• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fakultativwagen.......

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#1
Pan Paweł Mierosławski z PSMK, dawno temu, pytał o wagon stojący swego czasu w Olsztynie.
Pytał oczywiście TAM, nie TU ;) Nie wiem, czy był to wagon, który dogorywał za płotem skansenu w Kościerzynie i dzięki Bogu skończył w Szymbarku. Niespodziewanie wypłynął trzeci fakultativwagen.* :!: Pojawił się na terenie PMPT Gdańsk z bazą w Maksymilianowie. Skąd przybył, dokładnie nie wiem. Niestety, nie ma go już wśród ''żywych''. Po krótkim pobycie w Maksymilianowie, został......, ale to w następnym odcinku.
*-Fakultativwagen to w skrócie grupa wagonów towarowych kolei związkowych, zbudowanych dla potrzeb wojska, np. wagony sanitarne. W czasach cywilnych, były to zwykłe wagony kl.4 wyposażone w ławki umieszczone wzdłuż ścian i przystosowane jakby to dziś okreslic- ''dla podróżnych z większym bagażem''. Rasowy oryginał powinien miec jeszcze po dwa okna z każdej strony.
Autorem zdjęcia jest Pan Józef Zdolski z Laskowic Pom. i w razie umieszczania gdzieś tej fotografii łaskawie proszę o podanie autora. :!:
 

Załączniki

OP
OP
Zbyszek

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#3
:smile:
Już nie będę edytował postu, ale z tymi oknami od razu coś mi nie grało....oczywiście 4 :!:
A wypłynął trzeci, bo tego kwiatka też miałem na uwadze.
 
OP
OP
Zbyszek

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#5
Ciąg dalszy...Wagon wraz z parowozem Tkt48-163, trafił do kompleksu hotelowo-restauracyjnego w Niwach k. Bydgoszczy. Wagon tymczasem nie jest przebudowany, a parowóz po charakteryzacji jest całkiem sympatyczny. Całe otoczenie, też jest w stylu country&western.
 

Załączniki

OP
OP
Zbyszek

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#6
Dzisiaj byłem w tym obiekcie country&western towarzysko i jeszcze jedna fotka, bo była piękna pogoda. Naszła przy okazji mnie mała refleksja, bo ustawienie tego pociągu przy małej stacji było strzałem w dziesiątkę. Dziś praktycznie parowóz był oblegany non stop przez gości fotografujących się.
 

Załączniki