• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK ET22

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#1
Widząc co się udało zdziałać przy modelu SU45 postanowiłem sobie szybko zadziałać (zwłaszcza że była wena do modelowania 3D) i zrobiłem do końca wirtualny model budy lokomotywy z numerem ET22-003. Padło na ten numer bowiem ta maszyna, była tydzień temu w Krakowie z okazji Dni Transportu Kolejowego i mogłem ją swobodnie pooglądać i uwiecznić na zdjęciach prawie z każdej strony :)
DSC_1025.JPG
Dach tez się udało na szczęście dostrzec ;)
DSC_1034.JPG
Założenie było proste i podobne jak przy SU45/SU46. Osadzić model na tym samym podwoziu co SU45/46 z wykorzystaniem napędu od seryjnego modelu Brawy (118/119/219/229), przymykając oko na brak idealnego zeskanowania modelu na długości. Za to na plus jest to że rozstaw osi w wózku, jest taki jak powinien w stosunku do lokomotywy 1:1. Na tle SU46 i SU45, model ET22 powstał bardzo szybko bo chyba w niecałe 3 tygodnie. Muszę jeszcze ogarnąć wózki ale to potem jak dogram sprawy budy i pantografów. Te elementy to dla mnie nowość i nie wiem czy wszystko przewidziałem w 100% dobrze do poskładania. Zweryfikuję to na przestrzeni najbliższego miesiąca, jak próbny wydruk trafi w moje ręce.
Budę modelu i podwozie udało się zaprojektować w całości i posłać do wydruku.
09-ET22.jpg
Na etapie przygotowania modelu, był on weryfikowany na stronie SHAPEWAYS pod względem błędów itp. Tutaj zrzut z ekranu gdzie widać jak sie prezentuje wirtualnie sama buda i wosk podporowy (to czerwone zło) i gdzie on ma ma kontakt z modelem.
08-ET22.jpg
Model ma być uzbrojony w pantografy od PIKO.
20190906_210902.jpg
Jak wszystko będę miał w ręce to się podzielę wrażeniami ze składania modelu.
Musiałem teraz jeszcze do przymiarek i testów zamówić od PIKO IZOLATORY od E18, bo te w wydruku 3D mogą być za słabe :)

Trzymajcie kciuki ;)
 

Załączniki

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#5
Kciuki kciukami Szymon... Ja szczęki szukam na podłodze...
Pozdrawiam,...
Przemku ty lepiej trzymaj kciuki.... zamiast szczęki zbierać ;)

Będzie też wersja z kanciatymi reflektorami?
Jest taki plan.... ale najpierw trzeba ogarnąć to co mam rozpoczęte ;) Póki co to czekam na wydruki.

Szymek - super do przodu idziesz z tym 3D.
Dzięki Pawle. Staram się jak mogę.... w planie już kolejna lokomotywa ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#16
Normalnie jednoosobowa fabryka modeli, tempo pracy lepsze niż u chińczyków. Śpisz, pracujesz zawodowo po za tym?
Spię, pracuję dzieciaki na zajęcia wożę od poniedziałku do środy... ale powoli dłubię no bo mnie to nakręca. Kazdy model daje mi kopniaka aby spróbować zrobić następnego. Wiem że łatwiej kupić gotowca.... ale takie projektowanie ma swój urok.

Poniżej model psikniety podkładem. Wyszły miejsca gdzie trzeba doszlifować i zobaczyć czy są jakieś mankamenty na budzie. Wyłapałem już jeden bład. Pewnie inne też wyjdą.... a do tego musze rozwiązac kwestię paru spraw na dachu.... ale to dopiero jak przybedą części od Piko :)
20191008_204817.jpg 20191008_204836.jpg 20191008_204905.jpg 20191008_204925.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#20
Pomalowałem dziś na szybko model. Niestety nie dałem farbie wyschnąć, więc czasem złaziła ona z taśmą maskującą.... ale nie to jest najważniejsze. Ważne że model nabrał kształtu i koloru.... a przy okazji wyłapał jeszcze parę braków w modelu 3d :)
20191010_001118.jpg
Dach i buda przy oknach jeszcze nie wymalowana.