• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fredi, Minibox, SPAX

B.R. Jakub

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Witam, stałem się szczęśliwym posiadaczem Fredi'ego, sęk w tym że musi póki co leżeć w pudełku, bo nie mam Miniboxa ani SPAX'a. Znalazłem na tym forum (http://www.norma.fremo.pl/viewtopic.php?t=721&postdays=0&postorder=asc&start=0) dużo przydatnych informacji, które mniej więcej zrozumiałem. Moje pytania brzmią następująco:
1) Mając samego Miniboxa mogę zasilać jedną lokomotywę?
2) Kupując Miniboxa od kolegi @Marqus będę potrzebował dodatkowo "ACK detektor"?
3) Różnice w cenie (pytanie zadał tata, nie ja), wiem że minęło dużo czasu od tamtego czasu, ale różnica prawie 100 zł w cenie SPAX'a?

Jestem zielony w tych tematach, za wszelką pomoc z góry dziękuje ;)
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.066 140 0
#2
Do jednej lokomotywy niepotrzebny Ci SPAX
Minibox obsłuży jednocześnie 8 lokomotyw - o ile pamiętam - tyle możesz jednocześnie podpiąć FREDów. Możesz jeździć z Tatą, kolegami itd.
Jeśli znudzi ci się jakaś lokomotywa, to wypinasz FREDa z gniazdka i podpinasz innego, od innej lokomotywy.
Do zabawy domowej, w zupełności wystarczy.
 

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#3
Minibox sam nie pociągnie prądowo naraz 8 lokomotyw. Może ze dwie. Minibox od @Marqus ma wbudowany ack.
A spax to taki wzmacniacz i rożne konstrukcje mogą mieć rożne ceny.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#4
Z dwoma też będzie problem. Przez moment zadziała ale po kilku minutach zadziała bezpiecznik polimerowy.
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#5
Generalnie MiniBox to raczej sprzęt do programowania dekoderów, a przy okazji centralka DCC. Wydajność prądowa jest o tyle mikra że sam MiniBox jest w stanie stabilnie zasilić jeden silnik. A do pracy jako centralka potrzebuje Spaxa czy innego boostera.
ACK detektor jest potrzebny do odczytu wartości CV z dekoderów. Czyli do zabawy nie jest konieczny, do programowania tak. W starszych wersjach MiniBoxa był oddzielnym modułem / płytką.
Z tymi ośmioma Fredkami to dokładnie jest tak: MiniBox jest w stanie jednocześnie obsługiwać osiem adresów Fredków, ma do tego osiem tzw. slotów (przedziałów czasu, szczelin czasowych czy jak to jeszcze można inaczej nazwać). Po odłączeniu Fredka slot nie jest zwalniany od razu, a po bodajże półtorej minuty. Jeśli w tym czasie ktoś podłączy i odłączy siedem kolejnych Fredków o różnych adresach to braknie slotów - kolejny, dziewiąty, Fredek nie zaloguje się. Dokładnie tak samo jest gdy jednocześnie jest podłączonych więcej niż osiem Fredków. Slot można zwolnić przed czasem z użyciem klawiatury Miniboxa.
 
Z

Zv

Gość
#6
Czyli majac miniboxa i spaxa spokojnie smiga na makiecie 8 lokomotyw. Ostatnio w Istebnej na spotkaniu minibox spokojnie obslugiwal makietę ok 40mb 4 spaxy. Dodatkowo jest to najlatwiej obslugiwane urządzenie do programowania lokomotyw. Najlatwiej dobirzesz sie do bitow w cv. Banalne programowanie freda. No i cena.... czyni cuda. ☺ mam minoboxa od 8 lat... i nic go poki co nie zastapi .☺ a dla poczatkujacego to az nadto co potrzeba.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.066 140 0
#7
Dodatkowo jest to najlatwiej obslugiwane urządzenie do programowania lokomotyw. Najlatwiej dobirzesz sie do bitow w cv. Banalne programowanie freda.
Tu się nie zgodzę - nigdy się nie nauczyłem programowania MB. Może dlatego, że nie miałem Miniboxa a programowane swoją centralka mam obcykane od 9 lat (ciągle tą sama) :D
 
Z

Zv

Gość
#8
@Misiek przyzwyczajenie jest druga naturą :) tu się zgadam absolutnie! jednak gdy uczyłem się wogole o dcc minibox był dla mnie taki hmm intuicyjny Twojego Flejśmana jakoś nie mogłem tak łatwo oswoić :)
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
308 0 0
#9
Z tymi ośmioma Fredkami to dokładnie jest tak: MiniBox jest w stanie jednocześnie obsługiwać osiem adresów Fredków, ma do tego osiem tzw. slotów (przedziałów czasu, szczelin czasowych czy jak to jeszcze można inaczej nazwać). Po odłączeniu Fredka slot nie jest zwalniany od razu, a po bodajże półtorej minuty. Jeśli w tym czasie ktoś podłączy i odłączy siedem kolejnych Fredków o różnych adresach to braknie slotów - kolejny, dziewiąty, Fredek nie zaloguje się. Dokładnie tak samo jest gdy jednocześnie jest podłączonych więcej niż osiem Fredków. Slot można zwolnić przed czasem z użyciem klawiatury Miniboxa.
Małe uzupełnieni odnośnie obsługi slotów w MiniBox'e, a dokładniej ich zwalniania.
W centralach Digitraxa, czy Uhlenborcka rzeczywiście po pewnym czasie użytkowane wcześniej sloty są zwalniane i mogą być automatycznie wykożystane przez następna lokomotywę. MiniBox niestety nie robi tego do końca poprawnie.

Tu na chwilę mała dygresja o tym jak obsługiwane są loty w Loconecie.
W czasie pracy centrali slot może być w jednym z czterech stanów:
1. Slot może być pusty - czyli gotowy do wykorzystania dla nowej lokomotywy. Brak w nim adresu lokomotywy
2. Slot może być używany - jest odświeżany i obsługiwany. Zawiera poprane dane lokomotywy
Taki stan mamy gdy podłączony jest "zaprogramowany" FRED'ek. Centrala generuje dla lokomotywy pakiet DCC, a jednocześnie blokuje dostęp do używanego slotu.
Jeżeli w tym czasie podłączy się drugiego FRED'ka, który będzie chciał obsłużyć tę samą lokomotywę to natychmiast zwolni on "zaprogramowany" w podłączanym FRED'ku adres (oczywiście zakładam, że oba FRED'ki mają inne ID).
3. Slot może być zajęty, ale nie odświeżany choć wciąż obsługiwany.
W taki stan przechodzi slot po pewnym czasie gdy odłączy się FERD'ka. Centrala nadal generuje pakiety DCC. Można jednak przejąc slot przez innego FRED'ka. Jeżeli slot nie jest odświeżany przez dłuższy czas (definiowany w centrali) to z przechodzi do stanu 4.
Jeżeli wszystkie inne sloty są zajęte, a do sytemu dociera żądanie obsługi nowej lokomotywy, slot może zostać przejęty na potrzeby tej lokomotywy.
4. Slot może być wolny. Zawiera adres lokomotywy, ale nie jest obsługiwany.
W tym przypadku nie jest generowany sygnał DCC, a slot pamięta ustawienia lokomotywy. Traktowany jest jak slot pusty i może być zajęty przez nowa lokomotywę.

Wracając do MiniBox'a, choć programowo uwzględnia on wszystkie cztery przypadki, to automatycznie nie przechodzi nigdy do stanu 1, a stan 4 nie jest do końca obsługiwany zgodnie ze specyfikacją standardu Loconetu.
W praktyce oznacza to, że po podłączeniu FRED'ka system zajmuje kolejny pusty slot (stan 1) i zaczyna generować pakiety DCC (stan 2). Jednocześnie blokuje dostęp do tego slotu uniemożliwiając wprowadzenie z klawiatury kolejnej lokomotywy o tym samym adresie.
Po odłączeniu FRED'ka przechodzi w stan 3, wciąż blokując dostęp do slotu z klawiatury.
Po pewnym czasie MiniBox przechodzi w stan 4 i udostępnia dostęp do slotu z klawiatury.
Jeżeli ręcznie wprowadzi się adres lokomotywy to MiniBox zapisze go w slocie o stanie 4.
Problem jednak w tym, że jeżeli wszystkie sloty zawierają dane lokomotyw (czyli nie są w stanie 1), to nie ma możliwości dodania nowej lokomotywy z klawiatury lub po przez podłączenie "zaprogramowanego" FRED'ka. MiniBox nie pozwala na zajmowanie slotów w stanie 4. Dlatego należy ręcznie zwolnić slot (który jest w stanie 4) usuwając adres lokomotywy, by slot przeszedł w stan 1.
Podsumowują, użytkowanie ponad ośmiu lokomotyw na MiniBox'ie będzie wymagało od użytkownika ręcznego zwalniania "zbędnych" slotów.

Oczywiście takie specyficzne zachowanie MiniBox'a związane jest z nie nieobsługiwaniem zgodnie ze standardem slotu 0, ale to już inna historia...
 
Ostatnio edytowane:
Z

Zv

Gość
#10
@PiotrK wreszcie ktoś opisał to zrozumiałym językiem. Borykałem się z tym odkąd mam miniboxa :) Kiedyś jeszcze na eNkowych spotkaniach gdy było więcej lokomotyw niż 8 radziłem sobie tak ze na chwile wyłączałem zasilanie :) potem już wyczaiłem że można ręcznie wyrzucić nie używany adres i minibox załapywał freda. Choć przyznam szczerze, że wydawało mi się ze po jakimś czasie sloty się jednak zwalniały... ale nie jestem tego pewien.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 8
DCC 0
DCC 12
DCC 27
DCC 14

Podobne wątki