• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK Eszelony

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#1
Pokazywałem już w dziale samochodowym i wątku ZNTK Mini sporo sprzętu wojskowego. Początkowe założenie by były dwa składy - jeden z okresu LWP (lata siedemdziesiąte) a drugi współczesny (początek XXI wieku). Wychodzi jednak na to, że sprzętu jest już sporo a cały czas jeszcze jakieś elementy dochodzą a jednocześnie moja wiedza o sprzęcie i jednostkach jest już trochę mniej chaotyczna i podejście bardziej świadome. Kupiłem trochę literatury, grzebię po internecie i w efekcie pojawiła się kierunkowa decyzja aby powkładac sprzęt na wagony w bardziej uporządkowany sposób czyniąc efekt trochę bardziej realistycznym. Najlepszym sposobem jak mi się wydaje jest nawiązanie do konkretnych jednostek wojskowych. Tym sposobem wychodzi mi że dla okresu LWP będą w sumie 3 składy. Pierwszą jednostką będzie 6 Pomorska Dywizja Powietrznodesantowa tzw. Czerwone Berety wracająca z ćwiczeń "Burza Październikowa" w 1965 roku z Erfurtu w NRD. Wg informacji jakie pozyskałem sprzętem tej jednostki lub jej przypisanym na tych manewrach były na pewno:
BRDM1,
SKOTy,
działa samobieżne ASU-85 (nie były w momencie tych manewrów na etacie w 6PDPD ale były przez nią wykorzystane i po nich do niej trafiły),
popularne Gaziki.
Jeśli ktoś ma informacje o jeszcze innych sprzętach, zdjęcia i informacje - chętnie skorzystam. Na pewno do składu zostaną tez dodane jakieś odpowiednie wiekiem ciężarówki. Ponieważ Gaziki i SKOTy juz mam, ASU-85 są zamówione to w zestawie podstawowym brakowało BRDM1. Ten brak został uzupełniony, a więcej fotek TUTAJ.

IMG_3338.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#2
Druga jednostka która załaduje się na wagony to "polska piechota morska" czyli 7 Łużycka Dywizja Desantowa ("Niebieskie Berety"). Na początek dostała 2 sztuki samobieżnych dział przeciwlotniczych ZSU-57-2. Jeszcze dostaną oznaczenia jak zrobię kalki...

IMG_3346.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#4
Doszły kalki więc pojazdy coraz bardziej wykazują przynależność do swojej jednostki - 7 ŁDD

Stary:
IMG_3624.jpg


Samobieżne zestawy przeciwlotnicze:

IMG_3632.jpg


Całościowo wygląda to coraz bardziej konkretnie:

IMG_3635.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#5
Kalkowanie, kalkowanie ... 7ŁDD - MT-LB, UAZy i Robury ze znakami dywizyjnymi

IMG_3648.jpg


Trochę już jest dla tej dywizji.. a dzisiaj dotarła informacja, że zaprojektowane są TOPASy no i muszę jeszcze pomalować i okalkować czołgi pływające PT76. Wygląda na to, że będzie pewnie 25-30 sztuk pojazdów.

IMG_3651.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#10
Kolego Zdrada69. Czy to są na pewno czołgi, czy też raczej działa samobieżne?.
Tak masz rację to działo samobieżne ASU85 - specjalna konstrukcja dla wojsk powietrznodesantowych. Rosjanie zrzucali je ponoć nawet na spadochronach. Mój błąd - pewnie podświadomy bo niedługo będzie też czołg używany przez inną dywizję desantową.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#18
Warto pamiętać, że wyposażony w ASU-85 35. Dywizjon Artylerii Samobieżnej istniał raptem 10 lat- od 1966 do 1976 roku.
Eszelon 6PDPD będzie miał sprzęt z jakim wracał z manewrów Burza Październikowa w 1965 roku w Erfurcie. Wg informacji jakie znalazłem działa na wyposażenie tego Dywizjonu właśnie wtedy pojechały do Polski, a nie wróciły do ZSRR skąd dotarły na te manewry. Będą miały jeszcze radzieckie numery taktyczne ale też emblemat 6PDPD w formie podstawowej a nie w formie "pancernej" czyli trochę zmienione co do kształtów i barwy jakie nosiły w Dywizjonie, o którym piszesz. Nie wiem tylko czy te konkretne numery taktyczne, które odtworzyłem ze zdjęć z Erfurtu pojechały do Polski bo część wróciła do ZSRR.
 

Intruz

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
557 6 1
#19
Dodatkowym źródłem może być film z defilady wojskowej z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego, choć nie pamiętam czy da się tam odczytać numery taktyczne i szczegóły oznaczeń.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#20
Tym razem dotarł bardzo charakterystyczny sprzęt dla 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej. Pływające transportery opancerzone TOPAS - w dwóch wersjach - oryginalnej oraz zmodernizowanej - z wieżyczką z karabinem maszynowym. Tradycyjnie poczekają jeszcze na oznaczenia

IMG_3979.jpg


IMG_3980.jpg