• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Eszelony

Baciar

Użytkownik
Reakcje
1 1 0
#1
Skoro na makiecie pojawiło sie takie zainteresowanie eszelonami, platformami itp., poczułem się wywołany do tablicy.

Zatem:

- oczywistość, czyli Commonsy: m.in. mnóstwo platform byłego WarPactu z madziarską i rosyjską zawartością
http://commons.wikimedia.org/wiki/Categ ... es_by_rail

- oczywistość numer dwa, czyli wiki-śmiki:
dzieje najstarszej na świecie wojskowej linii kolejowej
http://en.wikipedia.org/wiki/Longmoor_Military_Railway

- trudniejszość numer jeden (dla czytaczy języków zagranicznych):
historia kolejowego transportu wojskowego po drugiej stronie stawu (kol. D. powinien chyba to znać :) )
http://www.qmfound.com/rail.htm
Tutaj znajdują się także trzy PDF-y opisujące zasady transportu wojska koleją.

- trudniejszość numer dwa - Brytyjczycy:
http://freespace.virgin.net/neil.worthi ... x/1943.htm

Dla bardziej cierpliwych - w lutym 2012 pojawi się tekst o transportach w obydwu wojnach, okraszony niepublikowanymi zdjęciami.

Tomek
 
A

Adam-H0

Gość
#2
Moze masz zdjecia z zaladowanymi STARami A28 lub A200. Bardzo mnie interesuje na czym je wozono i w jaki sposob byly mocowane ??
milego wieczoru

Adam
 
OP
OP
Baciar

Baciar

Użytkownik
Reakcje
1 1 0
#3
Przykro mi, Adam, ale to nie moja specjalność.
I i II epoka - bardzo proszę.

Jednakowoż pewien jestem, że są tacy, którzy kiszą tego typu dokumentację na zasadzie "a ja coś wiem, ale nie powiem"...
I z tą "wiedzą" ich pochowają...

Tomek
 
A

Adam-H0

Gość
#4
Tu masz 120% racji ;)
Jak cos zrobie to wtedy umiesci zdjecie i napisze co jest zle - TAK ZWANA POMOC KREATYWNA. :roll:
Tak dokladnie lepiej zakopac w KOMODZIE niz podzielisc sie z innymi. Wszyscy robia zaraz z tego interes. Przykre to ale szkoda, ze jest tak malo modelarzy usluznych i chetnych do POMOCY. Przeciez robiac prawidlowo odwzorowane modele - ROBIE TO DLA MODELARZY.

No coz masz racje - lepiej wsadzic pod d... i czakec czy da sie cos sprzedac i zarobic. :?
 
OP
OP
Baciar

Baciar

Użytkownik
Reakcje
1 1 0
#5
Cieszę się, że jest zgoda...
U Lachów rzadka rzecz...

Już dawno uznałem, że mam zbyt wiele, żeby to wziąć i spalić. Szczególnie, że ostatnio zadecydowano, że nawet spalić się po chrześcjańsku nie wolno. Chyba że ze zdwojoną dopłatą...

Wobec tego rzeczami, których nigdy nie opublikuję, z każdej dziedziny dzielę sie chętnie. Naturalnie, rezerwując sobie te, z którymi jeszcze być może się wyrobię...

Tomek

P.S.: Przy okazji - jak mają się GROM-y i Leopardy?
 
OP
OP
Baciar

Baciar

Użytkownik
Reakcje
1 1 0
#6
Przepraszam za post po poście...

Chybaśmy z Dariuszem równocześnie pisali :)

Dariusz - podałbyś tytuł książki i ISBN?

Z góry dziękuję,
Tomek
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#7
Wpisz w google transport wojska koleją i tylko czytać . Trafiłem kiedyś na instrukcję z opisem technicznym mocowania wszystkiego wojskowego na wagonach to jest jawne i dostępne na kilku stronach.
Polskie Koleje Państwowe jako środek transportu wojsk Układu Warszawskiego
Technika w służbie doktryny Tucholski Z. Jeżeli nie możesz kupić to mogę odsprzedać.
Polecam forum odkrywcy, tam piszą fachowcy z branży .
Rozumiem że chcesz zrobić wagon. Nasz sprzęt ładowaliśmy na to co podstawiło PKP. Każda platforma była dobra bo to były same ciężarówki. Mocowanie klinami i łańcuchy i drut stalowy.
O składach realnych zapomnij, Sprawdź ile potrzebuje transportu zwykły batalion zmechanizowany a przewozi się całe pułki czyli ok 15 pełnych składów.
 
A

Adam-H0

Gość
#9
Jak bede czytal kazde forum - to kiedy bedziemy robili nowe modele ??

Baciar - Leopardy sa rozlozone i czekaja na chwile wytchnienia - moze STAR nie bedzie sie sprzedawal - to wtedy zrobie serie - mam 100 sztuk przygotowanych do lakierowania i druku.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.582 73 0
#10
dany napisał(a):
Mocowanie klinami i łańcuchy i drut stalowy.
Załadunek samochodów na platformy odbywał się bardzo szybko. Skład platform podstawionych pod rampę miał opuszczone burty czołowe i boczne od strony rampy. Samochody wjeżdzały z rampy na wagon i jechały po platformach do początku składu. Następnie były przybijane drewniane kliny do desek podłogowych wagonu i mocowanie samochodów skręcanymi drutami stalowymi. Później rozciągnięcie linii telefonicznej łaczącej parowóz z wagonem dowódcy, wystawienie warty, zajęcie miejsc /kadra w wagonie osobowym, służba czynna w wagonach krytych/ i skład był gotowy do odjazdu. Z Legionowa przez Tłuszcz, Ostrołękę, Wielbark, Szczytno, Biskupiec wyruszyliśmy do Orzysza. Skład był prowadzony przez Ty2.
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#13
Po dwa bo to nie PKP. Ale film fajny i daje pojęcie ile kosztuje taki transport z fabryki bez ludzi i dowodzenia. Każdy czołg to jednak 100 zł i platformy. Dlatego pewnie u nas nikt się na to nie rzuca.Do tego jeszcze oznaczenia i kwartalna pensja z głowy.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.582 73 0
#14
Specyficzny sposób transportu samochodów stosowały wojska radzieckie. Samochody ciężarowe były unoszone przodem i przednimi kołami były ustawione na skrzyni samochodu znajdującego się przed nim. Oczywiście na skrzyni tego uniesionego znajdował się przód następnego, itd, itd ......
 
OP
OP
Baciar

Baciar

Użytkownik
Reakcje
1 1 0
#15
dany napisał(a):
Po dwa bo to nie PKP. Ale film fajny i daje pojęcie ile kosztuje taki transport z fabryki bez ludzi i dowodzenia. Każdy czołg to jednak 100 zł i platformy. Dlatego pewnie u nas nikt się na to nie rzuca.Do tego jeszcze oznaczenia i kwartalna pensja z głowy.
:)

Dlatego właśnie nigdy nie powstanie w modelu mój wymarzony skład c.i k. ...
110 osi, czyli 55 full metal wagonów od Tolka za przeszło 200 euro sztuka...

Tomek
 

M.Smoczkiewicz

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#16
Adam-H0 napisał(a):
Moze masz zdjecia z zaladowanymi STARami A28 lub A200. Bardzo mnie interesuje na czym je wozono i w jaki sposob byly mocowane ??
milego wieczoru

Adam
Panie Adamie! Dzisiaj odkryłem na youtube : "eszelony 2006-2008" i drugi "ET22-521 + skład wojskowy I Osobowo - Towarowy"
Może to nieco pomoże! pozdrawiam
 
A

Adam-H0

Gość
#17
Oczywiscie, ze cos takiego pomaga ;) DZIEKUJE
cenne informacji - teraz trzeba poszukac mozliwosci zdobycia zdjec tych zielonych PLATFORM 8)
 
OP
OP
Baciar

Baciar

Użytkownik
Reakcje
1 1 0
#18
W ramach kontynuacji wątku - pojawiła się właśnie świetna nowość ksążkowa.
Wspólnie z Centralnym Archiwum Wojskowym" wydawnictwo Tetragon rozpoczyna serię "Wojskowe Teki Archiwalne".
Pierwszy tom w dwóch częściach nosi tytuł "Kolejnictwo w polskich przygotowaniach obronnych i kampanii wrześniowej".
W pierwszej części znajdzie się obszerne opracowanie Ireneusza Bujniewicza pt. "Kolejnictwo w przygotowaniach obronnych Polski w latach 1935–1939" oraz duża porcja dokumentów (m.in. prawie cała "Instrukcja o przewozach oddziałów wojskowych koleją"), a także skany dokumentów i fotografie.
Na część drugą składa się kilkadziesiąt relacji relacji oficerów i kolejarzy.
Znakomicie będzie się to uzupełniac z moją zapowiadaną pracą na temat wojskowego transportu kolejowego, bo po pierwsze - koncentruję się raczej na zagadnieniach armii "obcych", a po drugie - przewiduję dość intensywną ikonografię.

Pierwszy tom z Tetragonu dostępny na razie tylko poprzez bezpośredni kontakt z wydawnictwem.

T,
 
OP
OP
Baciar
Reakcje
1 1 0
#20
I jeszcze coś specjalnie dla Ciebie, ale i dla innych Kolegów.

GMC "deuce-and-a-half" - saperzy kolejowi U Army oraz żołnerze włoskich formacji pomocniczych.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Koleje w Polsce 8

Podobne wątki