• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

"Frania" i inne cuda PRL-u w skali 1:87

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#1
Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem stworzenia gamy modeli w skali h0, które kojarzą mi się z dzieciństwem i młodością, czyli dekadami lat 70tych i 80tych. Obserwując na forum piękne i typowo polskie samochody, tabor czy budynki, od dawna chodziły mi po głowie modelarskie "drobnoustroje", które mogłyby dodać smaczku makietom doby PRL-u. Zaznaczam, że działalność w skali 1/87 planuję jako rodzaj "odpoczynku" od skali 1/700 w której zwykle pracuję, a także możliwość sprawdzenia wypracowanych technik mikromodelarskich w większej skali. No ale do rzeczy...

Na pierwszy ogień postanowiłem wziąć kultową pralkę "Frania". Produkt prosty jak budowa cepa i niemal niezniszczalny. Obiekt westchnień niemal każdej gospodyni z tamtych lat. Poniżej przedstawiam dwa zdjęcia, które znalazłem w sieci i które mnie najbardziej zainspirowały.
frania1.jpg

Postanowiłem wykonać pralki w dwóch postaciach. Złożonej, z zamkniętym deklem tak jak je transportowano czy składowano w magazynach, a także w wersji otwartej, czyli tak jak były eksponowane na wystawach i jak używały ich nasze mamy i babcie. Wybrałem model z nisko zamontowanymi rączkami i z logo umieszczonym na górnej części korpusu.
frania2.jpg

A oto aktualny stan zaawansowania moich pralek. Po pomalowaniu podkładem Tamiyowskim jeszcze kilka niedoróbek wyszło na jaw, ale ogólnie nie jest źle. Na razie wykonałem dwa modele matki wraz z deklem i wyżymaczką z których będę odlewał gotowce. Potem oczywiście dojdą jeszcze takie drobiazgi jak nóżki, pokrętło regulacyjne i korba wyżymaczki, oraz wąż odpływowy, pod które już wykonałem otwory. Premierę pierwszej serii produkcyjnej planuję na Trybunały. Wtedy też będę znał cenę, bo będzie ona uwarunkowana moimi roboczogodzinami. Teraz po prostu nie mam pojęcie jak mi to szybko będzie szło - montaż, malowanie, nakładanie kalek, lakierowanie. Seria prototypowa stanie się też poligonem doświadczalnym dla wypracowania gamy farb i lakierów.
P1140821.JPG
P1140825.JPG
P1140829.JPG
P1140830.JPG
P1140831.JPG
P1140833.JPG
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#8
No i znów jestem pod wrażeniem Adamie. Ta pralka już wygląda fajnie, a jak dodasz lakier i kalki to będzie jak oryginał. (y) A jak już idziesz w stronę tej większej skali, to pomyśl także o saturatorze. :)
 
Reakcje
419 3 0
#9
Tak, pamiętam jak jeździłem do babci na wieś to taką pralkę się wystawiało na zewnątrz domu podczas prania. Teraz mogłaby stać też na zewnątrz. A u mnie będzie brała "udział" w tym praniu:)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#11
No to ja się zapisuję w kolejkę po Franię i saturator, bo dostałem właśnie informację, że u mnie w pracy będą dawali talony. ;)
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#19
Pojazdy rodem z PRLu też są w planach?
Tak, pojazdy też są w nieodległych planach, ale ponieważ ciasno tu, konkurencja zaprawiona w bojach i piekielnie doświadczona, to ciężej będzie stanąć w szranki i błysnąć talentem;). Mieliśmy już z Hugwą pierwszą próbę umiarkowanie udaną (felgi do malucha). Felgi były wporzo, tylko fabryka ogumienia nam nie wypaliła i projekty w innych skalach mnie pochłonęły. Ale temat nie został zarzucony i niedługo doczeka się kontynuacji.

A póki co efekt moich ostatnich wysiłków.
Podczas gdy pierwsze dwie Franie czekają w kolejce do malowania, pchnąłem nieco temat saturatora. Dałem też, dla porównania skali, zdjęcie mojej niedawno skończonej EP05-01:love:
P1140852.JPG
P1140853.JPG
P1140848.JPG
P1140849.JPG
P1140850.JPG
P1140851.JPG
P1140854.JPG
 

Podobne wątki