• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fototrawienie

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#24
Pewnie niewielu z Was wchodzi na martela, więc umieszczam to, czego się dowiedziałem :)
Na razie co zawiera zestaw, i co mniej więcej ile kosztuje:
Co do ceny materialow, caly zestaw kosztuje ok $130 i zawiera miedzy innymi nastepujace rzeczy (w nawiasach podana cena elementu dostepnego osobno):
- folia do drukarki atramentowej 1 arkusz (6 arkuszy $15.75)
- plytka mosiezna i plytka ze stali nierdzewnej po jednej (dwie plytki mosiezne kosztuja $10.49, dwie stalowe $13.22)
- maszynka do nanoszenia emulsji
- ramka do naswietlania
- wywolywacz ($6.25)
- zbiornik do trawienia z pompka
- chlorek zelaza ($6.75)
- instrukcja

Te inne elementy to na przyklad okulary ochronne, fartuch, rekawiczki, uchwyty,
Mi się taki zestaw podoba (y) Poczekam jeszcze na wieści jak wygląda korzystanie z zestawu, ponieważ na razie jest nieużywany.
 

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.027 108 2
#25
Pewnie niewielu z Was wchodzi na martela, więc umieszczam to, czego się dowiedziałem :)
Na razie co zawiera zestaw, i co mniej więcej ile kosztuje:


Mi się taki zestaw podoba (y) Poczekam jeszcze na wieści jak wygląda korzystanie z zestawu, ponieważ na razie jest nieużywany.
Ramka do naświetlania jest ale czy w zestawie jest jeszcze żarówka lub cała lampa bo na pewno jest potrzebna;)
 
OP
OP
jarekom

jarekom

Znany użytkownik
Reakcje
712 2 0
#26
Witam
Co do wyżej opisanego zestawu to trzeba mieć dobrą drukarkę , aby wyszła idealna czerń na całej powierzchni. Gdzieś tak wyczytałem. Cena blaszek to jakis kosmos.Ja po wielu poszukiwaniach zakupiłem 15 blaszek 0,2 mm mosiądzu za 35 zł. Tak jak pisałem chlorku żelaza nie polecam. Lepszy nadsiarczan sodu, mozna go zakupić za 24 zł , za 1 kg. 100 g rozpuszcza się w 0,5 litra wody.
Co do zródła UV ostatnio wystawiłem kanapkę na słońce po 15 min z każdej strony i wyszło ok.
 
OP
OP
jarekom

jarekom

Znany użytkownik
Reakcje
712 2 0
#28
Witam
Chciałbym podzielić się moim ostatnim doświadczeniem w tym temacie.
Sprawa dotyczy przygotowania blaszki . Trochę denerwowało nie czyszczenie blaszki papierem wodnym i detergentem ( Cif ). Postanowiłem poszukać jakiegoś profesjonalnego rozwiązania tego problemu. W necie znalazłem środek do odtłuszczania mosiądzu. Środek ma oznaczenie DS 100/A i produkowany jest przez koszalińską firmę Elhus. Zadzwoniłem i sympatyczna Pani w sposób profesjonalny przesłała do mnie litr tego specyfiku. Rozpuszcza się go w wodzie o temp. 40 stopni w ilości 5%.
Użyłem go i się nie zawiodłem. Dla mnie rewelacja. Nie trzeba matowić blaszki przez co po wytrawieniu i zmyciu positiva , blaszka wygląda jak ze sklepu.
Trzeba tylko po umyciu spłukać DUŻĄ ilością wody.