• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

EU44 - gdzie spotkam? Jakie połączenia obsługuje?

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.253 18 1
Z pewną taką dozą nieśmiałości i niesmaku (ten kolor ...) zamieszczam fotkę EC 54 relacji Gdynia Główna - Berlin Hbf zbliżającego się do Poznań - Wschód.
Ligowiec, 09 listopada 2017 r.

IMG_1628.jpg
 

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.297 23 0
Po dłuższym okresie zeszpecenia reklamami, wraca normalność. Dziś, na cztery widziane Husarze, dwa prezentowały ponownie srebrzyste barwy firmowe.

1. EU44-005

ALA_2018_05a.jpg


2. EU44-009 (ale, żeby za różowo nie było, to przy ściąganiu reklamy, zeszła też część firmowej dekoracji ...:rolleyes:)

ALA_2018_05b.jpg
 
Reakcje
3.313 16 0
Post chyba najbardziej pasujący do tego tematu. Mam pytanie do szanownego grona miłośników kolei. Będąc w Iławie Gł. w dniu 23.08.2018 (piątek), i oczekując na peronie nr 1 na pociąg do Malborka (odjeżdżający o 14.19), tak krótko przed godz. 14.00, na peron nr 3, tor 7 wjechał pociąg międzynarodowy relacji Moskwa - Paryż (prawdopodobnie EN452, Moskva Bel. - Paris Est), złożony z 8-9 wagonów sypialnych RŽD (serii WLABmz i WLSRMee, te ostatnie z przedziałem barowym) i polskiego wagonu restauracyjnego (prawdopodobnie typ 406A). Pociąg prowadził Husarz, w barwach biało-czerwonych, zwanych "Niepodległa" (zawęża to możliwość identyfikacji lokomotywy do 6 egzemplarzy noszących te barwy: EU44-001, 0004 - 008). Pojawienie się tego pociągu nieco mnie zaskoczyło, bo według rozkładu na stronie: https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=PKPIC&kategorie=EN&cislo=452&nazev=&rok=2018 w Iławie powinien on być ok. 14.49 i odjeżdżać dopiero o 15.09). Skład nadjechał od strony zachodniej (z Warszawy, biorąc pod uwagę stację docelową), Husarz odczepił się i zmienił czoło. Po chwili (wszystko trwało ok. 15 minut) pociąg ruszył dalej, też na zachód (w stronę Poznania, przez Toruń, Inowrocław). W międzyczasie niektórzy pasażerowie pociągu wyszli na peron, zapewne zaczerpnąć świeżego powietrza i słońca. Po peronie zaczęła też kręcić się obsługa pociągu. W Iławie nikt nie wsiadał do pociągu, bo przed wjechaniem składu, peron był zupełnie pusty. W związku z tym mam dwa pytania:

1. Może ktoś wie jaki konkrety Husarz prowadził ten skład (w dniu 23.08.2018), zdjęcie zrobiłem z daleka, jak lokomotywa zmieniała czoło, niestety na peronie 2 zatrzymał się Stadler IC, który zasłonił Husarza, akurat w momencie, kiedy przejeżdżał mi niemal pod nosem :mad:. EU44 spotykane były/są w Iławie, ale z pociągami z Warszawy do Gdyni, pociąg międzynarodowy, złożony z samych wagonów sypialnych (nie licząc restauracyjnego), można uznać w czasach obecnych za "swoiste wydarzenie" na tej stacji. Husarz podczepił się z drugiej strony składu, jednak praktycznie na samym, dalekim końcu peronu nr 3, tak więc przemieszczenie się w tamte miejsce z peronu nr 1, z dużą torbą podróżną, zważywszy, że za chwilę mógł nadjechać pociąg na który oczekiwałem (do Malborka) nie wchodziło w rachubę. Stąd prośba, może ktoś wie jaka konkretna lokomotywa prowadziła ten skład tego dnia.

2. Zastanawia mnie też, czemu pociąg ten jeździ (jechał ?) przez Iławę Gł. ? Przecież droga przez Kutno jest krótsza. Tym bardziej, że sprawdzałem w internecie, czy np. można kupić bilet do Paryża z Iławy Gł. ;) i jakoś nie widzę takiej możliwości (ale może źle szukam). Na rozkładzie jazdy w Iławie (wiszącym tego dnia na peronie), również pociąg ten nie figurował. Zastanawia mnie więc, czemu jechał/jedzie on przez Iławę ? Może to wakacyjny objazd ? Rozumiem, że ma jakieś sens, puszczenie tego pociągu przez Toruń (przez Kutno), ale w Iławie, tak jak wspominałem wyżej, nikt nie wsiadał (peron był pusty), nie wiem też, czy w ogóle można wsiąść do niego na tej stacji. Może ktoś wie coś więcej o trasie tego pociągu i podzieli się swoimi informacjami. Z góry dziękuję.

Zdjęcia nr 1-4. Międzynarodowy pociąg z wagonami sypialnymi w Iławie Gł. 23.08.2018. Prowadzony przez niezidentyfikowaną EU44 widoczną na pierwszym zdjęciu.

Iława Gł. 23.08.2018 pociąg międzynarodowy Moskwa - Paryż (1).jpg


Iława Gł. 23.08.2018 pociąg międzynarodowy Moskwa - Paryż (2).jpg


Iława Gł. 23.08.2018 pociąg międzynarodowy Moskwa - Paryż (3).jpg


Iława Gł. 23.08.2018 pociąg międzynarodowy Moskwa - Paryż (4).jpg
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
To dodam tylko będąc wywołanym do tablicy, że w Iławie zatrzymuje się także "Talgo"(17010/1 lub 71010/1 -zależne od kierunku kursu)... tyle, że w środku nocy - także zmiana czoła...
Będę miał chwilę to znajdę przykładowy rozkład.

Pozdrawiam,
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
Radku, w tym wypadku na odcinku Terespol - Warszawa dla mnie to żasna informacja, bo tu te pociągi nie stają ( ok, nie ma też EU44) .
Ale faktem jest, że namy ogólniejszy widok co kiedy i jak...

Pozdrawiam,
 

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.297 23 0
Będąc w Iławie Gł. w dniu 23.08.2018 (piątek)...
Kolega ma chyba jakiś inny kalendarz, niż ja, bo wg mojego, 23 sierpnia b.r. był czwartek!

... tak krótko przed godz. 14.00, na peron nr 3, tor 7 wjechał pociąg międzynarodowy relacji Moskwa - Paryż (prawdopodobnie EN452, Moskva Bel. - Paris Est)...
Jeśli to był pociąg relacji Moskwa-Paryż, to musiała to być środa (np. 22 sierpnia), bo tylko tego dnia tygodnia ten pociąg jeździł/jeździ w tej relacji.

1. Może ktoś wie jaki konkrety Husarz prowadził ten skład (w dniu 23.08.2018), ...
W dniu 22 sierpnia b.r., skład w relacji Moskwa-Paryż, prowadziła lokomotywa EU44-004 (fotki wykonane tego dnia, przeze mnie, w rejonie stacji Poznań Górczyn).

ALA_2018_14a.jpg


ALA_2018_14b.jpg
 
Reakcje
3.313 16 0
Kolega ma chyba jakiś inny kalendarz, niż ja, bo wg mojego, 23 sierpnia b.r. był czwartek!
Ajajajaj, no to kolega zwrócił mi uwagę na jakże ważną rzecz. Pisząc post, odruchowo spojrzałem na opis pliku ze zdjęciem (jest tam właśnie ta data, jako data zrobienia zdjęcia), temu napisałem 23.08, a był to PIĄTEK. Właśnie sprawdziłem i okazało się, że od 2 miesięcy mój aparat ma źle ustawioną datę (dzień do tyłu, w stosunku do kalendarza), w dodatku sam ją ustawiłem, przygotowując się na urlopowy wyjazd :mad::X3: bo wcześniej coś mi się poprzestawiało i data nie wyświetlała się w opisie zdjęć. Tak więc zdjęcia zrobione są w Iławie w piątek, czyli 24.08.2018.

Jeśli to był pociąg relacji Moskwa-Paryż, to musiała to być środa (np. 22 sierpnia), bo tylko tego dnia tygodnia ten pociąg jeździł/jeździ w tej relacji.
No to kolega ma zagwozdkę, bo Husarz z pociągiem na stacji Iława Główna był na 100% w piątek (w środę i czwartek jeszcze pracowałem, dopiero w piątek wyjechałem na 5-dniowy urlop do trójmiasta, niestety zbyt krótki tego roku, co pokrzyżowało moje wakacyjne plany). Stoi to w sprzeczności z tym co kolega napisał, że tylko w środę pociąg ten jeździ w tej relacji, no i nadal otwarta pozostaje identyfikacja EU44, która prowadziła tego dnia ten skład :niepewny:.

Dzięki za zwrócenie uwagi na tą datę.

PS. A może na wyświetlaczu wagonu ze zdjęcia był źle podany kierunek i powinno być Paryż - Moskwa, stąd ten piątek ?
 
Ostatnio edytowane:

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.297 23 0
No to kolega ma zagwozdkę, ...
Niby z czym? Wszak napisałem:

Jeśli to był pociąg relacji Moskwa-Paryż, to musiała to być środa (np. 22 sierpnia), bo tylko tego dnia tygodnia ten pociąg jeździł/jeździ w tej relacji.
... Husarz z pociągiem na stacji Iława Główna był na 100% w piątek ...

PS. A może na wyświetlaczu wagonu ze zdjęcia był źle podany kierunek i powinno być Paryż - Moskwa, stąd ten piątek ?
Eureka! Dokładnie tak! W piątki ten pociąg jeździ w relacji przeciwnej: Paryż - Moskwa.
 
Reakcje
3.313 16 0
Niby z czym? Wszak napisałem:
A no z tym, że jeżeli na wyświetlaczu był podany prawidłowy kierunek to kolega myli się pisząc, że pociąg ten jeździ/jeździł w tym kierunku tylko w środy. Tym bardziej, że godzina przyjazdu i odjazdu tego pociągu w Iławie, ni jak ma się, do godzin z rozkładu jazdy - zarówno w jednym jak i drugim kierunku: Moskwa - Paryż powinien być w godz. 14.49-15.09, Paryż - Moskwy w godz. 13.02 - 13.19, tymczasem w dniu 24.08.2018 pociąg ten przyjechał krótko przed 14.00 i odjechał ok. 14.10.

Eureka! Dokładnie tak! W piątki ten pociąg jeździ w relacji przeciwnej: Paryż - Moskwa.
Eureka, eureką, koledze wydaje się to takie oczywiste :LOL:, ale pociąg ten wjeżdżając na perony w Iławie Gł., nie zależnie w jakiej relacji (do/z Paryża), zawsze wjeżdża od tej samej strony, zmienia czoło i wyjeżdża tą samą stroną, więc nie można określić, po kierunku z którego nadjeżdża, jakiej relacji jest. Ponieważ na peronach w gablotach z rozkładem jazdy (tak jak wspominałem wyżej) nie ma go ujętego w tabelach, można opierać się tylko na tablicy, na wyświetlaczu wagonu, gdzie było napisane Moskwa - Paryż. Jakby kolega przyjrzał się dokładnie, to na dalszych wagonach, na wyświetlaczach, był również kierunek Moskwa - Paryż (poniżej nieco powiększony fragment zdjęcia nr 2 z postu #107 ), czyli wynika z tego, że obsługa pociągu nie zmieniła kierunku jazdy także w kolejnych wagonach :LOL: i NIKT w Paryżu nie zwrócił na to uwagi ;)

Wagony pociągu relacji Moskwa - Paryż, Iława Gł. 24.08.2018.jpg
 
Ostatnio edytowane:

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.297 23 0
... godzina przyjazdu i odjazdu tego pociągu w Iławie, ni jak ma się, do godzin z rozkładu jazdy - zarówno w jednym jak i drugim kierunku: Moskwa - Paryż powinien być w godz. 14.49-15.09, Paryż - Moskwy w godz. 13.02 - 13.19, tymczasem w dniu 24.08.2018 pociąg ten przyjechał krótko przed 14.00 i odjechał ok. 14.10.
I już samo to powinno Kolegę naprowadzić na jedyny słuszny wniosek, jakiej relacji był ten pociąg (pomijając już, równie oczywisty dzień tygodnia, skoro pociąg jeździ tylko raz w tygodniu!), bo chyba dla każdego, nieco obytego z tematami komunikacyjnymi jest jasne i oczywiste, że pociąg może być opóźniony, ale nie powinien być przyspieszony...! :rolleyes:
 
Reakcje
3.313 16 0
I już samo to powinno Kolegę naprowadzić na jedyny słuszny wniosek, jakiej relacji był ten pociąg (pomijając już, równie oczywisty dzień tygodnia, skoro pociąg jeździ tylko raz w tygodniu!), bo chyba dla każdego, nieco obytego z tematami komunikacyjnymi jest jasne i oczywiste, że pociąg może być opóźniony, ale nie powinien być przyspieszony...! :rolleyes:
A odrzuca kolega kategorycznie to, że w wakacje mogły być dodatkowe kursy tego pociągu, z tego co wiem to w poprzednie lata tak bywało. Tym niemniej, zgodzę się, że był to zapewne pociąg relacji odwrotnej, ze źle podanym kierunkiem na wyświetlaczach wagonów, bo wszystkie znaki na niebie i ziemi na to wskazują :LOL:

A to, że był "przyspieszony - to może się zdarzyć, skoro postój w Iławie to podobno tylko postój techniczny (nie handlowy, pasażerowie tu nie wsiadają i nie wysiadają). W Poznaniu mógł być kilkanaście miunut wcześniej, a odjechać i tak o podanej w rozkładzie jazdy godzinie ;)
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki