• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[FOTO] Wrocław Świebodzki Gądów starcie I

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#1
Korzystając z przepięknej aury wybrałem się w niedzielę na mały spacerek.
Wybór padł na nieużywaną łącznicę Dworzec Świebodzki - Wrocław Gądów.
Sam Świebodzki jak wiadomo zamknięty praktycznie nie cztery spusty. Obsługiwane są tylko bocznice Centrozłomu. Na samym torowisku bajzel... tzn. targ, tzn. miejsce gdzie "majtki po 5 złooootych" można usłyszeć w 40 różnych akcentach :LOL:

Na początek śliczny motyw. Najwyraźniej pozostałość po niedzielnym pchlim targu.


Widok na wyjazd ze Świebodzkiego. Tor po prawej to "nasza" łącznica. Piękny przykład prawdopodobnie rozjazdu krzyżowego ze zwrotnicami poza czworobokiem.


Przyległa nastawnia niedługo się zawali. Wyjazd został zabezpieczony sponą iglicową, coby nikt na łącznicę z Gądowem nie wjechał.


Na wyjeździe ze Świebodzkiego wciąż istnieją napędy mechaniczne scentralizowanego zrk. Co ciekawe, pędnie wciąż napięte... Poniżej piękny napęd zwrotnicowy.


Połączenie napędu ze zwrotnicą.


Idąc torem nie zajdziemy daleko - krzaki nie pozwalają. Obchodzimy krzaki od tyłu i wychodzimy pod torami na Muchobór. Obrót w stronę krzaków...


I rzut na wiadukt na Muchobór.


Ciekawostka, ale praktycznie cały (nie licząc niewielkich wstawek) odcinek łącznicy jaki przyszło mi pokonać został wykonany na podkładach stalowych. Poniżej stalowe podkłady błyszczą sie w zachodzącym słońcu.


Tor skręca a my podążamy razem z nim. Wydeptana ścieżka wskazuje, że nie jestem jedynym kto się tu zapuszcza. Jest to zrozumiałe ze względu na obecność ogródków działkowych po prawej.


Miejsce gdzie ścieżka odbija w lewo, nie wiem dokąd biegnie. Tor idzie na wprost krzakami. Próbuję iść ledwie widoczną ścieżką po lewej stronie toru. Sądząc, po ujadaniu zdenerwowałem jakiegoś psa cierpiącego na przerost ambicji nad rozumem.


Napatoczył mi się w zasięg wzroku taki element. Czyżby pozostałość po rezonatorze torowym?


Szyna o interesującym profilu, zdaje się, że było coś o tym przy okazji portu Popowickiego na tym forum.
 

Załączniki

OP
OP
brian-82

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#2
Idziemy dalej. What the hell is this??? Mostek? Nie zamawiałem mostka. W dole jakaś woda stojąca. Tfu, breja stojąca, płynąca pod działkami jakimś kanałem chyba.



Mostek sforsowałem na czworakach. Za mostkiem jakby trochę lżej się idzie.


Po lewej widać dwa z odgałęzień towarowej obwodnicy Wrocławia - na Mikołajów (na nasypie) i na Gądów (niżej).


Atmosfera znów gęstnieje, ja wciąż napieram jak armia radziecka na przedmieściach Berlina. Za krzakami widać słupy trakcyjne odgałęzienia z obwodnicy na Wrocław Gądów.


Tor ledwie widoczny. Od tej chwili idzie równolegle z tym od obwodnicy. Krzaków kolczastych od metra...


Dalej się nie da. Tu trzeba bolszej artylerii na te krzaki. Nie uśmiecha mi się iście wzdłuż czynnego toru schodzącego z obwodnicy towarowej.
Cedzę przez zęby "I'll be back".


W drodze powrotnej ładnie widoczna ścieżka, chyba ją troche poprawiłem :)


Na trasie jest miejsce, gdzie jacyś przedsiębiorczy działkowcy zrobili kulturalne przejście przez tory.


Prepust praktycznie nie zauważony wcześniej.
 

Załączniki

OP
OP
brian-82

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#3
Ech, znów okolice Świebodzkiego. Tym razem rzut na pięknie odmalowane słupy semaforów wjazdowych na podg. Wrocław Grabiszyn od strony Muchobora. Realiści makietowi jeśli się przyjrzą zauważą charakterystyczne zjajowacenie słupa na środkowym jego odcinku. No cóż walka ze skrajnią ponad wszystko...


Lekcjipoglądowej ciąg dalszy. Zwrot odchylny.


Tutaj fundamenty pod coś dużego. Siakiś duży słup trakcyjny?!?


Nie mogłem się powstrzymać, jest taki piękny.


Wracam do domu, wydeptaną ścieżką do Grabiszyńskiej idącą wzdłuż torów. Grabiszyn na pożegnanie.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#4
brian-82 napisał(a):
Piękny przykład prawdopodobnie rozjazdu krzyżowego ze zwrotnicami poza czworobokiem.
Dokładnie tak (częściej spotyka się określenie "z iglicami poza...") i to w dodatku chyba jeżdżony - czy to na zdjęciu tylko się wydaje, że szyny się błyszczą?

O rozjazdach tego typu było niedawno w innym wątku.
http://forum.modelarstwo.info/viewtopic.php?f=11&t=7168
 
OP
OP
brian-82

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#5
brian-82 napisał(a):
Widok na wyjazd ze Świebodzkiego. Tor po prawej to "nasza" łącznica. Piękny przykład prawdopodobnie rozjazdu krzyżowego ze zwrotnicami poza czworobokiem.
Miało być "przykład rozjazdu krzyżowego ze zwrotnicami poza czworobokiem, prawdopodobnie Rkpd 300-1:9"
Nie sprawdzałem geometrii tego rozjazdu dlatego piszę, że prawdopodobnie. Trafiały się jeszcze rozjazdy o promieniu 500m.

Rozjazd jak najbardziej jeżdżony, ale tylko częściowo. Ta spona iglicowa właśnie zabezpiecza zwrotnice, które wybierają pomiędzy wyjazdem na linię 274 do Wałbrzycha i łącznicę do Gądowa. Po tym właśnie rozjeździe jeżdżą pociągi do Centrozłomu. Tak, że częściowo mamy do czynienia ze złudzeniem optycznym na zdjęciu, bo część rozjazdu jest nieco podrdzewiała. :)
 

Podobne wątki