• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Fz1 pokazuje zwarcie, a raczej nie powinien

el14

Aktywny użytkownik
Reakcje
139 17 0
#1
Hej, głupie pytanko laika. Otóż dziecko ma do zabawy stare Piko zasilane Fz1. Dokupiłem na alledrogo parę tanich wagonów, żeby miał lepszą zabawę i... kicha. Gość sprzedał mi bez ostrzeżenia m.in. wagonik Roco chyba z kołami Marklina, bo po postawieniu na torach jednego wagonika od razu wywaliło zwarcie. I pół biedy bo jakichś plastikowych kółek mam zapas, ale teraz Fz1 jak chce się ruszyć lokomotywą cały czas pokazuje zwarcie - lokomotywa jak najbardziej śmiga na innym zasilaczu. Jakby się zawiesił.

Byłby w stanie ktoś podpowiedzieć co zrobić żeby zaś śmigało?
 
OP
OP
el14

el14

Aktywny użytkownik
Reakcje
139 17 0
#5
Po odłączeniu obciążenia i przekręceniu pokrętła nie zaświeca się.

Co więcej dzisiaj po włączeniu ok. 10 sekund pokazał zwarcie i ciach lokomotywa ruszyła i nie ma zwarcia. O co chodzi?
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#6
Możliwe że zabezpieczenie termiczne się zawiesiło, albo jego styki się pokryły nalotem co nie jest dziwne po tylu latach. Te zasilacze mają podwójne zabezpieczenia, w szereg z obciążeniem jest wpięty termik a równolegle do termika jeszcze żarówka. Po przeciążeniu styk termika robi przerwę w obwodzie i zaświeca się żarówka. Jeżeli żarówka zaświeca się bez obciążenia to prawie pewne że uszkodził się prostownik.
 

Załączniki