• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

"Frania" i inne cuda PRL-u w skali 1:87

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
Bardzo dobre pytanie - jak będziesz coś zamawiał, przypomnij mi to dorzucę jedną figurkę, specjalnie dla dziewczyny. Poproś żeby pomalowała oczy i zamieść fotkę na forum :)
Adamie mówisz i masz :)


IMG_20210327_150502.jpg IMG_20210327_150513.jpg IMG_20210327_150527.jpg IMG_20210327_150538.jpg IMG_20210327_150553.jpg



I dla porównania pan w większej skali :)

IMG_20210327_131802.jpg IMG_20210327_131916.jpg IMG_20210327_131948.jpg IMG_20210327_132018.jpg IMG_20210327_132116.jpg IMG_20210327_132121.jpg IMG_20210327_132127.jpg

Jako że nie zauważyłem ze zdjęcie twarzy mi się rozmazało (fotograf ze mnie kiepski) a pan już pojechał do domu to dorzucam dodatkowe zdjęcie świeżo z warsztatu mej samicy :)

IMG-20210326-WA0010.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
No nie.
Doceniam pracę... ale to malowanie to zupełnie nie moje bajka.
Moim skromnym zdaniem techniki, które pasują do większych skal nie przekładają się na skale 1/87-1/72.

Temat jest dość szeroki i od lat prowadzę dyskusje z moimi kolegami i koleżankami od malowania figurek. A zaczęło się lata temu, gdy rozmawiałem z Jarosławem Wróblem (świetnym ilustratorem) i pytałem dlaczego swoje postacie maluje z przymkniętymi oczyma (takie trochę jak Clint Eastwood u którego nawet z bliska nie widać oczu). Powiedział mi że nawet leciutko zbyt szeroko otwarte oko wygląda dużo bardziej nienaturalnie, niż oko za bardzo przymknięte. Unika się wytrzeszczu i nienaturalnego oświetlenia gałki ocznej. Przymknięte i zmrużone oko łatwiej wytłumaczyć słońcem czy wytężonym wzrokiem. Przekonał mnie i od tamtej pory wszystko mnie utwierdza w tym postanowieniu, by w mniejszych skalach nie malować gałek ocznych a tylko odpowiednio cieniować oczodoły. Nie wyobrażam sobie figurki Huberta @hugwa Maćka @Mafo czy brata Marcina namalowanych z takimi oczyma. Jestem głęboko przekonany, że by siebie po prostu nie poznali. Z resztą spójrz na awatar Maćka - oczy to dwie wąskie szczelinki - a jeśli lekko zmrużysz oczy zobaczysz tylko ciemniejsze oczodoły i jaśniejsze policzki.

Na figurce w skali H0, którą pokazałeś, oko jest jak dla mnie stanowczo za duże i powoduje, że twarz wygląda jak porcelanowa lalka a nie człowiek (potęguje to jeszcze czarny "eyeliner" zwłaszcza na dole oka). Jeśli spojrzysz na ulicy na człowieka tak oddalonego, nie zobaczysz jego gałek ocznych. A już zwłaszcza w słoneczny dzień, w szparce oka trudno będzie ci dojrzeć w którą stronę patrzy ta osoba. Dopiero jak podejdziesz bliżej oko zacznie się wyraźniej rysować. No ale na makietach ogląda się figurki oddalone o około 40-100m w skali.

Osobiście gałki oczne zaczynam zaznaczać od skali 1/48 i to w ograniczonej formie, bo ja generalnie jestem zwolennikiem impresjonistycznego malowania a nie hiperrealizmu. W skali 1:35 stosuję metodę "na Wróbla" (podkreślenie górnej krawędzi oka z zaznaczeniem źrenicy. Większych figurek nie maluję, tylko wysyłam klientów do moich przyjaciół, którzy są w tym po prostu dużo lepsi ode mnie. Poza tym duże figurki są dla mnie tak szczegółowo odwzorowywane, że często nie zostawiają pola dla wyobraźni i jakoś mnie przerażają:podstepny:

I żeby była jasność, ja nie krytykuję. Wysłałem ci gratisową figurkę, bo cenię sobie wymianę poglądów i doceniam pracę innych modelarzy. Zobaczyłem, ale nie zmieniłem zdania w kwestii malowania oczu:cool:
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Ostatnio miałem straszny zapiernicz i mało czasu na cokolwiek. W święta zafundowałem sobie totalny reset od pracy, bo czuję trochę zmęcznie. Ale wczoraj złapałem znowu wiatr w żagle i skończyłem kilka figurek "mundurowych", które robiłem przed miesiącem przy współpracy przyjaciół "kolejarzy".

Od dawna marzy mi się zestaw parowozowy - cholernie lubię film "Człowiek na torze" z 56go roku w reżyserii Munka. Tak powstała figurka w płaszczu inspirowana tym właśnie filmem. Dodałem jej charakterystyczny kuferek. Czapka jest prawdziwym rarytasem - egzemplarz z lat 50tych, pięknie zdeformowana. Ciała użyczył @Artur który założył mój płaszcz (widzieliście go już z teczką). Na korpus doszła głowa Michała (który uratował czapkę od śmierci), któremu dorobiłem wąsy. Pomalowałem je lekko "siwą farbą" i wyszedł mi mechanik... Leszek Lewiński:LOL: Jasny płaszcz podłoszowałem żeby go "przydymić".

Druga figurka jest niesamowita. Cholernie mi się podoba - nie miałem jej w planach, ale Michał w pewnym momencie sam tak stanął, ja tylko wrzasnąłem - Nie ruszaj się...
Facet może być zmęczonym kierownikiem pociągu, Przy innym malowaniu munduru kierowcą PKSu patrzącym na pękniętą oponę, albo milicjantem patrzącym na leżacego pijaka. Wszystko zależy od kontekstu i wyobraźni.
IMG_5678.JPG
IMG_5683.JPG
IMG_5684.JPG
IMG_5686.JPG


Dołożyłem też swoją ręcznie robioną figurkę kolejarza. Cieszę się, że figurki do siebie pasują.
IMG_5687.JPG
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Figurki piękne - jeszcze proponuję którąś z niewiast ubrać w mundur i na głowę dać furażerkę.
Spróbuj proszę wydrukować odpowiednio zmniejszone tak by zobaczyć czy mają nadal sens w 1/220 czy 1/160...
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Moi drodzy,
Jestem po kwarantannie. Zdrów jak ryba - miałem szczęście - wirus przeszedł bokiem a drobne dolegliwości to była po prostu jakaś niegroźna wiosenna infekcja
Zdrowy jestem, dobrej myśli
Z tym rektorem to pomyłka
Bo to zwrot był retoryczny,
Zjadłem gęś za dżem dziękuję

Pewnie wiesz z kogo to cytat :)
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
@Kempol pomału mi się wykluwa pomysł. Ci co czekają na zamówienia mają dowód, że ja czasem łatwo się rozpraszam i jak mi coś w głowie zaświta to idę tym tropem... no i czasem mam opóźnienia:cool: Tak już miałem w podstawówce - wychodziłem z domu do szkoły, a po drodze było tyle ciekawych rzeczy, że lądowałem na wagarach:podstepny:

No dobra - dziś dedykacja dla Seby, który wychodzi z covidu i za którego 3mam kciuki od ponad tygodnia. Na przywitanie rekonwalescenta skończyłem figurki milicyjne, które robiliśmy razem już jakiś czas temu. Zależało mi, żeby były naturalne i "kleiły się" z moimi starymi figurkami robionymi ręcznie.

Na razie "samotny wilk" ze swoją Wueską i lizakiem
IMG_5670.JPG
IMG_5671.JPG
IMG_5680.JPG


Na ostatniej fotce mój stary motocyklista zrobiony "z ręki". Ulżyło mi jak się okazało, że kask zrobiłem niemal idealnie i teraz dobrze pasuje do tego skanu prawdziwego kasku:cool:
IMG_5681.JPG
 

Podobne wątki