• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Formatka do blachy falistej - gdzie kupić?

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
231 17 0
#1
Od kilku miesięcy bezskutecznie poszukuje formatki do wytłaczania, własnoręcznie, wzoru z folii aluminiowej imitującego eternit/blachę falistą do krycia dachów w skali 1:87. Wiem że ktoś coś takiego posiada, jakby był uprzejmy się odezwać jak mu się sprawuje i gdzie kupił będę wdzięczny. Zdjęcia formatki i efektów pracy mile widziane
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.643 133 3
#2
Użyj makaronu do spaghetti. Kleisz na czymś twardym koło siebie nitki makaronu. Potem odciskasz folię na takim wzorniku. Możesz też zrobić dwie takie formatki żeby łatwiej wytłoczyć folię.
 

Pawlencjusz

Użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
355 0 0
#5
I ja gorąco polecam. W ostatnich dniach według tej instrukcji zrobiłem dach u siebie.
Różnica jest taka, że przy patynowaniu użyłem nie czarnej pasteli a czarnego pigmentu od Vallejo od który następnie potraktowałem matowym lakierem bezbarwnym a następnie znowu przypudrowałem pigmentem.
Mam tylko wskazówkę odnośnie odnośnie imadła, im szersze szczęki tym lepiej.
No i tani topexowy badziew u mnie nie dał rady. Po kilku dociśnięciach ukręciłem gwint… :LOL:
Tak to wygląda:
IMG_4391.jpeg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Alek

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
231 17 0
#6
No Panowie dziękuje serdecznie za pomysły.
Pomysłowy ten makaron tylko może być kruchy na dłuższą metę, ale patyczki do szaszłyków też są ;) formatka z gotowego produktu do dachu świetny pomysł, to musi być dobry plastik że wytrzymuje imadło.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.643 133 3
#8
Ja sreberka brałem w kwiaciarni za jakieś grosze ;)
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#11
Jaką średnicę powinny mieć te makarony żeby było w H0?
Chodzi mi coś po głowie...
Naprawdę nie kojarzysz falistych dachówek? Na oko strzelam że taka fala ma długość jakieś 15cm - 20cm, więc makaron winien mieć 87 x mniej średnicy na przekroju - powiedzmy, że 0,2mm... Jednak mając na uwadze inne możliwości, pomysł z makaronem jest trochę śmieszny. To już lepiej chyba kupić sobie płytkę Auhagena, o której mowa w artykule PMM-H0 linkowanym wyżej zamiast kombinować z makaronem jak koń pod górę. Majątku nie kosztuje, a daje możliwość szybkiego wykonania (i wykorzystania wielokrotnie). Wspomniana wypraska + blaszka miedziana 0,1mm za parę złotych z aledrogo i jest super dachówka. Wygląda fajnie ... i kto by się męczył z makaronem.
 
Ostatnio edytowane:

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#12
Kojarzę, pytam jakie ma wymiary.
Proszę...
IMG_20220522_113139.jpg
IMG_20220522_113107.jpg
IMG_20220522_113047.jpg
IMG_20220522_113020.jpg


15 minut roboty.
Jak się przyłożysz, to wyjdzie 100x lepiej.
Jak kiedyś się będę bardzo nudził, to zmajstruję automat do robienia takiej blachy. Pomysł już mam, a najlepsze pomysły przychodzą na "żabie".
IMG_20220522_113902.jpg
 
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#13
Kojarzę, pytam jakie ma wymiary.
Zapytałeś jaką średnicę muszą mieć makarony by było w H0....

Z tymi drutami o wiele lepszy pomysł jak z makaronem... przynajmniej trwalsze to.
W dzisiejszych czasach pisanie o makaronie na dachówki jest jak plucie do farby w celu rozcieńczenia. Naprawdę, są bardziej "cywilizowane" metody...
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#14
Ale makarony to nie był mój pomysł...
Jeszcze laminat 0.2 (za gruby)
IMG_20220522_114608.jpg

Nie mam folii miedzianej pod ręką (gdzieś przesiałem).

Edit:
Jest i folia.
IMG_20220522_121855.jpg



No i słowo się rzekło, malutkie kulki do łożysk zamówione, będziemy robić maszynkę :)
 
Ostatnio edytowane:

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#15
Zanim kulki się dotoczą do paczkomatu, znalazłem frez kulowy, żeby było ciekawiej - dentystyczny i zrobiłem sobie gofrownicę do blaszek (na zimno) i tworzyw (na gorąco).
IMG_20220522_140424.jpg
 
OP
OP
Alek

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
231 17 0
#18