• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fremo St.Valentin

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#21
Oczywiście, masz rację @bstok70. Ale jakoś nie widzę by Szadek szedł w tym kierunku, a z tego co mi wiadomo Michał wspominał, że jak będzie już określoną forma elektryfikacji to jest gotowy aby Szadek był pod drutem tak jak w realu.

Dla mnie Szadek w wykonaniu Michała jest wzorem i tego się trzymam. Dlatego wybrałem u siebie kompromis- Viessman. Będzie kiedyś (napewno) rozwiązanie umożliwiające nam łączenie się to poprawię to co jest... Spierniczone u mnie...

Ciebie Michał też podziwiam za pajeczynke i myślałem aby Ciebie nie zatrudnić jako "pajaczka" (z budową stacji wahalem się dobre 4lata). Tak, że wiedz. Twoje moduły są naprawdę inspiracją dla osób które czują "prąd nad głową" ;)
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#22
Dziękuję za miłe słowa. Wiem, że nie zasługuję. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę, że tworząc pajęczynę możemy robić w obrębie stacji wszystko. Jedyne czego od nas będzie się oczekiwało, to zunifikowanych haczyków na granicy modułów. A Michał chyba nie zelektryfikuje Szadka, bo jest perfekcjonistą. Nie pójdzie na żadne ugody, a skoro tak, to nie zbuduje sieci kontaktowej, bo będzie za delikatna. I mam na to dowody. Wszak to Michał zaproponował w swojej EU07 zamontowanie cienkiej żyłki ograniczającej ruch odieraka tak aby był uniesiony ale nie dotykał przewodu.
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#24
Jeśli jest ona po Polsku to jestem chętny.

I tu jest @bstok70 wlasnie pierwszy problem o którym sam wiesz. Budować sieć kontaktowa czy też nie. Może źle, może dobrze wybrałem jazdę kontaktowa i z tego właśnie powodu wybrałem Viessmana. Naj mniej z nią problemów. Mimo to gdyby była opcja wykonania trwałej sieci i przede wszystkim składanej to wybrał bym opcje bez kontaktu.
 

grzegorz kita

Moderator Grupy Fremo Polska
Zespół forum
FREMO Polska
KSK 1:1
KSK Wrocław
Reakcje
496 7 0
#25
Możemy dodać normę Fremo-E do zasobów forum, czy też jest ona objęta jakimiś prawami autorskimi?
Nie jest, poza nazwiskiem autora.
Tez buduję kontaktową- Vissmann ma wady ale nie widzę siebie w lutowaniu tego co na filmach - to fajnie wygląda ale chwila nieuwagi i masz wieczór z bani.
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.645 133 3
#26
Nie do końca Panowie. Sieć lutowana na drucie 0.3 jest bardzo wytrzymała. Owszem zdąża się że coś puści. Ale np na Radzyminie powiesiliśmy jamnika, który złapał się na dwa pierwsze patyki podniosło człon A a B ciągle kręcił kołami.

Co do normy. Ważne jest żeby pantografy uginały się pod ciężarem 5g. I nie tyle chodzi o zerwanie sieci co o to żeby patograf nie wyślizgnął się.

Jedyne czego nie ma to np odległość od końca modułu. My robimy oststni słup około 9-10cm i jak masz połączyć 2 sąsiednie moduły to w 2 minuty robisz odcinek z haczykiem dostosowany do tego co jest potrzebne między modułami.

Wylutowanie 45cm sieci to około 1h

Po za drutem lutowaliśmy też z fosforobronzu. Testy pokazują że daje radę.
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.645 133 3
#29
No tak ja mam teraz tylko telefon pod ręką a jak czytałem to jakiś czas temu to nie był tej info. Dzięki. To do powrotu i czasu aż nie przeczytam dokumentu już nie piszę ;)

A i nie zawsze się da. Np przy łukach.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#30
A i nie zawsze się da. Np przy łukach.
:)
Cd. pkt. 9.3.8 "Im Bogenmodul darf die Distanz des Mastes zum Modulende maximal die halbe Distanz zwischen den Masten innerhalb des Modules betragen..." co mniej więcej znaczy: w module łukowym odległość masztu do końca modułu maksymalnie w połowie odległości między ilością masztów w module. Propozycja rozmieszczenia masztów na łukach jest w następnym punkcie.
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#32
A czy ktoś kto zna język... Był by miły i by przetłumaczył nam to na Polski? Z góry dziękuję.
Jeśli Kolega ma na myśli ostatni wpis Kolegi WM-MODEL, to tam dokładnie pisze, że "odległość ostatniego masztu do końca modułu łukowego może być równa połowie odstępu między słupami trakcyjnymi na nim", a nie " odległości między ilością masztów w module."

Gdyby coś jeszcze było do przetłumaczenia w tej materii, to chętnie pomogę.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#33
Gugle tłumaczą jak umieją :D Dla mnie wydawało mi się to zrozumiałe, poza tym wydaje mi się, że jak ktoś chce zrozumieć to zrozumie :p
slupy.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
FREMO 12
FREMO 4
FREMO 20
FREMO 0
FREMO 13

Podobne wątki