• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

"Frania" i inne cuda PRL-u w skali 1:87

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
Bańka bez etykiety, konfekcjonowany w firmie Olmax w Łodzi, zapewniają że 95% ,ale kto zabroni im wlania wiaderka wody, albo kilku do 1000 l spirytusu, a kto to sprawdzi.
Mogę Ci trochę podesłać, na tzw próbę, ale jeśli ma się coś zepsuć to odradzam.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Zepsuć się nie zepsuje, tylko najwyżej nie zadziała dobrze. Maszyny tym nie zalewam, tylko zrobię test na jakimś wydruku testowym.
Jak zadziała wpiszę Cię złotymi zgłoskami w Kombatanckiej Sali Pamięci naszych zakładów, obok innych przyjaciół, którzy już tam widnieją.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Zanim wziąłem się za kruszenie węgla, postanowiłem skończyć resztę fury, czyli dodać dwóch węglarzy siedzących na ławeczce. To pierwsze figurki które wykonałem metodą projektowania 3D. Dzięki temu będę mógł (zgodnie z planem) oferować ten model także w innych skalach.

Węglarzy potraktowałem akrylami i umieściłem na pace. Jutro biorę się za kruszenie antracytu. Po zasypaniu fury zostanie mi jeszcze znalezienie sposobu ma solidne umocowanie koni do dyszla, i dołożenie pasów pociągowych i lejcy. Na koniec pewnie jeszcze upudruję furę, dołożę wiadro pod spód i chętnie wykombinowałbym coś co fajnie by wyglądało jako odblaski.
IMG_3159.JPG
IMG_3160.JPG
IMG_3161.JPG
IMG_3162.JPG
IMG_3163.JPG
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
stawka Adamie jest do podbicia - okulary ?
Okulary raz proszzz...:cool:

Do tego kurtka wojskowa ze stójką, golf, jeansy, fryzura zaczesana do tyłu, no i... Wueska w jedynie słusznym kolorze:)
Dziś jak malowałem te bryle to jakoś myślałem o Zbyszku Cybulskim, chyba moim ulubionym aktorze polskim. On wprawdzie śmigał na Wuefemce a potem z Bogumiłem Kobielą na Jawach, ale mój motocyklista to facet tylko kreujący się na pięknego dwudziestoletniego. Jak przystało na ulubieńca bogów, w nosie ma jazdę w kasku.

Czy nie przypomina trochę naszych młodych Ojców, porywających Mamy na weekendowe wycieczki za miasto?:podstepny:
IMG_3165.JPG


A poniżej, żeby @Artur nie miał mi za złe, że nie używam jego modułu, króciutka sesja, którą dziś strzeliłem w przerwie między sesjami mielenia węgla.

W planach są dwie wersje - jedna jako stojąca, z głową w prawą stronę (kontrola drogowa, podryw, albo zwyczajny postój przed skrzyżowaniem czy szlabanem)...
IMG_3180.JPG
IMG_3184.JPG



... i wersja do jazdy (z głową lekko skierowaną w lewo).
IMG_3178.JPG


Zauważyłem, że świetnie się ten układ sprawdza przy lewoskręcie, gdy motocykl jest lekko pochylony.
IMG_3187.JPG
IMG_3190.JPG
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Adam. To cały czas ta prototypowa WSK-a?
Teraz to już wersja ostateczna. Jak widać, kierowca oblatywacz sprawdził ją na Arturowym module.

Musiałem trochę odpocząć od tej WSKi. Dopadały mnie chwile zwątpienia i chciałem model motocykla uprościć, bo cholery dostawałem przy malowaniu tych filigranowych elementów. Wyjątkowo niewdzięczna i niewygodna geometria do malowania. No ale w końcu uznałem, że wolę żeby ludzie uznawali moje modele za drogie niż za byle jakie albo spartaczone. Model jest moją wizytówką i ma być przede wszystkim przyzwoity i możliwie wierny. A to, że długo się go maluje to sprawa drugorzędna.

Za chwilę wrzucę WSKę z figurką w obu wersjach do swojej oferty w wątku mikro producentów.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Wczoraj wieczorem wpadł do mnie kurier. Postawił paczkę trzy metry ode mnie i gdy wyrecytowałem numer kodu (zamiast podpisu), zrobił w tył zwrot i pobiegł do swojego bolidu. Oceniając wagę i gabaryt uznałem, że nie są to kalkomanie;)

Wizja zapachowa jaką rozpostarł przede mną sugestywny wpis darczyńcy jakim okazał się @Paweł R nie nastrajała mnie jakoś do natychmiastowego otwierania paczki. No ale dziś złapałem za nożyk i... proszę Panów, to się nazywa sztuka pakowania:)
IMG_3201.JPG IMG_3202.JPG IMG_3203.JPG
Wehrmacht nie pakował z takim pietyzmem pocisków do swoich 88mek.
No a potem było już tylko gorzej - złapałem za butelkę, i lekko obróciłem korek (ofiarny darczyńca wypełnił ją po brzegi). Zawartość wylała mi się na rękę i kilka kropel spadło na linoleum.

Powiem tak... Wali to jak jasna cholera smrodem dokładnie takim jakim je Paweł opisał. Ma ten bukiet rodzaj uporczywości pozostającej na długo w nozdrzach. Po dokładnym umyciu rąk, nadal czuję obecność starszej pani z zepsutą makrelę:ROFL: Draństwo dość szybko paruje, więc może się okazać, że to jest rzeczywiście wysokie stężenie... tego czegoś.

Na razie nie bardzo sobie wyobrażam, używanie tego do płukania modeli w otwartej kąpieli w pomieszczeniu o powierzchni 17m2 z dwoma małymi oknami. No ale jak kryzys przyciśnie... będę wychodził na podwórko i nie ma że nosek boli:cool:

Wielkie dzięki Paweł, bo też się pewnie nawąchałeś nalewając ten zajzajer do butelek:sick:
Warszawa dziękuje Łodzi.

W następnym odcinku będzie o innej darowiźnie, czyli poradnik o tym jak z antracytu zrobić węgiel:):kawa:
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Antracyt - piękna rzecz. Jak Marek @Kempol pokazywał go u siebie w wątku bardzo mi się podobał... ale jak otworzyłem torebkę od Marka zawartość mieniła się niczym klejnoty królewskie korony angielskiej. No ale w czasach zarazy nie było opcji nie tylko na wypad na Ślónsk, ale i do lokalnego sklepu modelarskiego. Trzeba było działać samemu.

Narzędzia - Klosz od lampy, który zdjąłem z sufitu pracowni (żona powiedziała, że jej moździerz nie będzie do mielenia węgla. Klosz jest o tyle fajny, że twardy antracyt nie pryskał mi po całej pracowni. Drugim artefaktem był drągal od możdzierza, który znalazłem w zapyziałej szafce, przejmując lokal od spółdzielni. Z dziesięć razy chciałem go wyrzucić, ale stare przyzwyczajenie zwyciężyło - i okazało się, że się przydał.
IMG_3191.JPG

Doszło też sitko, ale się nie przydało. No po zmieleniu, wyglądało to tak. Różnej wielkości drobinki, przesypałem do pudełeczka.
IMG_3193.JPG

Furę wypełniłem antracytem i zalałem mleczkiem Pattex'owym. Ustawiłem też ławkę z węglarzami, żeby potem po wyschnięciu kleju nic już nie poprawiać i nie skuwać. Większe grudy na spód, średnie na wierzch. Na to sypnąłem delikatnie pyłem i przy pomocy szczypiec lekko jeszcze dokonałem korekty niektórych fragmencików.
IMG_3197.JPG


Tymczasem zabrałem się za zrobienie odblasków. Pręcik polistyrenowy pociąłem na plasterki i nakleiłem na taśmę malarską (sposób podpatrzony w wątku Sławka @SD ). Potem aluminiowa Tamka, a na wierzch mała kropleka czerwonego Clear'a. Przednie odblaski pomalowałem rozcieńczoną białą farbą i pociągnąłem dla lepszego efektu Sidoluxem. Na tym skończyłem wczorajszy dzień. Odblasków zrobiłem więcej bo mają być do naczepy Orlican.
IMG_3208.JPG


Dziś rano fura wyglądała tak. Stanowczo za jasne rozbłyski i zbyt ciemne cienie. Obejrzałem fotki z Misia, gdzie węgiel był niebiesko szary. I wcale nie tak czarny jak by się mogło wydawać.
IMG_3199.JPG


Po tryśnięciu matem Revell'a zrobiło się lepiej. Uznałem, że nawet nie muszę nic pudrować, bo całość klei się kolorystycznie. Dołożyłem więc węglarzy.
IMG_3206.JPG


Na koniec zostało już tylko zamontować odblaski
IMG_3210.JPG
IMG_3213.JPG


... i wiadro do pojenia koni.
IMG_3209.JPG
IMG_3212.JPG
IMG_3214.JPG
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
Ostrzegałem, to musi być jakiś szwindel bo chwilę przed pandemią kupiliśmy dla kolegi pięć litrów do specjalnej kąpieli myjącej płyty gramofonowe i zapach był spirytusowy, nie nastrajający do konsumpcji, ale przy tym to perfuma, no przykro mi.:(
 

Podobne wątki