• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fremo Fredi i centralka Daisy II Uhlenbrocka

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
26 1 0
#1
Cześć,

Manipulator i centralka Daisy II Uhlenbrocka dają możliwość programowania innych urządzeń w systemie LocoNet. Czy któryś z kolegów wie, czy można nią programować Fremo Fredi? Wg instrukcji należy najpierw wpisać numer art., który chce się programować. Co do produktów Uhlenbrocka jest to oczywiste. Ale co z innymi urządzeniami, w tym Fremo Fredim?

Pozdrowienia,
Jarek
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#2
Jeśli centralka Daisy II ma dwa wyjścia* na RJ12 (kiepsko w guglu obrazka szukałem) to spróbuj tak:
- wsadź Freda w drugi slot
- naciśnij (prewencyjnie) shift+STOP: jeśli do freda była przypisana jakaś lokomotywa to się "zwolni". Łatwo poznać, Fred z przypiętą lokomotywą świeci na zielono :) Po ww procesie zielony zgaśnie (zapali się czerwony)
- wybierz na manipulatorze Daisy adres lokomotywy. zrób jakiś prosty manewr, zapal światło, rusz troszeczkę, no cokolwiek (u mnie wystarczy włączyć światło). Następnie "zwolnij" lokomotywę z Daisy. Nie wiem czemu tak każą, ale działa ;)
- naciśnij shift+Stop na Fredku. światełko na fredku zrobi się zielone, co oznaczy, że lokomotyuwa jest przypięta do Freda.

Oczywiście na torze powinna stać jedna lokomotywa, jeśli inna będie miała ten sam adres to na 99,9% będzie też sterowana tym Fredkiem.

To tak z grubsza, o ile pamiętam, bo robię to odruchowo, centralkę, mam "podobną"

* p.s. znalazłem instrukcje+obrazek, są dwie RJ12 LN-T i LN-B (booster)
Może być.
 
OP
OP
K

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
26 1 0
#3
Cześć,

Dziękuję za info.
Centralka (pudełko wielkości paczki papierosów ;) ) ma dwa gniazda, o których piszesz. Do gniazda LN-T wpinam rozdzielacz, a do niego manipulator Daisy II i Fredi.
Czy możesz napisać, co w tym wypadku dokładnie oznacza 'zwolnić' lokomotywę w Daisy?

Miałem nadzieję, że Daisy II - podobnie do MiniBoxa - będzie umożliwiała odczyt adresu, który akurat obsługuje Fred. Ale zdaję się, że możliwe jest tylko programowanie, a nie odczytywanie.

Pozdrowienia,
Jarek
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.063 140 0
#4
Ja mam Fleischmann Twin Center (to prawie to samo co Uhlenbrock Intelibox) - może w nim jest możliwość odczytu adresu Freda, ale nie czuję potrzeby posiadania tej wiedzy - zaprogramowany FRED jest zazwyczaj w jakiś sposób opisany i wiadomo do której lokomotywy służy. Przed "zabawą" i tak przeglądam używane FREDy i w razie czego od nowa przypisuję do lokomotyw (taka przedimprezowa check-lista)

"Zwolnić lokomotywę" - czyli wypisać ją z "aktywnej" obsługi przez centralkę.
W moim przypadku, gdy lokomotywa jest przypisana do centralki, to nie zaprogramuje się do niej FREDa - no nie da się.
W drugą strone działa, jeśli FRED ma przypisaną lokomotywę, to na centralce mogę wybrać jej adres. Pojawia się komunikat "Locomotywa obsługiwana przez inny kontroler", ale mogę nią niezależnie sterować (jest to czyn naganny, sprzeczny z ideą FREDów :D )

To w które gniazdo wpinam FREDA (LN-T, czy LN-B) nie ma u mnie znaczenia - aż z ciekawości sprawdziłem przed chwilą - FREDa programuje się zarówno z LN-B jak i LN-T.

Mam nadzieję, że w Twoim przypadku to, że masz "myszę" wpiętą przez rozgałęziacz, nie przeszkodzi przypisywaniu FREDów opisaną metodą,
Tzn, że "mysza" jest tylko mobilnym pulpitem sterowniczym, a nie ogranicza jakoś wykorzystania gniazdka LN-T
Spróbuj i daj znać.
:D
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
303 0 0
#5
Małe uzupełnienie odnośnie złącz LN-T i LN-B w Uhlenbrocku.
Na obu wyjściach dostępny jest sygnał loconetu (stąd FRED'ki będą pracować w obydwu).
Różnica jest tylko w pozostałych sygnałach wykorzystywanych np. przez FRED'ka do zasilania.
Złącze LN-T ma na skrajnych pinach podane zasilanie +12V DC.
W przypadku złącza LN-B podawany jest tam sygnał DCC. Można więc tu podłączyć np. SPAX,a.
Oczywiście SPAX podłączony pod wyjście LN-T nie będzie działać bo brak mu będzie sygnału DCC.
W przypadku FRED'ka oba sygnały mogą być źródłem zasilania.
 
OP
OP
K

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
26 1 0
#6
Czołem Koledzy,

Dziękuję bardzo za wsparcie swoją wiedzą i doświadczeniem. Poniżej raport z podjętych prób:
1. Frediego mogę programować w obu gniazdach (LN-T i LN-B).
2. Frediego mogę rownież programować, jeżeli jest wpięty w rozgałęziacz razem z manipulatorem Daisy II.
3. Sterować lokiem mogę za pomocą Frediego tylko jeżeli jest wpięty w gniazdo LN-T.
4. Jeżeli Daisy II ma wybrany ten sam lok co przypisany do Frediego, to na wyświetlaczu tego pierwszego widać wszystkie działania wykonywane tym drugim.
5. Proces programowania Frediego przebiega następująco:
a - Wybieramy adres loka na Daisy II
b - 'Czyścimy' Frediego z poprzedniego adresu loka wciskając równocześnie shift+stop. Zaświeci się czerwona kontrolka.
c - Na Daisy II wykonujemy procedurę 'wysłania' loka (Despatch), tzn. po kolei wciskamy przyciski 'Lok' - 'Stop/Cofnij' - 'Lok'.
d - Programujemy Frediego wciskając równocześnie shift+stop. Zaświeci się zielona kontrolka.
e - Cieszymy się.... ;)

Do pełni szczęścia brakuje mi już tylko możliwości odczytywania ustawień Frediego za pomocą Daisy II. Na podobieństwo MiniBoxa, gdzie jest możliwość odczytania aktualnego adresu zapisanego we Fredim.

Pozdrowienia,
Jarek
 

aviaTTor

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#7
Czy miałk ktoś z kolegów taka sytuację że w daisy2 wyskoczyła ikona kłódki i system przestał reagować nic nie można zrobić,można jakoś zresetować badż inzaczej przywrócić do działania?
 

Domiss

Nowy użytkownik
Reakcje
28 0 0
#10
Mam problem z zaprogramowaniem Frediego podanym sposobem, w związku z tym pytania:
1) Co powinno się dziać po wpięciu manipulatora Daisy II do złącza LN-B centralki? Czy manipulator wtedy powinien działać normalnie?
2) Co oznaczają zapalone wszystkie trzy diody (czerwona i obie zielone) po wpięciu Frediego do centralki (niezależnie od obecności manipulatora Daisy II i niezależnie od gniazda...)?
U mnie jest tak, że manipulator Daisy II wpięty do gniazda LN-B zaraz się wyłącza, a wpięcie tam Frediego zawiesza po chwili manipulator jeśli jest wpięty w gnieździe LN-T. Fredi nie miał przypisanego adresu lokomotywy.
 

DrCodeWizzard

Aktywny użytkownik
Reakcje
106 2 0
#12
Wpięcie do gniazda ln-t czy ln-b nie powinno mieć wpływu na kontroler. Kontroler powinnien pracować w obydwu typach gniazd. (miałem system digitrax i tu wszystkie gniaZda są typu ln-b).

Radzilbym sprawdzić czy kabelki lnet są dobre. A następnie sprawdzenie kontrolerów u kogoś kto ma system Z21, digitrax, uhlenbrock, lub jaki klolwiek inny z gniazdem lnet.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 27
DCC 14
DCC 10
DCC 6
DCC 13

Podobne wątki