• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ET41-100 "rządowa" - schemat malowania

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.253 18 1
#1
Panie i Panowie,

Mam do rozstrzygnięcia dylemat związany z jednym szczegółem schematu malowania słynnej setki. Szczegół zaznaczyłem na poniższej fotce - chodzi o ustalenie, w którym miejscu rozpoczyna się malowanie "czerwonej strzałki" na niewidocznej burcie lokomotywy. Burty ET41 nie są symetryczne względem rozmieszczenia szczegółów, drzwi na niewidocznej burcie są bardziej oddalone od czoła lokomotywy.
I teraz pytanie:
1) czy schemat malowania był symetryczny względem odległości poszczególnych elementów malowania od czoła? Jeśli tak było, to na niewidocznej burcie czerwona strzałka nachodziłaby na drzwi i przecinałaby okno w drzwiach;
2) czy też może schemat malowania strzałki był symetryczny względem rozmieszczenia drzwi na burtach - wtedy strzałka miałaby swój początek w takim samym miejscu względem drzwi, jak na widocznej burcie, ale rozpoczynałaby się w większej odległości od czoła lokomotywy.

ET41-100-strzałka.jpg


Jeśli prawdziwy jest schemat opisany w pkt 1), to malowanie strzałek na burtach względem drzwi wyglądałoby mniej więcej tak (zdjęcie poglądowe z czyichś prac nad teksturami do maSZyny):

ET41-100 - Schemat (Burta).png



A jeśli prawdziwy jest schemat opisany w pkt 2), to malowanie strzałek nie nachodziłoby na drzwi ani na jednej, ani na drugiej burcie (zdjęcie modelu znalezione w sieci, Robert Reschka w wątku o modelach ET41, gdy toczyła się dyskusja o "setce", też zaproponował takie rozmieszczenie strzałek):

et41-100 model 2.JPG

ET41-100 HCP (Reschka).png


A jak było naprawdę? Może ktoś posiada zdjęcie lewej burty setki w tym malowaniu i pokaże, bądź chociaż opowie co widzi, jeśli chodzi o początek tej czerwonej strzałki? Wszystkie zdjęcia, które widziałem pokazują szczegółowo prawą burtę bądź czoło, zdjęcia lewej nie widziałem ...
Nie chodzi mi o też o otwieranie kolejnej dyskusji nt. innych szczegółów tego schematu malowania, dopytuję tylko o ten jeden szczegół.

Pomożecie?

pozdrawiam
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#2
Może rysunek Mariusza Plewki coś dopomoże http://plewka.ovh.org/eloki/et41-100.jpg

Ten pan malował ze zdjęć, więc raczej powinno być jak w rzeczywistości, gdyż jak sam autor pisze na swojej stronie: "Rysując te prace korzystałem z różnorodnych zdjęć, publikacji zamieszczonych w czasopismach, książkach, oraz ze zdjęć prywatnych. Widząc piękne ujęcia interesujących mnie obiektów nie raz trudno mi było oprzeć się i nie przelać ołówkiem na papier w takiej postaci, w jakiej były przedstawione."...

Więcej: http://plewka.ovh.org/
 
Ostatnio edytowane:

Robert Reschka

Znany użytkownik
Reakcje
2.219 191 14
#6
@telewizor11 Stawiam na to, że lokomotywa wygląda z dwóch stron identycznie. Bo przecież każdy człon widać „z obu stron” pacząc na jedną stronę lokomotywy. Widać stronę z drzwiami do kabiny, i stronę z drzwiami do maszynowni.

Jeżeli oba człony by stały obok siebie z frontem w tym samym kierunku, to wtedy by się nie widziało jednej strony.
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#7
Witam
Tez jestem zainteresowany setką i moje pytanie odnośnie dachu.
Mam wrażenie, że dach jest też biały do blach nad przedziałami maszynowymi, reflektor też jest szary do linii czoła dachu. Czy dobrze wnioskuję ze zdjęć?
Pokazany model ma dach całkowicie szary czyli "normalny" ale tutaj te odcienie na czarno białym tle wg. mnie się różnią.
Także sam kolor pudła czy biały czy lekko kremowy? Na zdjęciach wydaje się śnieżno biały a w modelu już kremowy.
 
OP
OP
Bronco_Billy

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.253 18 1
#8
Witam
Tez jestem zainteresowany setką i moje pytanie odnośnie dachu.
Mam wrażenie, że dach jest też biały do blach nad przedziałami maszynowymi, reflektor też jest szary do linii czoła dachu. Czy dobrze wnioskuję ze zdjęć?
Pokazany model ma dach całkowicie szary czyli "normalny" ale tutaj te odcienie na czarno białym tle wg. mnie się różnią.
Także sam kolor pudła czy biały czy lekko kremowy? Na zdjęciach wydaje się śnieżno biały a w modelu już kremowy.
Mój model jest pomalowany jak na foto poniżej. Pudło lekko kremowe, reflektor do linii czoła dachu zrobiliśmy na bordowo, ale 100-procentowej pewności, że w rzeczywistości nie był szary, nie mam.

pozdrawiam

et41-100_diorama.jpg
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#9
Piękny model, dziękuję za odpowiedź. Teraz jak patrzę faktycznie ten szary na lampie jest ciemniejszy niż nad przedziałami, bardzo dobre zdjęcie i trafna uwaga.
 
OP
OP
Bronco_Billy

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.253 18 1
#11
Reflektor powinien być w tym samym kolorze co czerwony na pudle, widać na czrno-białym zdjęciu że odcień jest taki sam:)
Też chciałbym umieć rozpoznawać kolory po odcieniach szarości :ROFL: Gdzie tego uczą?

Czyli to czerwony wystaje spod rdzy na poniższej fotce? (kawałek zdjęcia wykonanego w 1983 r. umieszczonego w książce "Węzeł kolejowy Gliwice", wiem przez kogo, ale nie wiem czy mogę napisać, bo RODO).

ET41-100 2 X 1983.jpg
 

Groch

Znany użytkownik
Reakcje
534 1 0
#14
Odkopując temat, przypominam posiadaczom modelu o uzupełnieniu stosownego napisu/hasła na pudle lokomotywy przed kolejną rocznicą VIII zjazdu...:ROFL:

ET41-100 caf.jpg


Zdjęcie zdaje się z ówczesnej CAF (archiwum Dziennika Polskiego).
 

Podobne wątki