• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Chemia Farby - zestaw na dobry poczatek

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
#1
Witam,

Chcę sprawić sobie taki zestaw startowy farb i innych specyfików, które posłużą do malowania budynków i budowli inżynierskich.

Na początek potrzebuję farb do zaimitowania piaskowca, granitu, betonu i cegieł ceramicznych, czegoś do wykonania fug w murze ceglanym oraz specyfików do spatynowania ww.

Wiem, że wszystko jest na forum, ale może ktoś się ulituje i podpowie...
Może jest na forum jakiś zakątek, którego nie zgłębiłem.
Jakie farby polecacie? Jakiego producenta? Jakie kolory?
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#5
farba Pactra A043 - kolor betonowy
Farba betonowa Polak 5712 - kosztuje 10PLN
przyda się również coś do postarzania budowli np
AK interactive - Wash for Interior
 
OP
OP
tomekkor

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
#6
Co myślicie ogólnie o farbach Paktra? Nabyłem 4 na próbę.

Jakie areograf polecacie? Przeglądałem sklepy, allle..., goog..e, sklepy na żywo i jestem w koprce. W necie są różne wynalazki od 100 zł w górę, w realu sprzedawy polecają japnskie aerografy za 500 i w więcej...
Do tego kompresor.
Za komplet: areograg i kompresor można wydać po taniości 400 zł, wg porad sprzedawców 1000.

Jakie macie doświadczenia i co możecie poradzić. Muszę coś kupić niebawem bo produkcja stanie ;)
 
Ostatnio edytowane:

Slash

Użytkownik
Reakcje
34 0 0
#7
Sama farba Pactra nie jest zła, ale blaszane zakrętki z tekturowymi dekielkami szybko robią się nieszczelne i farba zasycha. Ogólnie z farb na bazie winylowej najlepiej kupować Vallejo i LifeColor. To najprzyjemniejsze farby do malowania pędzlem. Do aerografu za to słabo się nadają ponieważ szybko zasychają w kontakcie ze strumieniem powietrza na iglicy aerografu i zapychają go. Do tego ciężko dobrać odpowiednie rozcieńczenie i ciśnienie, które umożliwia satysfakcjonujące malowanie. Za to do malowania aerografem świetnie nadają się farby akrylowe ale na bazie celulozy takie jak Tamiya. Tamiya rozcieńczana rozcieńczalnikiem Gunze Thiner to moim zdaniem najlepsze co można wlać do aerografu spośród powszechnie dostępnych farb modelarskich. Trzeba by się bardzo wysilić żeby coś nie wyszło przy malowaniu tą farbą.Warto się wyposażyć w porządne farby, bo czasem na efekt i komfort pracy może mieć większy wpływ użyta farba niż wybór aerografu. Co do aerografu. Ja polecam H&S Ultra. Świetnej jakości i bardzo przemyślanej konstrukcji urządzenie wykonane w niemieckiej jakości. Dostępne obecnie poniżej 300pln. Starczy na długie lata zarówno bardzo precyzyjnych prac jak i do malowania przeciętnej wielkości domków w skali H0. Jak się chce przyoszczędzić to kupić najprostszego chińczyka. Te wszystkie dodatkowe regulacje jakie można spotkać w "bardziej zaawansowanych chińskich aerografach" to pic na wodę, który tylko zwiększa ryzyko wystąpienia jakiejś awarii i komplikuje czyszczenie sprzętu. I oczywiście musi to być aerograf dwu funkcyjny ze zbiornikiem grawitacyjnym. Kompresor można zdobyć i praktycznie za darmo z lodówkowego. Użytkuję taki od 8-9 lat bez żadnej awarii, i sporo nim zmalowałem. A nawet jak się coś zepsuje to łatwo można zastąpić kolejnym. Do tego wężyk ze sklepu akwarystycznego albo takiego z częściami do Fiata 126p. Uff, a się rozpisałem :gwizd:
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#11
Ostatnio kupiłem farbę Pactra A51 Rust. Na wierzchu farba pokryta jest jakiś oleistym płynem, dzięki któremu nie zasycha.
Po kilku godzinach od wymieszania farby, "olej" znowu znajduje się na wierzchu.
Nie wiecie może co to może być za specyfik? Przydałby się również do innych farb.
 

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.217 86 30
#12
A to przypadkiem nie rozwarstwia się farba? Miałem tak w olejnych Zvezdy i ostatnio w humbrolach. Myślę że to po prostu rozdzielanie się składników farby, choć teza z ochroną przed zaschnięciem ciekawsza. :)
 
J

Jurek ST44

Gość
#14
Tak nieśmiało zapytam, to odpowiedź na pytanie Tomka, czy reklama farb Lifecolor.?
Odpowiedz na pytanie Tomka. Używam tych farb, sprawdziły się to zapodałem fotki. Jest jeszcze jeden zestaw, ale ze względu na dziwaczne skojarzenia nie zapodam. Podałem w takiej formie bo widać i numer farby i jej kolor. Jak na razie to takie coś Pactra 15999277777 rust nic mi nie mówi. Pokaż kolor albo odnośnik gdzie go zobaczę.
[DOUBLEPOST=1506087008,1506086464][/DOUBLEPOST]
Tak nieśmiało zapytam, to odpowiedź na pytanie Tomka, czy reklama farb Lifecolor.?
Teraz ja zapytam całkiem śmiało . W jakim celu zadałeś mi te pytanie ?
 
J

Jurek ST44

Gość
#16
Bo żaden kolor z tych zestawów nie pasuje do malowania szyn, a chodziło chyba o rdzę, ale przy okazji zapytam. Jak z przyczepnością do metalu?
Czy farby z tego buro-zielonego zestawu do zgnilizn i glonów masz takie rzadkie i wodniste?
Są w sam raz do malowania pędzelkiem, do aerografu można je rozcieńczyć. Napisałem że jest jeszcze jeden zestaw, ale ze wzgledu na skojarzenia nie zapodam. Jest do malowania części metalowych. Podałem kolory ogólnie stosowane do makiet i dioram.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#17
Widzę, że się nie dogadamy, widocznie na innych częstotliwościach nadajemy.:(
Ja się pytam, jak z przyczepnością do metalu, Ty o zestawie do malowania broni. Nie widzę nic niestosownego w grafice z opakowania.
 
J

Jurek ST44

Gość
#18
Jest zajebista. No nie dogadamy się bo ja nie zapodałem żadnego zestawu do malowania broni. Odpowiedziałem Tomkowi dokładnie tak jak tego oczekiwał, więc będę wdzięczny jak się zajebiście ode mnie odczepisz. Pozdrawiam.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 0
Techniki modelarskie 18
K
Techniki modelarskie 14
Techniki modelarskie 5
Techniki modelarskie 18

Podobne wątki