• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ET21 czyli "sputnik"

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.497 56 5
#84
Tak wiem ,że to inna lokomotywa . Kiedyś ten temat już był ,chodzi o to ,że jak to zdjęcie zrobi się czarno białe to wygląda to tak....Czyli zupełnie inaczej niż na ET21.

EP02-07.jpg
 

lalek

Użytkownik
Reakcje
34 0 0
#85
Chyba znalazłem i sam sobie odpowiedziałem na jedno z pytań:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Pierwsze_elektryczne_pociągi_w_Radomsku_(tuż_po_1957_r.).JPG/800px-Pierwsze_elektryczne_pociągi_w_Radomsku_(tuż_po_1957_r.).JPG

Po opisie zdjęcia można wywnioskować, że zostało zrobione przed 1960 rokiem. To pierwsze zdjęcie, na którym widzę tak ciemny pasek.

Ty5 doceniam próbę pomocy, niestety nie wyraziłem się dostatecznie jasno. Miałem na myśli czy taki schemat malowania istniał dla ET21, wiedziałem o innych lokomotywach (podałem przykład EU04). W każdym razie dziękuję.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#87
Posiadam kilkanaście zdjęć ET21, ale żadne nie ma paska w ciemnym kolorze. Z drugiej strony mam zdjęcia EU04 i ta lokomotywa posiada ciemny pasek (ciężko stwierdzić czy i jak czerwony). Wobec tego, czy taki schemat ostatecznie istniał?
Ale o który schemat chodzi, z czerwonym, czy z białym paskiem? Ja pamiętam tylko czerwone paski, ale to nie znaczy, że nie występował też biały - ja jednak tego potwierdzić nie mogę.
Czy ten schemat zniknął w latach 68-70? Dedukuję, że unifikacja wymusiła zmianę reflektorów, być może zderzaków, czy dodanie lemieszy. Ale czy wyparto wówczas ten schemat malowania?
Nie sądzę, żeby unifikacja coś wymuszała. Po prostu wprowadzono nowe reflektory, o lepszych parametrach, dodatkowo wyposażone w czerwone światła końca pociągu i stopniowo były one zakładane na lokomotywach w ramach napraw głównych. Podobnie pewnie było z lemieszami. Wydaje mi się, że także nowe malowanie było stosowane w czasie napraw. O nowym schemacie malowania - seledynowo-zielonym, stosowanym praktycznie do końca lat 1980-tych, była już wcześniej mowa, ale nie pamiętam, czy w tym, czy w innym wątku. Pierwszymi lokomotywami, jakie zostały dostarczone z fabryki w tym malowaniu, były EU05, a następnie EU06.
 

dariuszz94

Znany użytkownik
Reakcje
113 4 0
#90
Ja wprawdzie zdjęć historycznych Sputników nie posiadam, ale prywaciarze parę razy w kadr wjechali. Poniżej zdjęcia mojego autorstwa wiszące gdzieś tam w sieci:

23.07.2014, Poznań Górczyn - Poznań Junikowo, 3E/1-56 należący do DB Schenker Rail Polska wraz ze składem kontenerów zbliża się do peronów po. Poznań Junikowo.


24.09.2015, Luboń k. Poznania - Puszczykowo, Sputnik z połówkowymi pantografami ciągnący skład cystern z gazem w kierunku Kościana za moment przejedzie pod mostem linii 357.



29.09.2015, Poznań Junikowo - Palędzie, ET21M-012 samotnie i niespiesznie podąża w kierunku Zbąszynka magistralą kolejową E-20.



23.09.2015, Gądki - Poznań Krzesiny, 3E/1-42 w służbie DB Schenker Rail Polska zbliża się do administracyjnych granic miasta Poznania.


09.05.2012, Palędzie, 3E/1-31 ze sporym składem wjeżdża na stację mijając jednocześnie budowany wiadukt poznańskiej obwodnicy.


16.04.2011, Gniezno, ET21-70 ze składem beczek stoi przy peronie 1.


Na dniach przejrzę czeluście mojego dysku i dorzucę jeszcze jakieś zdjęcia wcześniej nie publikowane, a znośne na tyle, żeby je szerzej pokazać ;)
 

dariuszz94

Znany użytkownik
Reakcje
113 4 0
#93

spptkw2

Znany użytkownik
Reakcje
46 3 0
#94
Ciekawostka "archeologiczna", projekt banknotu 200 złotych który nigdy nie wszedł do obiegu z serii "Miasta polskie" z lokomotywą ET21. Ten banknot akurat dotyczy Wrocławia. Założenie polityczne władz było takie, żeby na rewersie banknotów każdorazowo widniał "cud myśli technologicznej" danego miasta...
img mpp78153 (Kopiowanie).jpg
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.897 111 7
#95
Ciekawostka "archeologiczna", projekt banknotu 200 złotych który nigdy nie wszedł do obiegu z serii "Miasta polskie" z lokomotywą ET21. Ten banknot akurat dotyczy Wrocławia. Założenie polityczne władz było takie, żeby na rewersie banknotów każdorazowo widniał "cud myśli technologicznej" danego miasta...
No to z tym "cudem mysli technologicznej" w wypadmu "sputnikow" to sie w pelni zgadzam;) elektrowozy prosto z epoki w ktorej budowano jeszcze parowozy, nadal sa na polskich szlakach. Jedynym powodem do likwidacji wiekszosci z nich byly nadmiary elektrowozow w latach 90-tych. Proste i niezawodne:)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Koleje w Polsce 0
Koleje w Polsce 2
Koleje w Polsce 3
Koleje w Polsce 8
Koleje w Polsce 11

Podobne wątki