• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

"Frania" i inne cuda PRL-u w skali 1:87

Jacek T4

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 1 0
Rany Julek... Jurek jak w mordę strzelił(y), co tu pisać, klasa i mistrzostwo, wszystko co wychodzi jako Twoje dzieło...:love: Brak mi więcej słów...
Ale w pewnym sensie mam satysfakcję, że to chyba jedna z moich prezentacji Cię zainspirowała;).
Dlatego, jeśli to możliwe, to uśmiecham się nieśmiało do Ciebie:giggle: o taki zestaw waloryzacyjny na Wołgę, oraz oczywiście Jureczka (może być w komplecie z Karwowskim), i jako pierwszy ustawiam się w kolejce.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Ale w pewnym sensie mam satysfakcję, że to chyba jedna z moich prezentacji Cię zainspirowała;).
Twoja prezentacja była elementem dopingującym by skończyć rozgrzebanego od jakiegoś czasu Jurka. Dość długo walczyłem z głową, bo to najtrudniejszy element. Zwłaszcza jeśli figurka ma chociaż trochę przypominać kogoś konkretnego. Potem projekt odłożyłem żeby się "uleżał". Potem w niedzielę rano zobaczyłem Twoją prezentację, za chwilę przyjechały Wołgi i wróciło parcie na model - no tak już mam:cool:

Dzięki za miłe słowa i chęć nabycia Jurka. BTW - twoje prezentacje są bardzo inspirujące, a dla mnie o tyle bliskie, że kino zawsze było dla mnie ważne i miało wielki wpływ na mój rozwój emocjonalny i duchowy.


A dziś coś co możecie traktować jako zapowiedź kolejnej figurki mundurowej.
Gdy skończyłem panią w czerwonej czapce i pokazałem ją mojej Ewie wyjaśniając, które z elementów jej budowy były dla mnie inspiracją...:cool: żona nie zważając na komplementy, bez słowa wstępu wypaliła - możesz z niej zrobić łatwo milicjantkę, dodasz mundur na górę i gotowe.
W pierwszej chwili zrobiło mi się głupio że sam na to nie wpadłem. Teraz już tylko pozostaje mi czekałać na jakąś wadliwie odlaną kolejarkę.

A na razie prezentuję inspiracje. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to brak górnych kieszeni w mundurze, dolne kieszenie bez zapinanych patek/klapek. No i bardzo krótka spódnica na trzeciej fotce.
Swoją drogą Panią Plutonową i Panią Sierżant, mimo wrodzonej niechęci do organów władzy, chętnie zaprosiłbym na kawę:devil:
milijantka.jpg
milicjantka3.png
milicjantka2.jpg

milicja-radara.jpg
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
Ta z pierwszego zdjęcia, taka z pazurem.:love:
Do tego jak ma powstać z Pani kolejarz i mieć krótszą spódnicę, to też się ustawiam w kolejkę w ciemno!!!
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Drogi Aktywie,
Dziś odezwał się do mnie Adaś @Inkson z pytaniem czy nie zrobiłbym maszynistów do lokomotyw spalinowych (pewnie pasowali by i do elektrycznych). To trochę nawiązuje do tego co wcześniej pisał Piotr @Irokez46

Znalazłem dziś takiego maszynistę z filmu instruktażowego o sygnalizacji. Facet jest w mundurze, koszula szara z krawatem ale jego pomocnik już tylko w czapce i jakiejś luźnej bluzie czy koszuli z długim rękawem. Jak to wyglądało w praktyce i jak Waszym zdaniem takie figurki powinny wyglądać? W mundurze, czy w koszuli?
masz3.jpg

masz.jpg
masz1.jpg

masz2.jpg


Przy okazji kończę manewrowego, i tu pojawia się pytanie - czy oni zawsze byli w kaskach, czy to tylko w filmach instruktażowych są tak pięknie ubrani?
manew.jpg
manew1.jpg
manew2.jpg


Bo w filmie BHPowskim w zasadzie nikt nie chodzi w kasku


Proszę o jakieś rzeczowe fotki czy uwagi.
 
Ostatnio edytowane:

Pawelec PKP

Znany użytkownik
Reakcje
1.168 90 9
OMG :cool: Brak słów - Spełniasz właśnie moje marzenie życia modelarskiego
Jeśli wyjdzie ten pan maszynista na SM42 to kupuję dwóch takich panów z tamtych lat ...
Moje SP42 + SM42 rozłożą mu czerwony dywan do kabiny maszynisty :love: WOW
Ten maszynista przypomina mojego dziadziusia o_O:eek:o_O Pozdrawiam brać kolejową ...
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.650 133 3
Adam i grupę gości przy magazynie pamiętasz ;) praca pociągu zbiorowego (był tu w wątku ten film)
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
Adamie postaram się odpowiedzieć:
"Przy okazji kończę manewrowego, i tu pojawia się pytanie - czy oni zawsze byli w kaskach, czy to tylko w filmach instruktażowych są tak pięknie ubrani?"
Jak pamiętam swój okres pracy na PKP to zawsze manewrowi pracowali a kaskach ( no może w małymi wyjątkami )
To samo dotyczyło pracowników na lokomotywowniach . Staraliśmy się tego przestrzegać , bo za nie manie kasku można było pozbyć się premii ;)
"Bo w filmie BHPowskim w zasadzie nikt nie chodzi w kasku".
Ten film akurat pokazuje tzw. rutynę pracowników kolei - która to akurat była w większości przypadków przyczyną wypadków.
Ludzie na tym filmie nie wykonują swoich zawodowych obowiązków lecz na skróty wracają lub podążają na swoje stanowiska pracy.
Pamiętam jak nas dyrekcja szkoły kolejowej ganiała za takie " łażenie " na skróty po torach ;)

Pozdrawiam
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Jak to wyglądało w praktyce i jak Waszym zdaniem takie figurki powinny wyglądać? W mundurze, czy w koszuli?
Bywało i tak, i tak. Niektórzy, zwłaszcza starszej daty, chodzili w mundurach, inni w ubraniach cywilnych albo w niekompletnych mundurach, tak, jak ten drugi, który ma czapkę, ale jest bez marynarki. Wtedy już maszyniści nie mieli obowiązku noszenia mundurów. A w końcu lat 1970. wprowadzono ekwiwalent pieniężny zamiast mundurów dla pracowników, którzy nie mieli obowiązku nosić munduru w trakcie pracy.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Wracam do projektu fury węglarzy. Na warsztacie były dziś konie. Dostały uprząż i nowe umaszczenie. Czarne grzywy zamieniłem na płowe. Wprawdzie zawsze wolałem konie z czarnymi grzywami, ale postanowiłem spróbować i wydaje mi się, że jasne grzywy są chyba bardziej swojskie i będą chyba lepiej kontrastowały z brudną furą.

IMG_3094.JPG


W tym czasie wóz dostał nowy przód i przede wszystkim polistyrenowy dyszel. Konie z uprzężami dostały dodatkowo klapki na oczy, które zrobiłem z kawałeczków polistyrenu. Brakujące "olinowanie" zaprzęgu i ławeczkę dla woźnicy dorobię jak już będę miał węgiel na pace.
IMG_3097.JPG
IMG_3098.JPG
IMG_3099.JPG
IMG_3101.JPG
IMG_3102.JPG



Na koniec ustawiłem scenkę ze Staśkiem Paluchem i jego kolegami.
Cholernie bym chciał ustawić tę furę na module wrocławskim, który robi @Artur bo bruk który zrobił @hugwa wydaje mi się wręcz stworzony do takiej prezentacji. A już przejazd nocą pod kratownicą mostu, przy oświetleniu żarówek...:love:
IMG_3105.JPG
IMG_3106.JPG


Kolegów od skali TT informuję, że niedługo chcę otworzyć wątek w którym zaprezentuję furę w tej właśnie skali.
Przy okazji przetestuję N-kę i Z-tkę:cool:
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Aha, no tak, czyli konie od nowa drukowane. Jak się skończy ten cholerny wirus, to sobie kupię drukatrkę... świetna robota.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
Adamie Twoja rozpiętość twórcza jest rewelacyjna i powiem ,że nawet trochę już się tutaj gubię :oops:
Przepraszam za ten wpis ( jeżeli uznasz ,że nie pasuje można go usunąć ) ale miałbym małą propozycję dla Ciebie.
Wiem ,że wszelakie zamówienia mamy kierować na PW. Ale czy zechciałbyś w tym dziale założyć temat w którym mógłbyś pokazać zdjęcia tych wyrobów ,które już można zamawiać u Ciebie ?
Myślę ,że ułatwi to potencjalnym kupującym wybór - bo szukanie tutaj tych wszystkich rzeczy jest troszkę utrudnione ( wszak ten temat ma już 46 stron :eek: ). Sam kiedyś o tym wspominałeś a było by to rozwiązanie idealne sam chcę do Ciebie zwrócić się z chęcią zakupu kilku/kilkunastu tych "perełek"
Pozdrawiam serdecznie
 

Podobne wątki