• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

EU07 od Schlesienmodelle - dyskusje nt. dekoderów

Mycowski

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Model Eu07 SM jest genialny. W temacie jest porównanie ale chyba nie wiele można porównywać. Moim zdaniem SM to po prostu pólka lub dwie wyżej. Piko jest tańsze ale już cena/jakość leży daleko po stronie SM .
Moim zdaniem strasznie gustownie dobrana jest " matowość" modelu. Akurat tak mi najbardziej odpowiada. Nie wygląda jak plastikowa zabawka, oglądany na makiecie tak z 1,5m genialnych detali już nie widać ale właśnie kolor wyróżnia go spośród innych modeli. Wygląda jak krakowska podsuszana wśród parówek :)

A choroby wieku dziecięcego (firmy i modelu) to standard jeżeli by ich nie było to znaczy, że projekt był za mało ambitny.
Też musiałem trochę wykałaczką się pobawić ale już jest ok. Oczywiście tradycyjnie postawiłem super nowego loka na zakurzonych torach ale dzięki temu przekonałem się, że jest super dostęp do szczotek (szczotki też wypaśne jeżeli ktoś jeszcze nie widział) i bardzo łatwo je wyczyścić.
Jakoś nie udało mi się na razie odpalić świateł -> żadnych . Mam dekoder ESU lokopilot 4.0 (mam nadzieję bo był w takim pudełku) ale żadne światła nie działają. Czy to musi być koniecznie ESU s softem od SM ? A może od jakieś konkretnej wersji ESU soft zadziała (moja na pewno jest stara)?
Można prosić o jakąkolwiek wskazówkę co z tym zrobić co musi być spełnione żeby chociaż podstawowe światłą zadziałały na każdym dekoderze? Jakiś schemacik?
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#2
Światła, i to od razu wszystkie PKP, będziesz miał po zakupie dekodera ESU dedykowanego do naszego modelu. Jest on już całkowicie skonfigurowany i wtedy wszystko działa jak należy.

Pamiętasz naszą rozmowę o gumkach przyczepnościowych? Nie zapomniałem jej, dlatego model oglądany od dołu wyposażony jest jak widać. :)
 

Robert Reschka

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 191 14
#4
Warto jeszcze dodać, że nie trzeba kupować nowego dekodera Lokpilot V4.0 lub Loksound V4.0 jeżeli się już posiada taki dekoder. Można te dekodery wysłać do ELVISA, on oprogramuje je naszym softem. Można też oprogramowanie dostać u nas na stoisku w Piotrkowie Trybunalskim lub na targach Hobby w Poznaniu.

Wracając do gumek. Dzwonił do mnie redaktor czasopisma Modellbahn Illustrierte, który miał model do testu. Doczepił 65 wagonów towarowych dwuosiowych i model radził sobie bez problemu nawet pod górkę z nimi. Bez gumek.
 
OP
OP
M

Mycowski

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Miał być komplement
[DOUBLEPOST=1423932908][/DOUBLEPOST]A można sobie takie oprogramowanie gdzieś pobrać ?
 

Robert Reschka

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 191 14
#6
można sobie takie oprogramowanie gdzieś pobrać ?
Miałem zamiar to udostępnić, ale ponieważ niestety jest sytuacja, że się ktoś wpycha wszelką siłą w przetarte przez Elvisa szlaki na polskim rynku, ja nie chce, aby te programy się dostały do kogoś, kto będzie na tym zarabiał, nie robiąc dla naszego projektu nic dobrego. Mam nadzieję, że klienci zaakceptują to, że ja po prostu chce chronić ELVISA jako partnera, który bardzo dużo zrobił dla tego projektu.
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#7
Jakoś nie udało mi się na razie odpalić świateł -> żadnych . Mam dekoder ESU lokopilot 4.0 (mam nadzieję bo był w takim pudełku) ale żadne światła nie działają. Czy to musi być koniecznie ESU s softem od SM ? A może od jakieś konkretnej wersji ESU soft zadziała (moja na pewno jest stara)?
Można prosić o jakąkolwiek wskazówkę co z tym zrobić co musi być spełnione żeby chociaż podstawowe światłą zadziałały na każdym dekoderze? Jakiś schemacik?
Nie ukrywam, że trochę mnie martwi ten fakt. Nie pierwszy raz słyszę, że po instalacji deka ESU światła nie świecą. Mowa była w katalogu, że model jest pod dekoder ESU. Więc dlaczego z ESU światła nie działają? To ma być jakieś specjalne dedykowane ESU? W katalogu była co prawda mowa o gnieździe deka w standardzie 21 PIN NEM 660 (21 MTC), ale jak rozumiem koledzy stosuję ESU pod ten standard. No chyba że źle rozumiem. Możecie koledzy wyjaśnić o co chodzi z tymi światłami w DCC? Albo chociaż podać typ dekodera jaki będzie potrafił "obsłużyć" światła (to chyba nie tajemnica)?
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#8
Od dawna była mowa, że potrzebny jest dekoder DEDYKOWANY ESU do naszego modelu, czyli taki z wgraną konfiguracją.
jafrap, odnoszę wrażenie że Ty na siłę szukasz problemów w naszym modelu a na każdy zauważony panikujesz strasznie. Modelarstwo ma być zabawą, po co więc za każdym razem się tak irytować?
 

Robert Reschka

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 191 14
#9
Jafrap to jest tak samo jak z lokami ESU Engineering Edition. Jak byś wyciągnął już fabrycznie wmontowany dekoder i byś dał „normalny” ESU 4.0, to by Ci się też ani jedno światło nie zapaliło. Jak już pisałem, światła są kontrolowane mikroprocesorem, i jak dekoder z nim nie komunikuje, to się nic nie świeci. Ale za to wyciągnęliśmy tyle funkcji z tej lokomotywy… i Mikroprocesor zawsze można dostosowywać do dalszych potrzeb.

Światła będą działać z KAŻDYM dekoderem ESU LokSound/Pilot V4.0 21 MTC – jeżeli na niego zostało nagrane odpowiednie oprogramowanie. ELVIS MODEL jest i będzie JEDYNĄ firmą w Polsce która będzie miała –legalnie- to oprogramowanie.
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#10
Dzięki za info. Nie wiedziałem, że musi być z dedykowanym oprogramowaniem, myślałem że każdy w tym standardzie to obsłuży.
[DOUBLEPOST=1423934852][/DOUBLEPOST]
Od dawna była mowa, że potrzebny jest dekoder DEDYKOWANY ESU do naszego modelu, czyli taki z wgraną konfiguracją.
jafrap, odnoszę wrażenie że Ty na siłę szukasz problemów w naszym modelu a na każdy zauważony panikujesz strasznie. Modelarstwo ma być zabawą, po co więc za każdym razem się tak irytować?
Nie szukam problemów i nie irytuję się tylko chciałem zapytać, żeby wiedzieć. Może i coś przegapiłem z tą informacją o deku, ale nie wiedziałem. Do tej pory miałem modele w które wkładałem deki do gniazda (gniazdo w odpowiednim standardzie) i wszystko grało (i świeciło). Nie wiedziałem, że są przypadki iż musi być też odpowiednie oprogramowanie dekodera żeby światła świeciły. Zauważ CoCu, że często producenci podają standard gniazda i tyle - w waszym katalogu EU07 też nie mam mowy o dedykowanych dekach tylko o gnieździe i jego standardzie (a nie każdy czyta forum):

Cytat z katalogu:
- gniazdo dekodera 21-pinowe NEM 660 (21MTC)
- przy zastosowaniu dekodera cyfrowego firmy ESU możliwość wyświetlenia typowych sygnałów


Jak klient (niekoniecznie znający się na tym) kupuje potem DEKA to szuka taki, który pasuje do tego standardu (bo tylko o tym była mowa w katalogu) i niema często pojęcia, że w związku z tym coś nie zadziała. Nie jestem elektronikiem, dlatego pytam. Rozumiem, że nie będzie potem problemów z dostępnością do działających deków (za jakiś czas)? Nie każdego stać by kupić deka od razu. Do tej pory myślałem, że standard to standard i tyle bez względu na sklep w jakim się to kupi. To oprogramowanie to tylko w ELVIS-MODEL będzie dostępne?
 
Ostatnio edytowane:

Robert Reschka

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 191 14
#11
U Elvisa możesz dać sobie przeprogramować dekoder, jaki już posiadasz, tak. Jak potrzebujesz nowy, to możesz kupić tutaj. Taniej Ci wyjdzie, niż kupować goły dekoder nowy, i potem jeszcze dawać go oprogramować.
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#12
Dobra, dzięki za info. Rozumiem, że niedługo będą na magazynie? (bo na razie jest info: nie ma na magazynie).
Dekodery bez dźwięku (tylko jazda i światła) też będą? Bo jak rozumiem, też muszą mieć odpowiednie oprogramowanie, a nie każdy chyba będzie chciał mieć koniecznie od razu dźwiękowy...
 
Ostatnio edytowane:

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#13
Tak czytam Was i czytam...

Cytat z katalogu:
- gniazdo dekodera 21-pinowe NEM 660 (21MTC)
- przy zastosowaniu dekodera cyfrowego firmy ESU możliwość wyświetlenia typowych sygnałów
Nie ma wzmianki nt. tego co wyżej można przeczytać w postach CoCu i Robert Reschka...
Rozumiem dźwięk - projekt własny itd. Jasna sprawa, że to jest własność tego kto to zrobił.
Ale w poście CoCu czytam - wgrana konfiguracja.
Nie zmiana Softu - zmiana konfiguracji !!
Jeżeli dekoder gada z płytką w loku via SUSI - KAŻDY Użytkownik tej lokomotywy będzie mógł ja odczytać z dekodera...
Więc po kij jakieś dziwne "utajnianie" ?
Jeżeli ktoś tu się nie pindolnął w sformułowaniach - informacja o koniecznych zmianach w konfiguracji dekodera powinna być w instrukcji lokomotywy !!
I w tym wypadku ma się to nijak do "ochrony" Leszka.
Ja się nie dziwię Nabywcom, że zapoznaniu się z cytowanym przez opisie w katalogu są co najmniej... zirytowani...
Znów wytwarza się wokół tego projektu "smorodek"...
eh...


Natomiast - jeżeli jest tak jak pisze Robert Reschka - wręcz koniecznością jest kupowanie dekodera albo u Leszka albo od Producenta.
Inaczej - kupując "goły dekoder" gdzie indziej będziecie mieć problem z (oczywiście nie życzę tego nikomu) ewentualną gwarancją... Procedury gwarancyjne a potem i tak przesyłanie dekodera do Leszka...

PS.
Mały off-top - loki EFC z E1 - dekodery ZIMO mają wpisaną poza dźwiękiem zmianę konfiguracji w celu uzyskania wszystkich "polskich świateł".
CV konfiguracyjne nie są żadną tajemnicą...
W deku bez dźwięku zmieniane są tylko CV'ki
 
Ostatnio edytowane:

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#14
"Staroć" - Panie Robercie, Panu wydaje się, że wszyscy przeczytali wszystko na Forum... i w instrukcji już nie trzeba o tym pisać...
A to właśnie instrukcja - tkz. Manual jest święty !!
Czym zatem jest Wasza instrukcja ? - starocią w której zapomnieliście o tym napisać czy świadomym wprowadzaniem w błąd (nie no... chyba nie...) ?
Wszyscy Wasi Klienci czytają modelarstwo.info ??

Może zamiast bzdurnie komentować - napisać jedną informację - SOFT or CONFIG !!

Ale tu chyba tylko Leszek może napisać która z tych dwóch opcji wchodzi w grę...
 
Ostatnio edytowane:

Mirek555k

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
6 1 4
#15
Tak czytam Was i czytam...


Nie ma wzmianki nt. tego co wyżej można przeczytać w postach CoCu i Robert Reschka...
Rozumiem dźwięk - projekt własny itd. Jasna sprawa, że to jest własność tego kto to zrobił.
Ale w poście CoCu czytam - wgrana konfiguracja.
Nie zmiana Softu - zmiana konfiguracji !!
Jeżeli dekoder gada z płytką w loku via SUSI - KAŻDY Użytkownik tej lokomotywy będzie mógł ja odczytać z dekodera...
Więc po kij jakieś dziwne "utajnianie" ?
Jeżeli ktoś tu się nie pindolnął w sformułowaniach - informacja o koniecznych zmianach w konfiguracji dekodera powinna być w instrukcji lokomotywy !!
I w tym wypadku ma się to nijak do "ochrony" Leszka.
Ja się nie dziwię Nabywcom, że zapoznaniu się z cytowanym przez opisie w katalogu są co najmniej... zirytowani...
Znów wytwarza się wokół tego projektu "smorodek"...
eh...


Natomiast - jeżeli jest tak jak pisze Robert Reschka - wręcz koniecznością jest kupowanie dekodera albo u Leszka albo od Producenta.
Inaczej - kupując "goły dekoder" gdzie indziej będziecie mieć problem z (oczywiście nie życzę tego nikomu) ewentualną gwarancją... Procedury gwarancyjne a potem i tak przesyłanie dekodera do Leszka...

PS.
Mały off-top - loki EFC z E1 - dekodery ZIMO mają wpisaną poza dźwiękiem zmianę konfiguracji w celu uzyskania wszystkich "polskich świateł".
CV konfiguracyjne nie są żadną tajemnicą...
W deku bez dźwięku zmieniane są tylko CV'ki
Wszystko powoli powinno znaleźć się na właściwych torach. Durniów mam nadzieję wielu nie będzie
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#17
Nie jest to takie skoplikowane, generalnie F0f odpowiada za kierunkowość, a później F0r to światła zwykłe, aux2 czerwone, aux3 manewrowe itd.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#20
Niczego nie "łopatentowałem" - byłoby to zabawne ;)

Tak samo później zrobił WM-Model w płytkach do Sx42 dla Leszka.

Jeżeli tak jest - to każdy Użytkownik ESU LokSound czy LokPilot może to u siebie ustawić w dekoderze. Musi jedynie dostać DTR'ke który CV jak ustawić.
 

Podobne wątki