• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Formowanie terenu

HubertH0

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Cześć , dzisiaj tak na szybko bo trochę późno :( , ale przejdźmy do rzeczy, robię domową makietę/dioramę o wymiarach 100cm x 80cm i planuje zrobić większą część miasta w stylu kamienic a mały kawałek terenu ( jak coś znajdę , wyślę zdjęcie) . Powiedzcie mi najpierw od czego zacząć , kamienic , dróg , terenu itp
Jeśli chodziłoby o teren to podpowiedzcie jak wykonać małe pagórki itp
Z góry dziękuję
Hubert(y)
Na zdjęciu sklejka ( przewidywany teren i naklejona wspólnie z tatą droga Fallera :podstepny:
 

Załączniki

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.372 2 0
#2
Po pierwsze użyj opcji szukaj, w prawym górnym rogu, pytania które zadałeś były już wielokrotnie poruszane na forum.
Na zachętę powiem tylko, że do uformowania terenu możesz użyć styroduru (lekki materiał i łatwo się formuje).

Gdy znajdziesz odpowiedzi, a dalej będziesz miał jakieś wątpliwości, wtedy pytaj :)
 

Zonek

Aktywny użytkownik
Reakcje
376 4 0
#3
Dokładnie nie idź na łatwiznę, forum to lektura i kopalnia wiedzy wystarczy poczytać tematy które nadal są aktualne.
 
OP
OP
HubertH0

HubertH0

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Po pierwsze użyj opcji szukaj, w prawym górnym rogu, pytania które zadałeś były już wielokrotnie poruszane na forum.
Na zachętę powiem tylko, że do uformowania terenu możesz użyć styroduru (lekki materiał i łatwo się formuje).

Gdy znajdziesz odpowiedzi, a dalej będziesz miał jakieś wątpliwości, wtedy pytaj :)
Ok dzięki
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#5
Powiedzcie mi najpierw od czego zacząć , kamienic , dróg , terenu itp
Najpierw skrzynka (ja stosuje sklejkę 10mm).
Potem tory i sprawdzenie elektryki.
Potem teren (kamienice i ulice raczej po ukształtowaniu zaprojektowanego terenu).
Jeśli chodziłoby o teren to podpowiedzcie jak wykonać małe pagórki itp
Ja stosuję od jakiegoś czasu styrodur (XPS) Austrotherm (taki różowy) KLIK .... To taki 'lepszy styropian'. (tu akurat 10cm gruby, ale są cieńsze - ja stosuję trójkę). Lepszy, bo twardszy, tak samo lekki i nie latają wszędzie kulki, które na dodatek elektryzując się przyklejają do wszystkiego. Kleje to do skrzynki z pomocą białego kleju do styropianu, który to klej jest także wypełniaczem wszelkich nierówności - taka szpachla i klej w jednym. Jest wiele produktów, jak nie masz pistoletu to tuba do wyciskania rękami, albo wiaderko - ale może być coś w tym stylu:
KLIK1 (tu wymagany wyciskacz)
KLIK2
Nie kupuj tylko tych pianek do styropianu co to pod ciśnieniem z tuby wylatują (potrzebny taki trochę inny pistolecik do nakręcania na tubę, z cynglem po wciśnięciu którego piana leci) - to się nie nadaje.

A to co linkowałem wyżej i co proponuję - to nie jest żadna pianka, tylko taka gęsta, biała masa. Po nałożeniu nie spływa i daje się formować. Jest wiele firm. Przy większych ilościach do sklejania lepiej kupić wiaderko. Taniej wychodzi. I nie jest upierdliwe nakładanie - jak w przypadku tego wyciskacza.

Z pomocą tej masy można formować lekkie pagórki, ale nie za wysokie (lekkie). Przy większej ilości nałożonej masy po pierwsze będzie pękać, a po drugie drogo kosztuje taki pagórek. Więc przy większych pagórkach trzeba go wyciąć ze styropianu bądź styroduru i przykleić masą do podłoża kształtując ta masą wszelkie "dopieszczenia".

Tyle mogę podpowiedzieć. Zresztą kilka dni temu bawiłem się ta techniką w formowanie nasypów :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
HubertH0

HubertH0

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Dzięki :)
Najpierw skrzynka (ja stosuje sklejkę 10mm).
Potem tory i sprawdzenie elektryki.
Potem teren (kamienice i ulice raczej po ukształtowaniu zaprojektowanego terenu).

Ja stosuję od jakiegoś czasu styrodur (XPS) Austrotherm (taki różowy) KLIK .... To taki 'lepszy styropian'. (tu akurat 10cm gruby, ale są cieńsze - ja stosuję trójkę). Lepszy, bo twardszy, tak samo lekki i nie latają wszędzie kulki, które na dodatek elektryzując się przyklejają do wszystkiego. Kleje to do skrzynki z pomocą białego kleju do styropianu, który to klej jest także wypełniaczem wszelkich nierówności - taka szpachla i klej w jednym. Jest wiele produktów, jak nie masz pistoletu to tuba do wyciskania rękami, albo wiaderko - ale może być coś w tym stylu:
KLIK1 (tu wymagany wyciskacz)
KLIK2
Nie kupuj tylko tych pianek do styropianu co to pod ciśnieniem z tuby wylatują (potrzebny taki trochę inny pistolecik do nakręcania na tubę, z cynglem po wciśnięciu którego piana leci) - to się nie nadaje.

A to co linkowałem wyżej i co proponuję - to nie jest żadna pianka, tylko taka gęsta, biała masa. Po nałożeniu nie spływa i daje się formować. Jest wiele firm. Przy większych ilościach do sklejania lepiej kupić wiaderko. Taniej wychodzi. I nie jest upierdliwe nakładanie - jak w przypadku tego wyciskacza.

Z pomocą tej masy można formować lekkie pagórki, ale nie za wysokie (lekkie). Przy większej ilości nałożonej masy po pierwsze będzie pękać, a po drugie drogo kosztuje taki pagórek. Więc przy większych pagórkach trzeba go wyciąć ze styropianu bądź styroduru i przykleić masą do podłoża kształtując ta masą wszelkie "dopieszczenia".

Tyle mogę podpowiedzieć. Zresztą kilka dni temu bawiłem się ta techniką w formowanie nasypów :)
;);)
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.942 24 8
#7
Ja do kształtowania terenu używam jeszcze bandażu gipsowego, który bardzo pomaga w wielu sytuacjach. Mozna potem do niego np. doklejać skały z gipsu, formowane w silikonach Nocha lub inne elementy. Przy pracy z gipsem używaj tez szpachli gipsowej, która uzupełni wszelkie powstałe braki.
Przejrzyj jednak forum, bo z pewnością znajdziesz tu jeszcze wiele innych sposobów.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 22

Podobne wątki