• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:1 EUROPEJSKIE POCIĄGI MIĘDZYNARODOWE Pociąg Warszawa-Monachium

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#1
Witajcie
Są różne tematy na forum, ale takiego chyba jeszcze nie ma. A przynajmniej nie w takiej formie. Więc niniejszym zakładam.
Widziałbym to jako temat, gdzie każdy pociąg miałby swój osobny wątek. Wtedy łatwiej do każdego z nich dotrzeć, bez scrollowania.
Każdy wątek danego pociągu składałby się ze zdjęć danego pociągu, zestawienia wagonów, rozkładu jazdy oraz odwzorowania w modelu.
Nie każdy dysponuje kompleksowym materiałem, więc widzę tu współpracę forumowych kolegów/koleżanek w tej materii.
Wszystkie epoki. Można by wtedy wrzucić tu istniejące opisy danych pociągów i je uzupełniać o nowe informacje, zdjęcia...

Natchnęło mnie po zakupie kuszetki ROBO i zobaczyłem, że oprócz wagonów 2 i 1 klasy jestem w stanie złożyć skład jednego z takich międzynarodowych pociągów.
Na pierwszy rzut poszedł pociąg Warszawa - Monachium - Warszawa.
Wiem niewiele więcej, niż to, iż kursował w latach 1988-1993 (czy później lub wcześniej, nie wiem).
W składzie znajdowały się wagony:

DB kuszetka
DB kuszetka (lub kl 1/2)
PKP Wars sypialny
PKP Wars sypialny
PKP kuszetka
PKP kl2
PKP kl2
PKP kl2
PKP kl1
SZD/RZD sypialny (z/do Moskwy)

Czasem prowadził wagon z/do Kijowa.
Poniżej zdjęcia ze strony niemieckiej. Nie potrafię wyniuchać w necie zdjęć tego pociągu po stronie polskiej.
Liczę na Was. :)

Od teraz jesteśmy w stanie odwzorować ten skład w modelach. Wiem, że część z Was ma już złożone niektóre składy w H0. Nie krępujcie się :)
Jak dotrę do Torcinka, to pstryknę swoją wersję (ale to chyba w marcu dopiero).

Adminów proszę o założenie tematu o powyższym tytule "EUROPEJSKIE POCIĄGI MIĘDZYNARODOWE", a to, co już napisałem zostawić w wątku pt. "Pociąg Warszawa-Monachium"

Zapraszam do wspólnej "zabawy" :)

Wawa-Munchen 1.jpg
Wawa-Munchen 2.jpg
Wawa-Munchen 3.jpg
Wawa-Munchen 4.jpg
Wawa-Munchen 5.jpg
Wawa-Munchen 6.jpg
Wawa-Munchen 7.jpg
Zobacz załącznik 709201
Wawa-Munchen 9.jpg
Wawa-Munchen 10.jpg
Wawa-Munchen br 112.JPG
Wawa-Munchen.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#2
Nie da się założyć tematu, a w nim osobnych wątków. Spełnienie życzenia kolegi Krisa wymagałoby utworzenia nowego działu (forum) równolegle do działu "Koleje innych krajów", lub poddziału (podforum) w tym dziale. Tu decyzja należy do administratorów.
 

Bodek

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 4 0
#4
Nie twórzmy dodatkowych działów i poddziałów! To spowoduje chaos i konieczność skakania po różnych działach, żeby cokolwiek znaleźć.
Popieram utworzenie osobnych wątków dla konkretnych pociągów, ale wszystkie powinny być zgrupowane w dziale Kolej w Polsce skali 1:1, bo dotyczą pociągów kursujących przez teren naszego kraju, a więc zawierają się w definicji kolei polskich.

Prośba do Krisa: Wrzucasz świetne zdjęcia, ale nie podając żadnych danych pod nimi nie mamy możliwości przyporządkowania zdjęcia do miejsca ani do czasu w którym dany pociąg kursował w określonym zestawieniu.
Jeśli nie chce Ci się przepisywać informacji podawanych (zazwyczaj) przez autorów zdjęcia (co jestem w stanie zrozumieć), to wklej chociaż linki do stron, na których możliwe byłoby odnalezienie załączonych zdjęć i przeczytanie tamże, co autor napisał.

Poza tym, każde zdjęcie ma swojego autora, który poświęcił swój czas i pieniądze na jego zrobienie, Szanujmy to i szanujmy się nawzajem. Jeśli na zdjęciu nie ma naniesionego autorstwa to wypada je przytoczyć poniżej. Myślę, że Ty też być nie chciał, żeby ktoś publikował Twoje tłumaczenia językowe jako swoje, albo bez podania autorstwa. Nie podoba mi się Twój sposób publikacji nie swoich zdjęć tak samo jak nie lubię, gdy ktoś gdzieś publikuje moje zdjęcia ściągnięte z jakiejś strony bez podania mojego autorstwa.
 
OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#5
OK. Poprawię się w kwestii zdjęć z netu.
Już p. Andrzej H. zwracał mi na to uwagę, ale od tamtej pory nic nowego nie zamieszczałem na forum.
 
K

KNG

Gość
#6
Więc niniejszym zakładam.
Bardzo mi się podoba podejście "weźmy się i zróbcie".
widzę tu współpracę forumowych kolegów/koleżanek w tej materii
Nu tak.
Od zimy 1945 r. do końca XX w. wyszły 94 wydania rozkładów jazdy zawierające między innymi pociągi międzynarodowe. Na początku było to paręnaście pociągów rocznie, od połowy lat 60-tych około setki i więcej. Średnio powiedzmy 50.
Daje to 4700 pociągów.
Opis jednego pociągu to mniej więcej 15 minut bo niektóre są proste, do niektórych są takie kwiatki.
1627573218563.png

Oczywiście nie do wszystkich pociagów są komplety danych ale do zdecydowaną większość (około 95%) idzie namierzyć, skąd, dokąd i o której jeździły.
Szczegółowy opis to znaczy zestawienie składów i tak dalej myślę, że do połowy wyżej wymienionych 4700 pociągów bym znalazł.
4700 pociągów razy 15 minut to jest 70500 minut czyli 1175 godzin czyli prawie 147 dni licząc po 8 etatowych godzin.
Te 147 dni to jest 7 miesięcy pracy licząc po 21 dni roboczych w miesiącu.
Teraz niech każdy sobie weźmie swoją miesięczną pensję i pomnoży raz siedem.
Są chętni od wydania takiej gotówki?
Nie widzę ....... hehehe
po zakupie kuszetki ROBO
Znaczy się wydałeś trzy stówy z okładem na wagon.
OK. Twoje święte prawo.
Mógłbyś mi wyłuszczyć, najlepiej w prostych słowach, dlaczego wiedza na temat wagonu, na który wydałeś parę stów ma być darmowa?

Bądźcie zdrowi.

Jarek
 

Bolutek

Ostrzeżony
Reakcje
1.611 378 7
#7
Równo dobrze można policzyć ilość diabłów, która może się zmieścić na końcu szpilki i osiągnąć podobny efekt...
 

Rysiek

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
2.498 35 1
#8
Super że temat tego pociągu wypłynął, miałem okazje go obserwować we Wrocławiu w latach 1989-1993 i tu kilka moich fotek z 1989 roku:
00030028.JPG
00820010.JPG
00870004.JPG

pociąg ten z Warszawy Wschodniej do Węglińca prowadziły lokomotywy z lokomotywowni Warszawa Olszynka Grochowska - serii EP05 lub EU07. Czasami tez zdarzała się ET22 lub EP08. dalej od Węglińca do Goerlitz prowadziła go .... Ty2 lub ST43 z MD Wegliniec....
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
#9
Nie rozumiem celu wpisu kolegi @ksiezyc_nad_gieesem. Tak sobie ponarzekać czy o kasę prosić?

Prawie każdy na tym forum siedzi w tak zwanym wolnym czasie. Jest to forum koleżeńskie, gdzie z założenia Ci którzy mają wiedzę i CHCĄ się nią dzielić tworzą wpisy.

Jest wielu którzy nie chcą (był taki podobny watek o "dzieleniu" się archiwum zdjęciowym i gratyfikacjach których niektórzy oczekiwali) I maja to tego święte prawo - niech im ziemia lekką będzie.

Jeśli zaś kolega ogłasza swoje usługi, to do tego jest dział "Gielda". Pozdrawiam serdecznie.
Michał
 
Ostatnio edytowane:
K

KNG

Gość
#10
Nie rozumiem celu wpisu kolegi @ksiezyc_nad_gieesem.
Zrozumiesz jak spędzisz pierwsze 1000 godzin nad skanerem ale dwa miesiące w archiwum.
Ale raczej nie zrozumiesz bo nie podejrzewam Cię o powyższe.
W przeciwieństwie do Ciebie wiem o czym mówię bo tak się jakoś złożyło, że w tym roku jest konferencja naukowa dotycząca styku wszelakich granic i kolei.
https://utk.gov.pl/pl/europejski-ro...lej-jako-miejsce-graniczne-ogolnopolska-.html
To czy wezmę w niej udział jest sprawą otwartą z powodów pozamerytorycznych, natomiast w tak zwanym międzyczasie zacząłem sobie strugać tabelkę. Czy ją skończę to inna sprawa ale dowiedziałem się ile pracy trzeba włożyć, żeby się później nie wstydzić tego co się zaprezentowało.
Prawie każdy na tym forum siedzi w tak zwanym wolnym czasie. Jest to forum koleżeńskie, gdzie z założenia Ci którzy mają wiedzę i CHCĄ się nią dzielić tworzą wpisy.
Zaprawdę godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne.
I prowadzące zupełnie do niczego.
Ty najwyraźniej uważasz, że wiedza jak i wszystkie inne materiały powinny być dostępne gratis.
Poproszę w takim razie o proste wytłumaczenie dlaczego tak uważasz?
I ewentualnie podaj adres gdzie mogę efekty Twojego dzielenia się można obejrzeć?
Ja uważam, że amatorzy to mogą sobie pograć w okręgówce. Extraklasa jest przeznaczona tylko dla zawodowców.
Ci ostatni gratis za piłką nie biegają.
Meteorytyki to raczej nie spodziewałbym się i obstawiam, że za tydzień wątek zniknie z pierwszej strony, a za miesiąc nikt łącznie z wątkodawcą nie będzie o nim pamiętał.
Może Bolutek coś wniósłby do dyskusji ale sądząc z poniższych wypowiedzi, to raczej trapią go problemy z higieną jamy ustnej
i raczej merytorycznych wpisów bym się nie spodziewał.
Nie podejrzewam również o merytoryczne wpisy paru użytkowników toczących nieustanne spory natury tekstylno - hydraulicznej.
Ciężko jest doszukać jakiejkolwiek meteorytyki w poniższym intelektualnym ejakulacie.
1627600058636.png

Stoisz zatem przed prostą alternatywą albo sobie znajdziesz zawodowca, który Ci odpiednią wiedzę dostarczy albo przeczytasz sobie o pociągach międzynarodowych po czesku, niemiecku lub rosyjsku i być może będziesz się zastanawiał dlaczego po polsku takich rzeczy nie wydają.
Na koniec żeby nie było, że tylko ględzę.
Tabelki z lat 40-tych.
1627600361370.png

1627600381744.png


Bądźcie zdrowi.

Jarek
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
#11
@ksiezyc_nad_gieesem . Kolego Jarku, ja w moim wpisie nie podważyłem Twoich zasług jeśli chodzi o ciekawostki i zagwozdki ze świata rozkładów jazd i zestawień sięgających poza zasięg ludzkiej pamięci. Ba, niejednokrotnie z nich skorzystałem i nawet najzwyczajniej w świecie chciałem Ci za Twój czas zapłacić za tą wiedzę tajemną.

Nie rozumiem tylko po co te matematyczne wywody skierowane w Bogu ducha winnemu założycielowi wątku.

Co jednak swym wpisem potwierdziłeś, to słuszność mojej drugiej tezy, że wpis o Twych usługach winien się znaleźć, jak najbardziej słusznie, w dziale "Giełda" (a na pewno.znajda się chętni), gdyz jako że lubisz motywy religijne zparafrazuje cytat z Biblii "nie samym SRJP człowiek żyje". A i do gara trzeba miec co włożyć.

Pozdrawiam wciaz serdecznie
Michał
 
OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#12
Drogi kolego Jarku. @ksiezyc_nad_gieesem

Bardzo mi się podoba podejście "weźmy się i zróbcie".
___________

To nie do końca tak. (Pomijając zupełnie wyjaśnioną już kwestię wstawiania przeze mnie zdjęć z internetu....)

Przecież rozpocząłem temat z opisem, może nie do końca precyzyjnym, ale jakieś konkretne informacje są w nim zawarte.
Założę się, że część osób o nich nie wiedziała, nie wiedziała też o istnieniu takiego pociągu.
Nie widzę powodu, dla którego nie miałem się po prostu tym podzielić.
___________

"Nu tak.
Od zimy 1945 r. do końca XX w. wyszły 94 wydania rozkładów jazdy zawierające między innymi pociągi międzynarodowe. Na początku było to paręnaście pociągów rocznie, od połowy lat 60-tych około setki i więcej. Średnio powiedzmy 50.
Daje to 4700 pociągów.
Opis jednego pociągu to mniej więcej 15 minut bo niektóre są proste, do niektórych są takie kwiatki.

Oczywiście nie do wszystkich pociagów są komplety danych ale do zdecydowaną większość (około 95%) idzie namierzyć, skąd, dokąd i o której jeździły.
Szczegółowy opis to znaczy zestawienie składów i tak dalej myślę, że do połowy wyżej wymienionych 4700 pociągów bym znalazł.
4700 pociągów razy 15 minut to jest 70500 minut czyli 1175 godzin czyli prawie 147 dni licząc po 8 etatowych godzin.
Te 147 dni to jest 7 miesięcy pracy licząc po 21 dni roboczych w miesiącu.
Teraz niech każdy sobie weźmie swoją miesięczną pensję i pomnoży raz siedem.
Są chętni od wydania takiej gotówki?
Nie widzę ....... hehehe

Mógłbyś mi wyłuszczyć, najlepiej w prostych słowach, dlaczego wiedza na temat wagonu, na który wydałeś parę stów ma być darmowa?"
________________

Nie przypisuję sobie autorstwa do informacji, ani do zdjęć. Nawet jeśli zdjęcia byłyby moje, to nie miałbym problemu podzielić się nimi ze światem.
Toż to tylko zdjęcia. Jeśli to moje hobby, a nie praca zawodowa, to jeszcze raz - dlaczego nie?

Co innego, kiedy ślęczysz w archiwum i skanujesz tony materiałów hurtowo. I zainwestowałeś w taką możliwość własne pieniądze.
Wtedy rozumiem.
Ale też bez przesadyzmu. Jeśli ktoś ma i chce się podzielić, to się podzieli.

Jeśli Ty żądasz pieniędzy - cytując Ciebie - "Twoje święte prawo" ;) I jak koledzy napisali, wyłuszcz ogłoszenie w dziale "Giełda".
Spoko.

Ja niczego nie wymuszam i nie wyłudzam, napisałem wprost: "Zapraszam do wspólnej "zabawy" ". To niezobowiązujące!
Czytanie ze zrozumieniem nie boli. Uczą nawet tego w szkole.....przynajmniej powinni. ;)

____________

Bądźcie zdrowi.
Jarek
Tobie ( i wszystkim forumowiczom) też życzę zdrówka :)
 

Podobne wątki