• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK Eszelony

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#22
No Panie Kolego, popełniłeś Pan błąd, a w zasadzie dwa, pierwszy myląc numer dywizji, drugie urażając tym uczucia starego wiarusa w mojej osobie, ale wybaczam Ci.

7 Łużycka Dywizja Desantowa dziś już tylko 7 Brygada Obrony Wybrzeża
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#23
No Panie Kolego, popełniłeś Pan błąd, a w zasadzie dwa, pierwszy myląc numer dywizji, drugie urażając tym uczucia starego wiarusa w mojej osobie, ale wybaczam Ci.

7 Łużycka Dywizja Desantowa dziś już tylko 7 Brygada Obrony Wybrzeża

O jeden "Shift" za daleko ;). Służyłeś w 7ŁDD ?
Jeszcze trochę kalkowania i ładunek na eszelon będzie gotowy. Potem "tylko" wagony przygotować. Jak na razie nie za bardzo trafiłem na informacje lub zdjęcia pozwalające ustalić na jakich platformach wożono Topas-y, MT-LB i PT-76. Stary, UAZy i Robury pójdą pewnie na Res-y.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#24
Służyłeś w 7ŁDD ? na jakich platformach wożono Topas-y, MT-LB i PT-76. Stary, UAZy i Robury pójdą pewnie na Res-y.
Tak.
Za moich czasów nie było lub nie wiem co to MT-LB, także w jednostce 1995 w Gdańsku Wrzeszczu nie widziałem Roburów, ale to nie znaczy że ich tam nie było, TOPAS w wersji bojowej, jako wóz dowodzenia i jako wóz ratunkowy, PT-76, Star 66, to widziałem co dzień, UAZ czasami, częściej GAZ 69.
Ale to było 40 lat temu, mogę się mylić, pamięć płata figle, czasami.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#25
Tak.
Za moich czasów nie było lub nie wiem co to MT-LB, także w jednostce 1995 w Gdańsku Wrzeszczu nie widziałem Roburów, ale to nie znaczy że ich tam nie było, TOPAS w wersji bojowej, jako wóz dowodzenia i jako wóz ratunkowy, PT-76, Star 66, to widziałem co dzień, UAZ czasami, częściej GAZ 69.
Ale to było 40 lat temu, mogę się mylić, pamięć płata figle, czasami.
Wymienione sprzęty mam potwierdzone na zdjęciach, że były w 7ŁDD. Niekoniecznie modele jakie udało się pozyskać są w 100% zgodne co do wersji no ale to postanowiłem zaakceptować.

MT-LB (pochodzenie zdjęć - forum, o którym niżej - chyba, że wskazane inaczej)
mt-lb.jpg


poligon_1_127.jpg


Będą też dwie sztuki ZSU 57-2 (to chyba wycięta klatka z filmu z YouTuba - tam tez nie był to klasyczny film tylko sfilmowana fotka)

zsu-57-2.png


Brakuje mi takiej amfibii w modelu:

58304799b405a_p.jpg


i sprzętu pochodzenia radzieckiego:

najlepsikumplewaldekkoqd5_237.jpg


Robury 4x4 na pewno w wersji jako podstawa do działka p-lot: https://forum.odkrywca.pl/topic/701503-robur-4x4-w-wojsku-polskim/page/3/#comments .

Nie wiem czy znasz to forum: http://www.dawnygdansk.pl/forum/vie...&start=0&sid=0736568abc5e8990be429fde6b78f856 . Może znajdziesz coś ciekawego a może gdzieś nawet siebie na fotce ... Wiele zdjęć sprzętu znalazłem właśnie tam.
 
Ostatnio edytowane:

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#26
Znam to forum.
Tego MT-LB nie kojarzę, musiało go na Słowackiego nie być, lub nie zwróciłem uwagi, od typów sprzętu bardziej mnie wtedy zajmowało czy dopłynie do brzegu podczas desantowania oraz niedogodności związane z brakiem komfortu podczas podróży wspomnianymi.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#29
Wodni desantowcy skończeni to czas się brać za powietrznych czyli 6PDPD - na początek działo samobieżne ASU-85. Dla przypomnienia to konstrukcja przygotowana do desantowania z powietrza. Oznakowanie jak na defiladzie po manewrach "Październikowa Burza"

IMG_5069.JPG


IMG_5070.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#32
Teraz coś nowszego - długo czekały na dokończenie. Rosomaki i Raki - to będzie sprzęt na eszelon 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, zwanej też "Cyfrową Brygadą".

IMG_5166.JPG


IMG_5162.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#33
Powoli kończę sprzęt na eszelon 6 Pomorskie Dywizji Powietrzno Desantowej - doszły Stary 66, brakuje jeszcze kilku Gazików (te już prezentowałem ale będzie ich po prostu więcej ilościowo).

IMG_5175.JPG


IMG_5177.JPG


IMG_5179.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#35
Sprzęt dla 6 Pomorskiej skompletowany. W ogólnym zarysie ma to być eszelon wracający z NRD po manewrach Październikowa Burza w 1965. Na stanie są potwierdzone co do udziału:


ASU-85 (4 sztuki) - działa samobieżne - numery taktyczne jeszcze radzieckie ale znaki dywizyjne już nasze (tak wyglądały na defiladzie po tych manewrach). Ten sprzęt trafił na wyposażenie dywizji w Polsce.
SKOTY (5 sztuk, w tym jeden wóz dowodzenia) - znaki dywizyjne - jak na manewrach. Numery rejestracyjne na tyłach pojazdów występowały w realu ale niekoniecznie w 6PDPD. Nie wiem czy na manewrach były wozy dowodzenia. Bojowe z wieżyczkami są uwiecznione na filmie.
BRDM1 (4 sztuki) - oznakowane dokładnie tak jak na manewrach
GAZ 69 (12 sztuk) - tu na 100% były w 6PDPD wersje z ławkami wzdłuż pojazdu i długą plandeką. Nie mam potwierdzenia tych ze ściętą plandeką. To jakby co świadomy kompromis - do pozyskania były jedynie w kompletach - po 2 pojazdy z każdego typu.

Są też 3 Stary 66 które też były na stanie dywizji ale nie wiem czy były w Erfurcie ...

Łącznie 28 pojazdów to już powinno jakoś wyglądać.

Pozostaje teraz tylko uszykować wagony dla tego całego sprzętu. Będą pewnie krótkie platformy - takie da się w miarę podobne zaadoptować z dostępnych Marklinów (odpowiednik Pddk41) i jakieś 4 osiowe (Ppukh511 ? może coś przedwojennego ?) Sprzęt zbyt ciężki nie był (ASU ważyła 15,5 tony) więc raczej ciężkie 6 osiowe podczołgówki nie są konieczne. Chętnie przyjmę jakieś sugestie co do wagonów (401Z od @pado nie wchodzą w rachubę bo są "za młode" i typowe Rs-y chyba też). Pewnie spróbuję jakieś niemieckie przedwojenne wagony kryte dodać jeszcze dla wojska. Nie wiem czy w tamtym czasie takie konstrukcje były do tych celów używane i czy były adoptowane dla wojska (okienka, kominek od pieca ?).

IMG_5183.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#36
Mój eszelon 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej nie będzie pierwszym modelem tego typu choć pewnie pierwszym w 1:220.
Opis modelu takiego eszelonu znajduje się tutaj: http://www.7ldd.ocalicodzapomnienia.eu/wpis.php?wpisid=43

Udało się też namierzyć zdjęcia prawdziwego eszelonu Niebieskich Beretów (źródło: http://www.7ldd.ocalicodzapomnienia.eu/wpis.php?wpisid=33 )

7ldd-eszelon.jpg


7ldd-eszelon1.jpg


Swoją drogą warto zwrócić uwagę na jak mi się wydaje ciekawy układ rozjazdów - Jakby podwójny rozjazd z teru po lewej - jedno odgałęzienie do toru po prawej a drugie chyba przechodzi przez ten tor i prowadzi do kolejnego znajdującego się jeszcze bardziej na prawo - czy to możliwe ?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#37
Oczywiście, że możliwe. Wydaje mi się, że tor prosty tego rozjazdu idzie środkiem, a tor, na którym stoi skład po lewej odchodzi w lewo. Ale mógłby to też być rozjazd podwójny jednostronny, gdzie oba tory zwrotne odchodzą na prawo od toru prostego. Ale za mało widać ten rozjazd, żeby stwierdzić z całkowitą pewnością, jak jest na prawdę.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#40
To dla Ciebie będzie ostatnie zdjęcie ....

Wojsko było gotowe ale PKP jakoś nie dostarczało wagonów ale coś drgnęło w sprawie i powoli 7 Łużycka zaczyna się ładować ... Miejsce załadunku to rampa w Cybowie przy poligonie drawskim - nie natrafiłem na informacje aby tam ta jednostka ćwiczyła no ale tylko taka rampę mam ;).
Na razie są platformy Rs i Res:

IMG_5432.jpg


IMG_5434.jpg


Wygląda na to, że i kolega @Kempol kręcił się po okolicy - podobno goniło go WSW:

IMG_5433.jpg


A tu dla @Rumcajs-wrocek - dla przypomnienia skali:

IMG_5435.jpg


A sprzętu jeszcze trochę do załadowania jest ... Obawiam, się że przy osiągach lokomotyw w Zetce może nawet będzie trzeba dwóch składów. Samochodów mam jeszcze na dwie platformy, 6 Topasów i 2 zestawy przeciwlotnicze ZSU-57-2 to razem 8 platform podczołgowych no i nie wiem cały czas czy czołgi pływające PT-76 też powinny iść na platformy podczołgowe czy po 2 razem na Rs-y ?