• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

"Frania" i inne cuda PRL-u w skali 1:87

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Kolego Adamie66, co do kolorów kasków to przed ich przemalowaniem zorientuj się czy na kolei kolor kasku był obojętny, czy też miał wyrażać stanowisko jakie wykonuje dana osoba, tak np. w górnictwie w latach 70, nie wiem jak jest teraz, kolor kasku niebieski był dla nadgórnika, kolor żółty dla sztygara, a kolor biały był przeznaczony dla nadsztygarów i dyrektorów.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Kolor jest zależny od filmu instruktażowego. W jednym wszyscy (bez względu na funkcję) mają kaski zielone, w innym pomarańczowe, jeszcze w innym białe... Ubrania wszystkie jak spod igły, więc rozumiem, że to reżyser i operator decydowali jaki kolor im pasuje do wizji;)
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
Odgórnego przepisu regulującego kolor kasku do sprawowanego stanowiska raczej nie było (nie ma go teraz). Regulacje są raczej wewnątrzzakładowe, jeśli chodzi o branżę budowlaną to kolor kasku określa jaką funkcję pełni osoba przebywająca na placu budowy:

kask żółty – pracownicy fizyczni
kask biały – kierownik budowy, inspektor nadzoru oraz inżynierowie
kask niebieski – pracujący na wysokościach, operatorzy maszyn, elektrycy, energetycy
kask zielony – pracownik bhp
kask czarny – architekt/inspektor nadzoru autorskiego
kask pomarańczowy – geodeta
kask czerwony – praktykanci i goście, którzy pojawili się na budowie

Adamie przepraszam za OT, jeśli uznasz post za niepotrzebny to można usunąć.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Tak dla ścisłości architekci pełniący nadzór autorski oraz inspektorzy powiatowi nadzoru budowlanego w moich okolicach (pomorskie) noszą białe kaski. Dla odróżnienia od kierowników podpisujemy się na czarno odpowiednio: architekt oraz pnb.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Adamie przepraszam za OT, jeśli uznasz post za niepotrzebny to można usunąć.
Ależ Rafale, jak mógłbym? To bardzo cenna informacja, tylko... zupełnie nie odpowiadająca tamtej rzeczywistości;)

Wracając do filmu -
Maliniak nosił kaski w trzech kolorach a Stefan tylko biały, z literami PPRM (Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych) co mnie zawsze dziwiło, bo przecież był z Warszawy z ulicy Pańskiej.

A TERAZ UWAGA !!! KONKURS PANDEMICZNY !!!
Przecież nie możemy do cholery wszyscy się poddawać i smucić. Proponuję zabawę dla rozruszania szarych komórek i odkurzenia głębszych pokładów pamięci, albo szybkiego szperania w necie:podstepny:
Jutro ok godziny 20tej zadam w wątku pytanie dotyczące technika Maliniaka.
Pierwsza osoba, która odpowie prawidłowo wygra figurkę w/w technika budowlanego. Będzie też mogła wybrać kolor kasku:cool:
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Pytanie konkursowe:
W jakim mieście Maliniak miał rodzinę?

/dla uściślenia, chodzi o pierwszą żonę z dzieciakami/
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Gratuluję. Mamy zwycięzcę.
Figurka jedzie do kolegi @orzelek na koszt firmy.
Proszę o kontakt na PW w celu ustalenia adresu dostawy i koloru kasku.

Informacja pada w odcinku "Motylem jestem" (do obejrzenia na YT).
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Zwycięzca konkursu się nie odezwał. No cóż, może wystarczy mu wirtualny laur.

Wracając do meritum. No cóż, ostatnio jestem bez reszty pochłonięty innym projektem niż figurkowy, ale ponieważ kilku kolegów ostro mnie atakowało o milicjanta w kasku... no to nie było wyjścia. Na szczęście w ubiegłym tygodniu z odsieczą przyjechał mój starszy Syn i przejął ode mnie dział figurek. Poniżej owoce pracy Młodego - chłopaki z "lotnego patrolu" dostali bardziej pasujące rękawice - tak zwane muszkieterki. Poniżej dwie fotki ze stanowiska Młodego. Gliniarze czekają jeszcze na raportówki i... motocykle.
IMG_3461.JPG
IMG_3462.JPG
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Myślę, że warto zróżnicować malowanie - drogówka miała często galanterię skórzaną (pas, koalicyjka) w kolorze białym - nie wim tylko czy takie były tez mapniki i raportówki ?
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
W międzyczasie, w chwilach odpoczynku od większych projektów robię sobie drobiazgi takie jak ten z fotki poniżej.
Kalki to na razie wizualizacja, bo projekt pojechał do druku, ale kogut się już zmaterializował:cool:
IMG_3491.JPG
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki