• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fremo - pytanie o szerokość modułów

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#2
Re: FREMO - co to i po co

Adam napisał(a):
A czy ta Fremo-wska norma przewiduje węższe profile przejściowe niż 50cm??
Wszystkie 1-torowe profile przejściowe FREMO mają 50 cm.
W praktyce w klubie robiliśmy początkowo pseudo-FREMO-wskie o szerokości 30 cm, z wierzchu takie jak F96, ale z innymi otworami do łączenia.
Więc teraz jest z tym kłopot - czasem trzeba na ścisk łączyć, ponadto nieestetycznie wygląda raz szeroki raz wąski - jest tendencja, aby od tego odchodzić i mieć wszystko standardowe na 50 cm.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#4
Re: FREMO - co to i po co

Adam napisał(a):
A czy ta Fremo-wska norma przewiduje węższe profile przejściowe niż 50cm??
Norma FREMO nie przewiduje w ogóle żadnych "profili przejściowych", to zawsze są tylko takie zwyczajne profile :LOL:
Jak już ktoś musi, to profil przejściowy to sobie każdy robi jaki mu pasuje :p
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#5
Re: FREMO - co to i po co

Adam napisał(a):
Czyli albo 50cm albo nic??
No w zasadzie to tak, ale właściwie to jaki problem?
Przecież to się tyczy tylko profilu czołowego/przejściowego czy jak go tam zwał, kończącego moduł.
A jeśli moduł składa się z segmentów, to profile między segmentami mogą być dowolne.
 
OP
OP
A

Adam

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
81 1 0
#6
Re: FREMO - co to i po co

Niby tak, ale (no właśnie, zawsze jest jakieś ale) czy to nie jest dziwne, żeby segment szlakowy, jednotorowy był szerokości takiej, że można na nim zrobić małą stacje ?! Ale odpowiedź na uzyskane pytanie dostałem i wszystko już wiem....
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#7
Re: FREMO - co to i po co

Nie... nie... profile mają 500 mm a co jest pomiędzy nimi, także jaka jest szerokość modułu czy segmentu zależy wyłącznie od inwencji modelującego ;)
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#8
Re: FREMO - co to i po co

Po prostu chodzi o to, żeby obok toru kolejowego na makiecie znalazło się coś jeszcze, jakaś sceneria i żeby to fajnie wyglądało. Poza tym ważne jest bezpieczeństwo taboru. Jak taki pędzący pociąg się wykolei i spadnie na podłogę... na FREMO z reguły jeżdżą drogie zabawki. ;)

A stację można zmieścić nawet na chyba 250mm, czego dowiódł Bartosz H0. Zmieściły mu się 3 tory i jeszcze tor boczny na plac ładunkowy. :D
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#13
Re: FREMO - co to i po co

Myślę, że ta szerokość jest oki, moduły nie za wąskie, nie za szerokie. Jak chcesz upakować bocznicę albo mijankę to nie musisz poszerzać segmentów. Poza tym, jak robisz zdjęcia, to co na tle podłogi? :p Warto budować takie moduły, choć i tak niektórzy twierdzą, że jest ciasno. ;) Przynajmniej jest miejsce, żeby zmieścić jakieś gospodarstwo itp. :D
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#14
Re: FREMO - co to i po co

Adam napisał(a):
jednotorowy szlak 50cm to trochę dużo .....
Tak jak już napisano, w H0 to raczej trochę za mało - np. Norma stosuje niewiele węższe 40 cm moduły czyli po 32 m po obu stronach osi toru, a 50:2 cm w H0 to niecałe 22 m.
Niewiele można zmieścić na tej odległości, szczególnie gdy się chce odwzorować rzeczywistość:




Jak widać, przy 50 cm szerokości z trudem można zmieścić budynki służbowe, a cywilne to już w ogóle daleko.

A jeśli mamy nasyp o wysokości 6 m i skosie 1:1.5, to doliczając szerokość korony nasypu mamy jakieś 20 m szerokości na spodzie - czyli brak marginesu bezpieczeństwa w postaci płaskiego miejsca przed krawędzią modułu!

Jak już wspomniałem, KKMK zaczęło od 30 cm, ale się z tego wycofuje, identyczna sytuacja z PMM - zamiast 25 cm preferowane są 50 cm profile.
 

Załączniki

OP
OP
A

Adam

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
81 1 0
#16
Ale mi nie chodziło o szerokość segmentów stacyjnych, mi chodziło o szerokość modułu przejściowego! Który służy tylko do połączenia makiet a to jest znaczna różnica...
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#17
Adam napisał(a):
Ale mi nie chodziło o szerokośc segmentów stacyjnych
Na zdjęciach, które pokazuję, są min. 2 przystanki - czyli prawie jak szlak. :)
Zresztą otwórz sobie geoportal, znajdź jakiś interesujący kawałek szlaku i spróbuj opasać go prostokątem o szerokości 43.4 m - nie jest to wiele, bo niestety H0 jest duże.
Nie rozumiem, czemu uważasz, że 50 cm to za dużo na szlak - gdyby nie względy transportowe, to powinno być więcej, czego dowodem normy FREMO dla TT (też 50 cm) i N (40 cm).
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#18
Adam napisał(a):
Ale mi nie chodziło o szerokość segmentów stacyjnych, mi chodziło o szerokość modułu przejściowego! Który służy tylko do połączenia makiet a to jest znaczna różnica...
Ustalmy czy chodziło o szerokość profilu czy modułu...?
Jeśli chodziło, mimo wszystko, o szerokość profilu... to standard FREMO mówi 50 cm.
Jeśli chodziło, jednak o szerokość modułu przejściowego, to od strony, którą chcesz się łączyć z modułami FREMO, powinien być profil zgodny z FREMO czyli 50 cm, po drugiej stronie może być cokolwiek.
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
540 115 2
#19
Re: FREMO - co to i po co

ciekma napisał(a):
Adam napisał(a):
A czy ta Fremo-wska norma przewiduje węższe profile przejściowe niż 50cm??
W praktyce w klubie robiliśmy początkowo pseudo-Fremowskie o szerokości 30 cm, z wierzchu takie jak F96, ale z innymi otworami do łączenia.
Więc teraz jest z tym kłopot - czasem trzeba na ścisk łączyć, ponadto nieestetycznie wygląda raz szeroki raz wąski
Jak masz potrzebę zrobić węższe skrzynki, to zrób, np. w płytkim wykopie (odpadnie ci problem z bezpieczeństwem taboru), profil łączący jaki sobie wymyślisz. A cały swój szlak zamkniesz skrzynkami z profilem Fremo.
 
OP
OP
A

Adam

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
81 1 0
#20
"Ustalmy czy chodziło o szerokość profilu czy modułu...?"

To już ustaliłem na początku zadając pytanie:
"A czy ta Fremo-wska norma przewiduje węższe profile przejściowe niż 50cm??"

I odpowiedź na moje pytanie uzyskałem, nawet dużo odpowiedzi, chociaż nie wiem, co ma szerokość profilu przejściowego z robieniem zdjęć podłogi... ;]
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
FREMO 12
FREMO 4
FREMO 20
FREMO 0
FREMO 13

Podobne wątki