• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

EU07 Masowa produkcja - jakie malowanie

Jakie szaty dla EU07? (Masowa produkcja)

  • Koleje Mazowieckie

    Votes: 15 10,1%
  • Intercity

    Votes: 38 25,5%
  • PKP Cargo filolet

    Votes: 19 12,8%
  • PKP Cargo biało-czerwona

    Votes: 6 4,0%
  • Brązowo-żólta TS Opole

    Votes: 5 3,4%
  • Klasyczna zielona

    Votes: 92 61,7%
  • Klasyczna zielona z żółtą mordką

    Votes: 71 47,7%

  • Ogółem głosujących
    149
K

Kpt.Nemo

Gość
#62
Nie wiem jak to z tymi pokoleniamie jest, ale ja nie jestem ani agresywny, ani nieomylny, ba! nie raz przyznawałem się do błędu, no chyba, że w tej wypowiedzi nie do mnie było pite, to możesz Kapitanie bardziej naświetlić.
W każdym bądź razie nie jestem też producentem tych odlewów, ale z racji zainteresowania projektem mam informacje na bierząco, którymi się dzielę tu na forum, czyżby nie potrzebnie ?

Teraz kwestia techniczna, choć nie jestem tak doświadczonym fachowcem jak Kapitan, to mogę podpowiedzieć sposób na wycinanie otworów pod żaluzje w odlewanych budach - sposób sprawdzony i wdrożony przeze mnie przy pracach nad nieukończonym ET21, który po prostu czeka na swoja kolej.

W zależności od tego jakie pudło będziemy obrabiać, należy przygotować sobie drewniany klocek, którego wymiary pozwolą na umieszczenie go pasownie wewnątrz żywicznej budy lokomotywy lub wagonu, zależnie od potrzeb - wymiar klocka musi być taki, żeby w trakcie prac nie wyginały się boki budy, żeby odkształcenia nie doprowadziły do pęknięcia lub trwałego uszkodzenia.
Budę z klockiem można trzymać w dłoni pewnie, mając gwarancję, że się jej nie zgniecie i wtedy mozna przystąpić od obróbki mechanicznej.
Bierzemy Dremelka, wiertełko o średnicy 0,4 mm i wykonujemy odpowiednią ilość otwórów (w odległościach 1mm od drugiego po wewnętrznej stronie żaluzji), którą chcemy usunąć, żeby zastąpić ją fototrawionym odpowiednikiem - otwory wykonujemy nie bliżej niż 2mm od ramy żaluzji.
Następnie nie wyciągając usztywnienia z budy (klocka), kładziemy budę na boku i nacinamy skalpelem żywicę pomiędzy otworami i to co niepotrzebne usuwamy.
Kolejną czynnością jest przestawienie klocka w budzie na taką pozycję, żeby można było delikatnie i z wyczuciem zeszlifować postrzępione krawędzie otworu do wymaganego pod trawionkę wymiaru.
Modelarstwo uczy cierpliwości i zawsze było czasochłonne, więc tyle w temacie.
Jeśli jeszcze mogę w czymś pomóc, to proszę pisać.

Pozdrawiam
Maciej Sroka

P.S. Nie pisałem, też nigdzie jakie to coś jest najlepsze, tylko zaznaczyłem, że lepsze od tego co się dotyczas pojawiło na Allegro, bo jest to zgodne z prawdą, więc po co ten cynizm ?

Jak to się teraz w pewnych kręgach powiada, niesamowicie epicka opowieść.
Jak się takie rzeczy robi to chyba wiem, a ile czasu i pracy zaoszczędzić może brak żaluzji, ale o tym w innym odcinku.
Jak to nazwałeś "cynizm" to zupełnie nie do Ciebie.
Doświadczonym fachowcem nie jestem, przynajmniej nie w tej dziedzinie, w zasadzie realizuję się w pracy przy kopaniu rowów pod wodociągi.

I ostatnie słowo, Panie Rakietman, zaoszczędzę 30 zł, no bo mam już żaluzje, jak długo mógłbym usuwać takowe, powiedzmy że godzinę, straciłem godzinę i 30 zł, w tym czasie mógłbym zarobić kilka razy tyle, ale *******ę się z jakimiś żaluzjami, bo wmawiasz mi Pan że oszczędzam, a tymczasem tracę w każdym punkcie, to tak Panie jak z zakupami badziewnego żarcia, ciuchów i kto tam co chce, oszczędzamy, a jednak tracimy, a wystarczy dziurkę zrobić, a i to wszystko teoria bo zupełnie mnie ten produkt nie wzrusza i nie zajmuje.
 

jacol_placol

Aktywny użytkownik
Reakcje
358 17 0
#63
No dobra. To w takim razie ja bym chciał zobaczyć poszczególne etapy powstawania matki tegoż modelu EU07 bo jak wiadomo model matkę składa się z różnych elementów i materiałów jak np: karton plastik, metal itd. Tutaj ktoś napisał że ten odlew to matka. Ciekawi mnie jak można od razu z żywicy uformować model.
W modelarstwie siedzę od małego i jeszcze przez tyle lat nie ogarnąłem takiej techniki. Czekam na jakieś zdjęcia od pana Maxeusa.
 
Reakcje
0 0 0
#64
Kpt.Nemo napisał:

straciłem godzinę i 30 zł, w tym czasie mógłbym zarobić kilka razy tyle

Dla mnie kilka razy tyle to jest co najmniej 4*30zeta co daje 120 zł na godzinę. (a słowo kilka może oznaczać liczbę od 2 do 9). Pracując 8h na dobę daje to 960zł na dzień. Na miesiąc daje to przy 21 dniach roboczych 20,160zł. Hmm to ja pierd... odlewy, żaluzje, wycinanie, pieprzenie, zamawiam se model dla siebie i tyle. Pozdrawiam wszystkich co wiedzą co piszą i tych co nie wiedzą też. Amen
 

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#65
Kpt.Nemo. Ja zaoszczędzę pieniądze bo nie kupię tych blaszek oraz czas na ich montaż. Ty rób jak uważasz.

jacol_placol Nie ktoś pisał że ten odlew to matka tylko ja pisałem że to jest matka. A ktoś inny wcześniej głośno myślał że odlew. Stąd Twoje mylne wyobrażenie! Tak więc owa matka jest frezowana bądź drukowana prawie na gotowo w całości a nie zlepiana w całość znaną Ci technologią z podstawowych kształtów.
 

jacol_placol

Aktywny użytkownik
Reakcje
358 17 0
#66
Wiesz co gościu przestań mi kity cisnąć, że ona jest frezowana! Bo chyba jeszcze nie widziałeś jak powstaje bryła loka z jednego kawałka, także nie opowiadaj bzdur. To jest jakaś kopia, czegoś, hmm ciekawe kogo?
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.717 30 1
#67
Wiesz co gościu przestań mi kity cisnąć, że ona jest frezowana! Bo chyba jeszcze nie widziałeś jak powstaje bryła loka z jednego kawałka, także nie opowiadaj bzdur. To jest jakaś kopia, czegoś, hmm ciekawe kogo?
Nie koniecznie kopia. Jak sugeruje rocketman, zresztą ja też kilka postów wcześniej wyraziłem takie przypuszczenie, prawdopodobnie jest to wydruk w 3d. Dlatego wygląda jak jednolity odlew.
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
249 4 0
#68
No dobra. To w takim razie ja bym chciał zobaczyć poszczególne etapy powstawania matki tegoż modelu EU07 bo jak wiadomo model matkę składa się z różnych elementów i materiałów jak np: karton plastik, metal itd. Tutaj ktoś napisał że ten odlew to matka. Ciekawi mnie jak można od razu z żywicy uformować model.
W modelarstwie siedzę od małego i jeszcze przez tyle lat nie ogarnąłem takiej techniki. Czekam na jakieś zdjęcia od pana Maxeusa.
No dobra. To w takim razie ja bym chciał zobaczyć poszczególne etapy powstawania matki tegoż modelu EU07 bo jak wiadomo model matkę składa się z różnych elementów i materiałów jak np: karton plastik, metal itd. Tutaj ktoś napisał że ten odlew to matka. Ciekawi mnie jak można od razu z żywicy uformować model.
W modelarstwie siedzę od małego i jeszcze przez tyle lat nie ogarnąłem takiej techniki. Czekam na jakieś zdjęcia od pana Maxeusa.
Czasem warto poczytać na spokojnie, wtedy wszystko wiadomo.
Pierwsze zdjęcia budy jakie pokazałem przedstawiają matkę, którą wykonano z polistyrenu plus detale fototrawione, natomiast ostatnie pokazują efekt próbnego odlewu.
Jeśli jakieś zdjęcia otrzymam, pokażę na forum, ale też niczego nie mogę obiecać, bo ostatnio każdą wolną chwilę spędzam z zaległymi zleceniami, które dla mnie mają wyższy priorytet.
Buda, którą pokazałem na zdjeciach nie jest kopią budy "Tololoko" jak by sugerowała Twoja wypowiedź, bo wtedy nie było by sensu robić matki, tylko formę na gotowej budzie w/w producenta, tyle że wykonawca kitu nie kopiował nikogo, a wszystko opracował na podstawie swojej dokumentacji zdjęciowej, planów elektrowozu oraz pomiarów wykonanych przez siebie.
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
249 4 0
#70
Dobra, dobra. Ble , ble , ble. Pozdro. Wychodzę z tego wątku.
No to mamy kolejnego fachowca, który wie lepiej wszystko ... - skoro znasz według siebie odpowiedzi, to po co zadajesz pytania?
Twoja powyższa wypowiedź nie najlepiej o Tobie świadczy - przynajmniej w moich oczach Twój autorytet właśnie ucierpiał.

Gdzie pisałem, że matka jest wykonana z żywicy?
Jakim cudem mam pokazać zdjęcia powstawania matki, skoro nie uczestniczę w tym procesie?
Ślepy też nie jestem, żeby pokazywać ludziom zdjęcia i pisać, że to jest coś innego.

Na pierwszych zdjęciach matki jakie wkleiłem widać trawione ramki na oknach, czyżbym tylko ja je widział?
 

jacol_placol

Aktywny użytkownik
Reakcje
358 17 0
#71
Dobrze to jeszcze jedna wypowiedz. Więc zróbmy tak: Maxeusie jeżeli twierdzisz ze się nie znam na tego typu robotach , bo ironicznie nazwałeś mnie fachowcem, to w takim razie jeżeli przyjade do Poznania na Hobby zapraszam również ciebie lub tego kto
wykonał tą budę , przygotujemy tą wasza budę i budę tola 07 weżmiemy suwmiarke taką lepsiejszą i pomierzymy długości , odległości miedzy lampami, obejrzymy górna lampę na dachu i długości klap dachowych a może jeszcze inne elementy które pozostały. Nie mówie o listwach bocznych bo to można do odlewu dokleić a inne poszlifować, zlikwidowac i zrobić swoje dla załóżmy odwrócenia kota ogonem np: Zaszpachlować przed odlaniem boczne żaluzje żeby nakleić swoje , ale rozmiar budy długości załamania oraz inne szczegóły zostaną takie same. Może się mylę. Zapraszam do konfrontacji.
 
M

Melchior

Gość
#72
Mój Boże...przecież na poprzednich zdjęciach widać wyraźnie matkę wykonaną z polistyrenu, z el. fototrawionymi, jak mniemam autorstwa firmy GPM, więc nie wiem jacol_placol, skąd u Ciebie taka podejrzliwość, a raczej mania prześladowcza, bo dwa razy ktoś próbuje Ci coś racjonalnie wytłumaczyć, a jak grochem o ścianę...
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
249 4 0
#73
Jakoś nie czuje ani nie widzę potrzeby udowadniania Tobie i nie wiem komu jeszcze, że nie jest to kopią.
Według Ciebie jesli ktoś wypuści model w produkcji nawet małoseryjnej, to taki sam powiedzmy model kogoś innego musi być kopią, jak to swego czasu podejrzewano Jarosława i jego SU46 o to, że jest kopią modeli Wawrica - no cóż, wypada się zgodzić, że owszem była kopią, ale SU46 w skali 1:1 i na tym się kopiowanie zakończyło.
Kontynuując, uważasz, że nie ma na tyle zdolnych ludzi w tym kraju, żeby mogli sobie w domowym zaciszu wykonać dobrej jakości i w odpowiednich proporcjach model, bo jeśli już, to na bank jest to kopia i napewno wspaniałej manufaktury.
Przeszło miesiąc wcześniej, miałem okazję 3mać w łapkach produkt Tololoko i to co pokazałem na zdjęciach nie jest kopią, bo po co na kopii montować blachy GPM-u.
Inna sprawa, że z modelu słynnej manufaktury w przeciągu 2 minut trzymania odpadło tyle elementów, że osobiście nie miałbym ochoty na kopiowanie, ale jak już to wykonanie od podstaw własnego modelu.

Reasumując Drogi Jacku, zgadza się ironizowałem w pełnej krasie, bo skoro nic do Ciebie nie dociera i jedyna jest tylko Twoja prawda, to może zjedz Snickersa i przestań gwiazdorzyć.

Z modelarskim pozdrowieniem z nad warsztatu
Maciej Sroka
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 6
Tabor 36
Tabor 29
Tabor 19
A
Tabor 85

Podobne wątki