• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Flexy Tillig Elite

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#1
Witam,

Zakupiłem flexy Tillig Elite nr kat. 85125 na moją makietę w budowie i wybaczcie moje pytania poniżej, gdyż mam je pierwszy raz w ręku:

1) Z jakiego powodu w trzech miejscach i w równych odstępach na długości flexa, na dwóch kolejnych podkładach brakuje mocowań szyn do podkładów? Dodatkowo, na odwrocie w tych samych miescach, podkłady są przerwane. Domyślam się, że to celowy zabieg producenta, tylko po co? Nie widziałem czegoś takiego we flexach innych producentów.
Brak mocowania szyn do podkładów 1.jpg


Brak mocowania szyn do podkładów 2.jpg


Przerwana tasma z podkladami.jpg

2) Dlaczego szyny są dużo dłuższe niż taśma z podkładami? Czy to jest również zamierzone?

Szyny dłuższe niż odc z podkładami.jpg
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#4
W takim razie to jest upierdliwe, bo trzeba kupić też osobno zestaw połączeń typu K nr kat. 85530. Tor się gnie nieźle bez tego zabiegu. Minus dla Tilliga tutaj, za niepotrzebną komplikację i podrażanie końcowej ceny. Najgorsze jest to, że nie ma żadnej informacji o tym, gdy czyta się informacje o produkcie.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#7
Czego polonisto nie rozumiesz? Są flexy bardziej giętkie i bardziej sztywne ,przynajmniej w Roco. Te sztywniejsze są przeznaczone do odcinków mniej ,że tak powiem falistych.
A po co takimi inwektywami rzucać? Podobnie zareagowałem i ja na Twój wpis. Ja pierwszy raz słyszę o dwóch gatunków flexa. Udowodnij teraz, że Roco ma "bardziej giętkie i bardziej sztywne flexy". Podaj numery katalogowe. Z chęcią się zapoznam.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0

route

Aktywny użytkownik
Reakcje
415 2 0
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#11
@WM-MODEL - podpucha? Roco Line 42406 G4 to zwykły prosty tor, tyle, że długi, a Tillig 85018 to klasyczny prosty. Jaki wniosek? Pan @KoVaL jest w błędzie (o czym wiemy) i nie ma co tutaj dalej tego absurdalnego podwątku "sztywnych flexów" ciągnąć.

A wracając do mojego pytania, to wciąż pozostaje bez odpowiedzi.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#12
Tak prawdę pisząc, to Pan @KoVaL :D myślał dobrze, ale źle się wysłowił, tzn. źle napisał :)
A odpowiedź na Twoje pytanie jest w sznurkach od Tillig'a :p chyba od zawsze podkłady ich flexów były składane z odcinków, pewnie do montażu "sztywnych" łuków, gdzie te braki w imitacji przytwierdzeń to miejsca do wsuwania złączek, więc poszli po najmniejszej linii oporu. Odetnij sobie te podkłady i po kłopocie.
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#15
To dlaczego mają różne nr. katalogowe 42406 prosty i 42400 giętki?
Sprawdź Twój pierwszy i drugi post w wątku. Źle się wyraziłęś, pisząc o rzekomo dwóch typach flexów. Producenci produkują tylko jeden rodzaja flexa (w symulowanych podkładach drewnianych). 42406 nie jest flexem tylko sztywnym prostym. Flex to tylko 42400. Flex nie może być ani prosty ani sztywny, sama idea i nazwa temu przeczy.
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#16
1) Z jakiego powodu w trzech miejscach i w równych odstępach na długości flexa, na dwóch kolejnych podkładach brakuje mocowań szyn do podkładów?
Odpowiedź jest prosta.
Służy to do wykorzystania złączek Tillig 85501 w celu połączenia torów budowanych na flexie, z torami gotowymi.
Wycinasz niepotrzebne podkłady, sklejasz/łączysz "pełne" ze sobą i po sprawie.
Pierwszy raz słyszę o dwóch typach flexów... Tillig Elite ma np. tylko jeden rodzaj, 85125.
Czego polonisto nie rozumiesz? Są flexy bardziej giętkie i bardziej sztywne ,przynajmniej w Roco. Te sztywniejsze są przeznaczone do odcinków mniej ,że tak powiem falistych.
@KoVaL ma rację.
Są dwa typy flexów, z czego jedne jest na "sztywnym podkładzie", ale szyna wykorzystywana jest ta sama co do flexów Tillig 85125, a drugie standardowe, na podkładzie giętkim.

Poniżej zrobiłem fotkę dla porównania:
20201011_200833-01.jpeg

Co ciekawe, oba podkłady są inne, i nie mam tu na myśli wyginania i sztywności.
Te, które mają możliwość wyginania, są grubsze.

Jeszcze jedno zdjęcie:
20201011_201447-01.jpeg
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#17
Odpowiedź jest prosta.
Służy to do wykorzystania złączek Tillig 85501 w celu połączenia torów budowanych na flexie, z torami gotowymi.
Wycinasz niepotrzebne podkłady, sklejasz/łączysz "pełne" ze sobą i po sprawie.

@KoVaL ma rację.
Są dwa typy flexów, z czego jedne jest na "sztywnym podkładzie", ale szyna wykorzystywana jest ta sama co do flexów Tillig 85125, a drugie standardowe, na podkładzie giętkim.
Ok, rozumiem sens tego. Zmyliło mnie to, że są w środkowej części toru te podkłady. To pewnie po to, żeby ich nie wyrwać, w sytuacji kiedy byłyby na skraju. Cofam zatem krytykę Tilliga, w sumie to wyjdzie na dobre, bo nie trzeba ścinać połączeń K z normalnych podkładów, tylko te już są gotowe do użycia na połączeniach torów.

@KoVaL nie ma racji, bo sam zaszeregował 42406 do kategorii flexów (zobacz powyżej). Do zakupu jako produkt "gotowy do użycia" jest tylko jeden produkt 85125. A to, że można kupić inny taśmę z podkładami i dorabiać sobie szynę, to inna inszość.

Jaki jest nr katalogowy tej sztywniejszej taśmy podkładów?
 
Ostatnio edytowane:

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#18
A tak, to prawda.
Ten sztywny to Tillig 85018.
Moim zdaniem dużo fajniejsze podkłady niż te giętkie, więc w przypadku użycia prostych odcinków, polecam te.
Ale denerwujące jest to, że pomiędzy tymi dwoma podkładami jest taka różnica wizualna. No cóż, TIllig po prostu.
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#19
A tak, to prawda.
Ten sztywny to Tillig 85018.
Moim zdaniem dużo fajniejsze podkłady niż te giętkie, więc w przypadku użycia prostych odcinków, polecam te.
Ale denerwujące jest to, że pomiędzy tymi dwoma podkładami jest taka różnica wizualna. No cóż, TIllig po prostu.
Dzięki wielkie za wyjaśnienie i zaspokoiłem swoją ciekawość.
 

Podobne wątki