• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fitomodele

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#1
Jak zapewne wielu z Was wie, na rynku dostępne są zestawy do samodzielnego montażu wagonów węglarek czteroosiowych serii Eaos-w, tak zwane "Fitowagony" produkcji Pana Witolda Fity.

Osoba ta również opracowała i miała w sprzedaży odlewane z brązu wąskotorowe wagoniki i lokomotywkę spalinową GLs40, czyli w skali H0e. Nawet opisano te modeliki w piśmie "Koleje Małe i Duże" w numerze 1/2005. Wspominano tam, iż oprócz wersji do samodzielnego montażu tejże lokomotywki, miała powstać wersja z napędem.

Chciałbym się zatem spytać Was, czy ktoś kiedyś nabył wersję z napędem? Bo ciekaw jestem, czy i taka wersja była ostatecznie dostępna w sprzedaży.

Inna sprawa, że jeśli ktoś wogóle nabył ten modelik, to mógłby tutaj opisać swoje odczucia względem niego, może jakiś test, czy nawet zamieścić zdjęcia. Ciekawi mnie, ile warte to rzeczywiście jest. To znaczy, jak to się ma do odzwierciedlenia rzeczywistości. Czy to mniej, czy bardziej dokładny model?
 

Marcin

Użytkownik
KKMK
Reakcje
14 0 0
#9
Rozmawiałem wczoraj z Panem Witoldem Fitą i model lokomotywy Gls 40 będzie dostępny za około 3 tygodnie.Telefon jest aktualny na stronie klubowej , więc można dzwonić i pytać ;)
 
Reakcje
0 0 0
#13
Z informacji pana Witolda wynika, że w przyszłym tygodniu ma przesłać modele osobom które zainteresowane były lokomotywkami. w tym przypadku również i mnie i Marcinowi. Proszę zatem kontaktować się z nim. Życzę powodzenia - Marek Smoczkiewicz
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#14
Zapomniałem wcześniej o tym napisać, więc piszę teraz.

Na ostatniej giełdzie kolejowo-modelarskiej w Warszawie, rozmawiałem z Panem Fitą w sprawie modelu lokomotywki. Pokazał mi też jej części składowe. Jest tak, jak napisano w artykule, czyli model składa się z trzech zasadniczych elementów:
- podwozia (ostoja z wyposażeniem), osobno do niego zestawy kołowe,
- nadwozia (buda - przedział silnikowy i kabina), do niej fototrawione klapy przedziału silnikowego.
- oraz makiety silnika.
Te trzy zasadnicze elementy są odlewane.

W "ofercie" znajdują się zestawy do samodzielnego montażu, jak też można zamówić model już poskładany. Model złożony oferowany może być bez malowania (co w sumie w pewien sposób jest zgodne z rzeczywistością, bo lokomotywki te po latach eksploatacji nie wyglądały jak prosto z fabryki), oraz w malowaniu. Pan Fita zna jedno potwierdzone malowanie, które może wykonać.
Istnieje jeszcze opcja z napędem, jednak jest to opcja droższa, gdyż Pan Fita musi specjalnie zamówić naprawdę nietani napęd. Jednak musi być on naprawdę filigranowy, bo sam model jest malusieńki!
Klapy przedziału silnikowego normalnie mogą nie być montowane, by było widać makietę silnika. Jednak w przypadku zastosowania napędu, klapy trzeba zamontować, by zasłonić widoczny w modelu silniczek napędu.

W srawie dalszych szczegółów i zamówień należy się kontaktować z Panem Fitą. Jest to miły człowiek, z którym nie problem się dogadać. Zaś model ciekawy, bo raczej nie mamy okazji do nabycia modelu lokomotywki wąskotorowej i to jeszcze z napędem.
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#15
Jakiś czas temu na Allegro znaleźć mogliśmy aukcję z modelem lokomotywki GLs40, opisywanym w tym temacie. Oprócz znanego zdjęcia gotowego modelu zamieszczono zdjęcie ukazujące części składowe modelu.

Pisałem do autora aukcji, pytając czy mogę zamieścić to zdjęcie tutaj na forum, lecz mimo bardzo długiego oczekiwania nie uzyskałem żadnej odpowiedzi. Pozwolę sobie jednak to zdjęcie Wam ukazać, czym mam nadzieję nie podpadnę autorowi. Nie znam jego imienia i nazwiska, a jedynie nick z Allegro.

Poniższe zdjęcie pochodzi z aukcji Allegro a jego autorem jest adimar17.
 

Załączniki

OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#16
W dniu dzisiejszym, na giełdzie modelarsko-kolejowej w Warszawie, odebrałem od Pana Fity dwa gotowe modele lokomotywek wąskotorowych GLs40.

Założenia były takie, że modele miały być poskładane i pomalowane, oraz jeden z nich miał posiadać napęd. Założenia zostały spełnione.

Efekty widoczne są na zamieszczonych fotkach.

Uprzedzając pytania o właściwości jezdne wersji z napędem, mogę napisać tylko tyle, że modelik został spróbowany na krótkim odcinku toru na giełdzie. Start nastąpił po dosyć sporym przekręceniu pokrętła zasilacza, bieg na małej prędkości był nierówny i szarpany. Jednak zaznaczam, że nie wiem jak wygląda sprawa czystości odcinka testowego, jego zasilania i sprawności zasilacza i potencjometra w nim. A sam sprawdzić na razie modelu nie mogę, bo nie dysponuję torami w skali H0e. Jak kupię, to się pobawię.

Sam teraz planuję zakup kolejnego modelu, ale w wersji nie pomalowanej, a tylko ze złożonym całym napędem. Sam bym się zajął obróbką części i ich malowaniem. Model wyposażyłbym również w dekoder DCC, bo jak już sprawdzałem, dysponuję tak malutkim, że zmieści się spokojnie w kabinie.
W związku z powyższym, już teraz zwracam się z prośbą do Was, o zdjęcia oryginałów lokomotyw GLs40. Bardzo chętnie bym zobaczył zdjęcia fabryczne, ale to już zapewne tylko marzenia. W każdym razie, wszelkie zdjęcia mile widziane.
Czy nie było kiedyś jakiegoś artukułu w "Świecie Kolei" o tych lokomotywach przypadkiem?
 

Załączniki

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#17
Witam , tak był artykuł z rysunkiem zdjęciami i opisem lokomotywki GLs30.
Swiat Kolei nr 12 z 2002 roku, polecam też forum kolejek wąskotorowych.
Taka lokomotywka jest na kolejce wąskotorowej na Helu gdzieś mam jej zdjęcia jak znajdę to wkleje, jeśli będziesz miał problem z ich znalezieniem.
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#19
O, bardzo dobrze Zbychu, o coś takiego mi chodzi. Dzięki, dzięki i proszę o jeszcze. :grin:

Tak swoją drogą, to lokomotywki GLs30 opisane w "Świecie Kolei" wyglądają tak samo, więc jak ktoś ma, to może i ich zdjęcia wrzucać.
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#20
Zbyszek, właśnie mnie nieco olśniło.
Patrząc na nazwę zdjęcia jakie zamieściłeś, domyślam się, że wykonałeś je na Helu. A ja wybieram się na wczasy na Hel. Czy ta lokomotywka na zdjęciu jest gdzieś ogólnie dostępna, że i ja nie będę miał problemów z jej sfotografowaniem?
A czy jest tam też jakiś inny tabor? Nie licząc wszelkich wagonów.