastanowię się co dalej. Tak czy siak drugi tor się nie zmieści.

Odległość muru od toru jeszcze dopracuję, bo tutaj będę miał większe pole manewru, pewnie to będzie znacznie więcej niż 11 mm i może uda się tam upchnąć jakąś suchą trawę albo nawet małe krzaki. Podoba mi się też pomysł zwieszenia roślinności z muru, ewentualnie zazielenienia go jakąś imitacją mchu, to doda trochę życia całości. No i możliwe, że będzie niższy niż planowałem, żeby na górze znalazło się trochę ziemi. To jest temat na potem. Jak coś już zrobię dorzucę zdjęcia.
 
OP
OP
Przemekk

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
#6
No cóż, pracy wbrew pozorom sporo (jakieś 3 godziny + zakupy), a trochę jej nie widać. Są jeszcze poprawki malowania i szutru, szczególnie na brzegach. Najgorsze jest to, że Balsa mi się zaczęła wyginać po zalaniu mlekiem wikolowym, położyłem na tory trochę obciążenia i wyschła prosto, ale trochę mnie to zmartwiło. Szczególnie w kontekście dalszych prac, ale może będzie ok.

Zgromadziłem parę ciekawych zdjęć murów, może komuś się to przyda (poza mną):

http://www.foxrailroad.com/Retaining Wall Systems.html

http://model-railroad-hobbyist.com/node/23488

http://www.bigrbridge.com/en/home/sectors/railway.aspx

http://www.acecmd.org/index.php/26th-street-emergency-repair-and-retaining-wall-reconstruction



Chciałbym powoli zabrać się za ławy torowiska. Myślałem o wskaźniku W12, jako najodpowiedniejszym do tej dioramki i w miarę sensownym albo jakimś ograniczeniu prędkości powiedzmy do 40 km/h. Robiliście sami znaki, jak się za to zabrać ?

Czy rzeczywiście ławy najlepiej wysypać szutrem takim samym jak tor?

Chciałbym też dać na ławy kępki suchych traw, przynajmniej od strony widza, żeby trochę ożywić tą stronę. Co o tym sądzicie?

Tak to wygląda na razie, z roboczym tłem, choć nie powiem, zastanawiam się czy jednak nie dać takiego tylko w kolorze?

20170224_181727.jpg
20170224_182220.jpg
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#7
No ja bym trawkę posiał, nie tylko z przodu ale i za lokomotywą. Tło raczej kolorowe i tak by jakoś zgrywało się z ta trawką lub czymś innym.
Szczerze powiedziawszy nie podoba mi się to tło w tej sytuacji .. jakoś proporcje lokomotywy i gablotki przytłaczają to co jest z tyły - powinna być inna proporcja - wydaje mi się że powinno być coś znajdujące się bliżej aparatu... ?
 
OP
OP
Przemekk

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
#8
Sporo czasu minęło od mojego ostatniego wpisu, bo przez kilka ładnych tygodni nie mogłem się jakoś zabrać do dalszej pracy. I nagle, przeglądając stockowe zdjęcia w internecie znalazłem jakieś sensowne tło, a kilka dni potem znalazłem chwilę czasu by znowu coś dorobić. Kiedy przyjdzie następny taki czas? Prawdopodobnie w wakacje.
Na spokojnie rozważyłem różne opcje i uznałem, że rada o posianiu trawy jest na ten moment zwyczajnie najlepszym rozwiązaniem, zdecydowałem się na matę trawiastą, licząc, że to będzie wymagać najmniej umiejętności. Tło wydrukowałem w kolorze, póki co nadal testowo. Poprawiłem szuter i żeby zamaskować łączenie maty z szutrem rzuciłem tam trochę drobnego piasku, który kupiłem jakiś czas temu.

Tutaj znowu chciałem zapytać o dwie rzeczy.

Pierwsza to właśnie przejście między szutrem a matą trawiastą. Piasek jest już tam rzucony i raczej go nie usunę, ale chciałem zapytać jak wy robicie takie przejścia?

Druga kwestia to tło i podklejenie na piance. Będę potrzebował przyciąć to tło po odebraniu i chciałem zapytać czy zdjęcie podklejone na piance da się łatwo przycinać? No i czy tą piankę da się czymś sensownie przykleić do drewna?
 

Załączniki

OP
OP
Przemekk

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
#9
Na skutek korzystnego zbiegu okoliczności dostałem urlop w pracy i oczywiście zacząłem od odpoczynku, czyli od dokończenia mojej gablotki.
Najpierw przejechałem szyny specjalną rdzą firmy GW, używając techniki suchego pędzla. Nie wiem czy zwykłe malowanie nie byłoby sensowniejsze i realistyczniejsze, ale szyny są bardziej widoczne i ożywiają całość, więc chyba jest ok.
Poprawiłem piasek czyli przejścia między matą trawiastą a szutrem, dosypując go po prostu więcej i podlewając mlekiem wikolowym.
Tło jest najsłabszym elementem całości, może je kiedyś jeszcze nawet wymienię. Zostało wydrukowane i przyklejone na piankę, co kosztowało niecałe 13 zł, dociąłem je w domu na wymiar nożykiem i przykleiłem do słupków z balsy.
Na koniec zrobiłem przyzwoite zdjęcia, także będziecie mieli szansę ocenić moje starania. Bardzo dziękuję za pomoc i pozytywne opinie z waszej strony.
 

Załączniki

OP
OP
Przemekk

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
#10
No i stało się, zmieniłem tło na jaśniejsze i podmalowałem sklejkę, żeby tak nie raziła w oczy. Niestety na półce, która jest trochę w cieniu różnice w kolorach widać nadal i tym razem tło jest jaśniejsze od trawy ;)

Ale nie kombinuję już więcej, teraz zamierzam skupić się w całości na moim nowym projekcie.
 

Załączniki

Podobne wątki