• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

EW90 SKM

Jrx

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Witam i pozdrawiam uczestników forum.
Na wiosnę br. minęła 60 rocznica uruchomienia Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Modraczki – tak podobno potocznie nazywano niebiesko-żółte pociągi SKM – kursowały na trójmiejskich torach do grudnia 1976 roku, kiedy nastąpiła zmiana napięcia sieci trakcyjnej z 800V na 3000V. W chwili obecnej nieliczne wraki dogorywają gdzieś w krzakach (jeden odratowany znajduje się w skansenie w Kościerzynie). Historia modraków i SKM opisana została m. in. w nr 3/2001 Świata Kolei. Informacje i zdjęcia można znaleźć również w sieci (np. w jednym z wątków na http://www.drehscheibe-foren.de).
Jeden z takich pociągów, oznaczony jako EW90-51 zajechał na moją małą (wciąż niedokończoną) stację. Poniżej kilka zdjęć:
 

Załączniki

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.068 140 0
#4
Model ten dostępny jest w N ;) Tylko w wersji przed "spolszczeniem"
Ostatnio widziałem w sklepie w Krakowie ;)

Oryginał widziałem niedawno w Czeremsze ;)
http://i.pbase.com/o3/54/680054/1/133574388.Rpy85x91.IMG_18557.JPG
 
OP
OP
Jrx

Jrx

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#5
Witam ponownie.
Model bazowy, który posłużył mi do do konwersji pochodzi z zestawu prezentacyjnego ET(ES)165 (bez napędu) wyprodukowanego przez firmę Lima (oczywiście w H0) na 75 lecie elektryfikacji S-Bahn Berlin. Lima produkowała także inne modele pociągów S-Bahn z napędem w różnych wersjach i malowaniach. Obecnie jedną wersję - w malowaniu przedwojennym (widocznym na czarno-białym zdjęciu powyżej produkuje Rivarossi.
Pozdrawiam
Jarek
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#6
Jrx, super, naprawdę!
Mnie się podoba ogromnie.

A zdradź jeszcze proszę, skąd kalki masz?
 
OP
OP
Jrx

Jrx

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#8
CoCu,
Dzięki za uznanie. Kalki wymęczyłem sam na podstawie modelu EW90 znajdującego się w Muzeum Kolejnictwa w Wawie, a wydrukował mi je jeden ze znajomych modelarzy/producentów z Radomia.
pzdr
J.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
#9
Witam. Piękny model, a do niego piękne zdjęcia z wplecioną w nie historią "z łezką w oku" Uwielbiam takie rzeczy.
PS Rzeczywiście, przyznaję, osobiście widziałem w naturze tarczę manewrową na tak cienkim słupie, ale uznałem to za "koszmarka", jakiś wypadek przy pracy. Czy zrobiłeś to tak specjalnie? Ta którą widziałem była niższa i dlatego nie miała drabinki - taki jakby pół-karzełek. Myślę, że to chyba jednak umyślna prowokacja, bo wszystkie inne detale (nie wspominając EZT-a) są bardzo dokładnie odwzorowane, więc tarcza pewnie też.
 
OP
OP
Jrx

Jrx

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#10
Witam,
Z tarczą rzeczywiście dałem ciała, bo jest to nieudolna przeróbka Minikola (a ten ma z kolei za gruby słup). Na szczęście jest to do poprawienia - trzeba dać np. grubszą igłę lekarską i oczywiście dorobić drabinkę lub zastąpić wyrobem Kluby).
Diorama - jako tło do prezentacji EW90 - w założeniu miała przypominać fragment przystanku Gdańsk Kolonia. Nie posiadam niestety zdjęć z lat 70 tych, więc część rozmieszczenia słupów trakcyjnych, to czysta fantazja. Nad dioramą muszę jeszcze dużo popracować, a inspirację czerpię m. in. z Twoich bstok70 dokonań w tym zakresie, śledząc postępy w rozbudowie Twojej makiety i sugestie co do użytych akcesoriów.
pzdr
Jrx
 

lokfan

Znany użytkownik
Reakcje
1.249 9 0
#11
Witam
Jestem nowy na tym forum , Nie jestem modelarzem , raczej kolekcjonerem, niemniej jednak kiedyś zobaczyłem tutaj piękna EW 90 kolegi Jrx i zapałałem od razu wielkim pragnienie posiadania podobnego modelu, bo pomimo iż jestem z Galicji to trójmiejską SKM- kę z czasów przed 1976 rokiem po prostu uwielbiam :) I tutaj moja prośba (oczywiście o ile kolega Jrx przeczyta tego posta i zechce nań odpowiedzieć) Czy można by kolegę prosić o pomoc w konwersji modelu Limy na skład gdański? Chodzi mi zwlaszcza o dokumentację dotyczacą umieszczenia odbieraków (razem z wozkami) i reszty urządzeń zasilania na dachu. No i ewentualnie mam prośbę o ile to możliwe o projekt tej kalki z oznaczeniemi. Oczywiście pokryję ewentualne koszty które kolega poniósł przygotowując te oznaczenia. Miałem w tym roku pojechać specjalnie do Koscierzyny żeby samemu zrobić dokumentację stojącego tam Ew90 - 12 ale mały wypadek pokrzyżował mi plany. Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 25
Tabor 6

Podobne wątki