• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Chemia Farby, lakiery, washe, pigmenty etc

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#1
Mam prosbe o troche wyjasnien od uzytkownikow ("artystow malarzy") zapoznanych z tematem.
Wciaz eksperymentuje z wypracowaniem metody na malowanie torow tak abym byl zadowolony z efektow. Tym razem chce sie pobawic aerografem. Rozeznanie mam nikle, tyle co znalazlem w necie, na forach i YT. Technika to jedno, trzeba ja wypracowac ale tez trzeba sie troszke orientowac w materialach.

Generalnie podoba mi efekt jaki uzyskal ten czlowiek.

Obejrzalem kilka razy ale pojawiaja sie pytania techniczne.

1546965118949.png

Screen z filmu mowi ze kolor uzyskuje dzieki:
Vallejo Leather Brown 70.871 - farba
+ pigmenty umbra (miesza wg uznania)
+ proszek do matowania ? No raczej nie do farby sie to dodaje - pewnie do wykonczenia i zmatowanienia ale kiedy i jak - nie ma o tym mowy na filmie.
+ rozcienczone w wodzie - rozumiem, ze chodzi o rozcienczona w wodzie farbe i pigmenty ?

Nastepnie jezeli chodzi o podklady.
1546965497479.png

Stosuje lakier akrylowy matt z roznymi pigmentami. Rozumiem, ze te pigmenty rozpuszcza sie w tym lakierze ?
Nie wiem co to agent do matowienia. To tez jakis srodek, ktory od razy mozna dodac ? Mowi, ze to wszytko rozpuszczone jest w wodzie. Czyli samo rozpuszczenie pigmentow w tym lakierze nie wystarczy trzeba jeszcze rozcienczyc woda ?

Bylbym wdzieczny za porady. Plastycznie jakos nigdy nie bylem utalentowany :)
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#3
Agent dodaje się do farb. Tu masz przykład tylko że do emalii: https://www.phoenix-paints.co.uk/products/14pq14

Do Vallejo dodaje się agent, dlatego że ich lakiery wodne czy matt czy semi gloss dają mydlaną poświatę jak jest odpowiednio rozcieńczony.
A byłbyś taki miły podał jakiegoś agenta dla Vallejo? Jak to się w ogóle stosuje? Mam troszkę tych farb, chociaż przechodzę zdecydowanie na Lifecolor.
@Cobrix, nie ma gotowych recept, trzeba drogą eksperymentów wypracować swoją metodę. Na przykład lakier matowy Ammo Mig + kropla, góra dwie rdzawej farby potrafią zdziałać cuda. Ja np. odkryłem rdzawe kolory właśnie lifecolor i jestem zachwycony ich matem. Z pigmentami w jakmś medium do aerografu bym raczej nie kombinował.
 

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
#4
Nie pamiętam gdzie i kiedy o tym czytałem, ale ja swój kawałek toru na diorameczce malowałem Pactrą A51 Rust (M) i też już nie pamiętam czy mieszałem trochę do tego koloru Pactrę A21 Hull Red (M). Gdzieś to było w poradnikach na tym forum lub na Martelu.
Efekt można zobaczyć na fotkach w moim wątku w kolekcjach. Malowanie wymaga jednak poprawki jak ostatnio zauważyłem i tym razem spróbuję użyć aerografu (przedtem "męczyłem się" pędzelkiem).
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#6
@Cobrix
Ja posiadam farby UA701,702,703,704,719,720,721,907,908. To są farby z zestawów, do tego TSC01medium i lakier matowy oraz rozcieńczalnik.
Te farby są nieobliczalne i fochliwe, ale jak już je wyczujesz, to myślę, że się przekonasz.
Co do pigmentów, to osobiście polecam Kremera=> np. tu
https://www.art-konserwacja.pl/pigmenty-do-100-g-112/
Za 1/2ceny masz 2x więcej, niż np. opakowanie pigmentu Ammo, czy AK.
Zresztą kiedyś czytałem, że te wszystkie firmy konfekcjonują właśnie Kremera, bo to lider w produkcji pigmentów.
Aha!!! Jako podkład na szyny zastosuj farbę Gunze brązową. Tak kiedyś polecił kolega DarekW. i nic Ci nie będzie się łuszczyło z szyny jak potem pomalujesz LF.
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#7
A byłbyś taki miły podał jakiegoś agenta dla Vallejo? Jak to się w ogóle stosuje? Mam troszkę tych farb, chociaż przechodzę zdecydowanie na Lifecolor.
@Cobrix, nie ma gotowych recept, trzeba drogą eksperymentów wypracować swoją metodę. Na przykład lakier matowy Ammo Mig + kropla, góra dwie rdzawej farby potrafią zdziałać cuda. Ja np. odkryłem rdzawe kolory właśnie lifecolor i jestem zachwycony ich matem. Z pigmentami w jakmś medium do aerografu bym raczej nie kombinował.
Do Vallejo można stosować jako agent Tamiya Color Basem Mate X-21 dodajemy jedną kroplę na 30 kropel mieszaniny Vallejo plus rozcieńczalnik czy wodę. Zamiast agenta można też stosować np 2 krople Vallejo matt do farby,daje to bardzo dobry efekt.

Zastanawia mnie samo użycie farb Vallejo czy nawet Pactry do podkładów i szyn. Nie za bardzo się do tego nadają, bo są zbyt delikatne. Same szyny należało by potraktować surfferem do metali przed pomalowaniem akrylem wodnym. Liefcolor jest o wiele trwalszy, najlepsze są jednak do tego emalie. Humbrol czy Revel prawie się już nie nadają do malowania modeli, EU przepisy zrobiły swoje, ale do torów są jak najbardziej. Reveloskie emalie dają aksamitne wykończenie, i można użyć różnych washy, a nie tylko dedykowanych do akryli wodnych.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 0
Techniki modelarskie 18
K
Techniki modelarskie 14
Techniki modelarskie 5
Techniki modelarskie 18

Podobne wątki