• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK Eszelony

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#42
Praca na froncie eszelon trwa. Powstały kolejne platformy Rs (nakładam kalki na bokach z polskim oznakowanie i dorabiam drewnianą podłogę). Jeszcze jedna przewidziana jest dla eszelonu 7ŁDD - w sumie będą w nim 3 platformy Rs i 5 Res z samochodami i lekkim sprzętem opancerzonym. Pozostałe już dla innej jednostki.

IMG_5461.JPG


W eszelonie nie tylko sprzęt ale i ludzi trzeba przewieźć. Po znalezieniu zdjęcia z wagonem 14K który można prosto wykonać na bazie popularnego wagonu Marklina kwestia tego co ma przewozić Niebieskie Berety znalazła swoją odpowiedź.

Pomyślałem jednak, że tylko przemalowanie wagonu do eszelonu to trochę mało. Jak było ciepło to wagony jechały z pootwieranymi drzwiami więc może da się coś takiego wykombinować. Po rozłożeniu wagonu drzwi zostały wycięte:

IMG_5465.JPG


IMG_5466.JPG


Posiłkując się zdjęciem oryginału i tym że w modelu po każdej stronie dwie klapy na burcie są odwzorowane w pozycji otwartej postanowiłem te pootwierane otworzyć do końca nawiercając po krawędzi, wycinając skalpelem i ostatecznie szlifując krawędzie otworów:

IMG_5467.JPG


Drzwi zostały trochę zeszlifowane od środka i naklejone w pozycji otwartej. Dla porównania z tym samym wagonem tylko w innym malowaniu:

IMG_5469.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#44
Wolne sprzyja pracom modelarskim.

W niektóre otwarte otwory wentylacyjne wstawiłem wyglądającego "przez okno" żołnierza:

IMG_5473.JPG


Nawet go widać:

IMG_5474.JPG


Grupa jadąca na środku wagonu - w otwartych drzwiach wklejona jest na podłogę:

IMG_5476.JPG


Po montażu wygląda to tak:

IMG_5478.JPG


Niestety jedne drzwi niezbyt dobrze udało mi się wyciąć. Mam nadzieję, ze przy drugim modelu będzie lepiej - w końcu wypada, żeby co najmniej dwa wagony z załogą były w składzie.

IMG_5479.JPG
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#45
Dziwne i te berety i mundury, zwłaszcza te ostatnie jakieś takie nie nasze, a jeśli to wyjściówki, choć kolor nie ten, to kto na poligon jedzie w wyjściówce.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#46
Dziwne i te berety i mundury, zwłaszcza te ostatnie jakieś takie nie nasze, a jeśli to wyjściówki, choć kolor nie ten, to kto na poligon jedzie w wyjściówce.
Miało być moro ale niekoniecznie kolor się udał - faktycznie zbyt zielono-oliwkowy - powinno być trochę jaśniej i bardziej szaro....
Jeden wagon z wojskiem to trochę mało - powstał więc i drugi - trochę zmodyfikowany. Usunąłem oryginalny ciężarek z wagony - kawałek z blach który "podnosił podłogę" Podłoga tylko w części środkowej i widocznej a na końcach ołowiane kulki nako dociążenie.

IMG_5484.jpg


IMG_5486.jpg


Oba wagony już "na swoim miejscu"

IMG_5489.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#48
Próba (hamulca ;):mad:) przy eszelonie 7ŁDD - czyli wstawienie na szlak. Wygląda dość zacnie choć dla moich Gagarinów 36 osi to praktycznie limit. Popychają dobrze a przy ciągnięciu się ślizgają trochę. Ciężki sprzęt na platformach podczołgowych musi jechać w odrębnym składzie.

IMG_5513.jpg


IMG_5508.jpg


IMG_5509.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#49
Rozpędziłem się z tym wsadzaniem wojska do pociągu. Robią się trochę starsze wagony do transportu spadochroniarzy z 6PDPD więc i figurki trzeba przygotować. Tym razem mundury typu deszczyk (rok ma być 1965). Te akurat to tania chińszczyzna więc nie najpiękniejsze. Potrzebnych będzie znacznie więcej bo szykują się cztery wagony z wojskiem.

IMG_5514.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#56
A dociążone lokomotywy uciągną? Może do pomocy daj "ducha" w pierwszym wagonie?
Zobaczymy - żeby jakiś "duch" pasował to powinien być chyba w krytym wagonie typu "bananowiec". Dotychczas trafiłem jedynie na takiego który kosztuje 260 Euro - trochę drogo. Nie trafiłem też na wkład napędowy do niego.

Tymczasem mam trochę problemu z tym na jakie wagony załadować 6PDPD w 1965 roku. Są ciężkie platformy 6 osiowe Marklina - no ale trudno na nie ładować Gaz-y czy Stary 66 - na nie pójdą pewnie tylko działa samobieżne ASU-85. Platformy Res czy Rs jeszcze wtedy nie istniały a wybór gotowych modeli Marklina które można by przemalować lub prosto zaadoptować. Praktycznie wchodzą w rachubę jedynie platformy Ppdk 31.

Po lekturze Atlasu wagonów towarowych oraz analizie dostępnych wagonów Marklina, których podwozia mają odpowiednie wymiary (długość choć nie zawsze rozstawy osi :() wyszło mi że mogę spróbować się zmierzyć z tematem dwuosiowych platform typu CVII oraz 2Z/3Z a także czteroosiowej N551Z. Na początek na warsztat poszły wagony dwuosiowe.

Dłuższe podwozie wymaga usunięcia elementów konstrukcji spod podłogi (blachy boczne). Od góry do usunięcia są bolce, na których były zamocowane blaszko dociążające model.

IMG_5518.jpg

Oba podwozia - dłuższe już po pierwszym przemalowaniu. Po usunięciu blaszek dociążających oraz elementów konstrukcji spod podwozia to co pozostało jest dość lekkie i elastyczne. W miejscach wskazanych dodałem fragmenty taśmy ołowianej aby dociążyć model. To pewnie nie za wiele - zaboczymy na koniec - być może będzie trzeba dociążyć samochód, który będzie potem stał na platformie.

IMG_5519.jpg


Pod krótszym wagonem dorobione są podciągi:

IMG_5521.jpg


Wklejona podłoga krótszej platformy i rozpoczęta budowa burty dłuższej. Burty zrobione są z pasków wyciętych z laserowo grawerowanej cieniutkiej sklejki.

IMG_5522.jpg


Konstrukcja dłuższego wagonu po wklejeniu podłogi i burt zrobiła się bardziej sztywna a sam wagon nabiera kształtu.

IMG_5523.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#59
Zobaczę jak będzie w ruchu. Jakby co to jeśli postawię Stara 66 z budą to do samej budy mogę dodać masy - schowana bliżej szoferki jest ok. Muszę jednak skończyć wagon i przetestować na rozjazdach. Wagon nabiera cech wagonu - podłoga spatynowana:

IMG_5524.jpg



Przemalowana po raz pierwszy burta i dodana "belka" poniżej burty - charakterystyczna dla takiego wagonu.

IMG_5526.jpg


Krótszy wagon zaczyna zyskiwać kłonice - tutaj sprawa jest prosta - wykorzystuję gotowe kłonice Marklina do platform 6-osiowych.

IMG_5525.jpg