• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Eszelon niemiecki z II Wojny Światowej

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
#41
Myślę że na ten temat mógłby tez coś powiedzieć kolega z sąsiedniego forum który opracowywal model kartonowy w skali 1:25 . Fakty są takie że wagony do przewozu czołgów miały różne schematy oznaczeń, różne zakresy numerów inwentarzowych a także różne wyposażenie dodatkowe. W związku z tym do końca wojny można było spotkać wszystkie schematy oznaczeń. Wtedy to były stosunkowo nowe wagony i nikt nie zmieniał schematu na już istniejącym wagonie. Poza tym to był czas wojny i nie wydawano pieniędzy bez potrzeby.
 
OP
OP
EC45

EC45

Znany użytkownik
Reakcje
67 2 10
#43
Panowie, mam już w końcu sprecyzowane plany odnośnie "mojego" pociągu ze sprzętem wojskowym. Uległy zmianie w porównaniu z pierwotnymi zamierzeniami ale już są klarowne i wydaje się, że nie ulegną już zmianie. Pierwsze zakupy myślę będą w tym roku. Na pewno wstawię odpowiednią relację zdjęciową.

Mam jednak pytanie następujące. Jakimi wagonami zwyczajowo transportowano czołgi PzKpfw III (Panzerkampfwagen III) oraz PzKpfw IV (Panzerkampfwagen IV) a także wozy Sd.Kfz 251 ?
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#45
Jeszcze taki mały bonusik do dyskusji o czołgu Maus, zdjęcie przedstawiające ten czołg oraz możdzierz rakietowy przygotowany do wysyłki na wschód. I tu mam pytanie do kolegi ST44-613, podał kolega że w starciach w Powstaniu Warszawskim brały udział 4 takie możdzierze, ja słyszałem o 2 i to o prototypach bez pancerza.
4232207_original 1.jpg
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#47
[ tylko czy jest sens kupować sturma? Użyty był do ostrzeliwania powstania prototyp (wczesne podwozie kazamata z płyt stalowaych nie pancernych) drugi egzemplarz seryjny, oba wycofane do Meaux we Francji. ] Nie jestem znawcą broni pancernej, tak mi napisał kolega, w dyskusji o zakupie modelu tego możdzierza w skali 1/43.
 

Maciek Wójcik

Znany użytkownik
Reakcje
1.078 129 15
#48
Jeszcze taki mały bonusik do dyskusji o czołgu Maus, zdjęcie przedstawiające ten czołg oraz możdzierz rakietowy przygotowany do wysyłki na wschód. I tu mam pytanie do kolegi ST44-613, podał kolega że w starciach w Powstaniu Warszawskim brały udział 4 takie możdzierze, ja słyszałem o 2 i to o prototypach bez pancerza. Zobacz załącznik 498145
W Powstaniu Warszawskim brał udział 1 moździerz (z tego co wyczytałem na Wikipedii był to 60-cm Karl Gerat 040). Był to jeden z 7 moździerzy zbudowanych przez niemieckie przedsiębiorstwo Rheinmetall AG. Prototyp który został wliczony w liczbę wszystkich moździerzy powstał w 1937. Wszystkie moździerze miały nazwy bogów germańskich: Adam, Eva, Thor, Odin, Loki i Ziu (został użyty w Powstaniu Warszawskim).

To co jest na zdjęciu to jest Sturmtiger.
[DOUBLEPOST=1502959973][/DOUBLEPOST]
Panowie, mam już w końcu sprecyzowane plany odnośnie "mojego" pociągu ze sprzętem wojskowym. Uległy zmianie w porównaniu z pierwotnymi zamierzeniami ale już są klarowne i wydaje się, że nie ulegną już zmianie. Pierwsze zakupy myślę będą w tym roku. Na pewno wstawię odpowiednią relację zdjęciową.

Mam jednak pytanie następujące. Jakimi wagonami zwyczajowo transportowano czołgi PzKpfw III (Panzerkampfwagen III) oraz PzKpfw IV (Panzerkampfwagen IV) a także wozy Sd.Kfz 251 ?
Platformy czołowe.
 
Ostatnio edytowane:

Maciek Wójcik

Znany użytkownik
Reakcje
1.078 129 15
#50
Kolego Maciek Kolejarz. To zdjęcie przedstawia Strmtigera, i taki możdzierz też został użyty w Powstaniu Warszawskim.
Kolego Janie, to zdjęcie nie przedstawia Strmtigera tylko Sturmtigera.

Tak, został użyty w Powstaniu Warszawskim, ale nie w 2 sztukach tylko w czterech bo tyle przydzielano do jednej kompani. Można do tego dojść czytając to co napisali na Wikipedii. W Powstaniu brała udział tylko jedna kompania Sturmtigerów a kompanie powołano 3. Była to PzStuMrKp 1000, która została powołana w 13 sierpnia '44 i te Powstanie było jedynym oryginalnym przeznaczeniem tego pojazdu. Co najlepsze - te pojazdy były z produkcji seryjnej i miały dosyć gruby pancerz (przód - 150 mm / boki - 80 mm) bo przecież były używane w walkach ulicznych. W przypadku tego pojazdu nie ma tu mowy o używaniu prototypów w walkach. Nie wiem co Kolego wyczytałeś ale to było błędne.
 
J

Jurek ST44

Gość
#51
http://www.sppw1944.org/index.html?http://www.sppw1944.org/powstanie/czolgi.htm

Kolego Maćku szukaj u żródeł.
W czasie walk w Stalingradzie Niemcy zobaczyli, co to jest zdobywać dom po domu. Nie mieli wtedy żadnego czołgu lub działa, żeby przebić się przez miasto. Każdy czołg, który wjechał w ulice był przez Rosjan palony. Podobnie było potem w Warszawie. Aby uporać się z problemem Niemcy zrobili pojazd, który mógł strzałem bezpośrednim na wprost niszczyć całe domy.
Sturmpanzer VI "Tiger-Mörser" był zbudowany na podwoziu ciężkiego czołgu Tygrys, najpotężniejszego czołgu II wojny światowej. Był uzbrojony w moździerz rakietowy kal. 380 mm. Do tego moździerza Niemcy zastosowali elementy bomb głębinowych, używanych do niszczenia łodzi podwodnych. "SturmTiger" miał lokalny dźwig, bo pocisk nieźle ważył. Dołożono mu jeszcze pogrubiony pancerz ochronny, bo jego zadaniem było zbliżyć się bezpośrednio do barykady i rozwalić ją strzałami na wprost. Nie zdobywać domów, ale je po kolei porozwalać.






Czołg z moździerzem rakietowym Sturmpanzer VI; Sturmtiger; Tiger-Mörser: masa: 65.000 kg; długość: 628 cm; szerokość: 373 cm; wysokość: 346 cm (z dźwigiem); prędkość maksymalna: 38 km/h; uzbrojenie: moździerz rakietowy kal. 380 mm; 1 KM 7,92 mm MG 34; zapas amunicji: moździerz 14 rakiet; załoga: 6 osób


W Warszawie były używane prawdopodobnie 2 takie moździerze i raczej nie spełniły oczekiwań Niemców. Były po prostu za ciężkie i za mało operatywne, a jednocześnie łatwo je było zniszczyć. Była to nowa broń niemiecka, specjalnie przystosowana do walk ulicznych.
 

Maciek Wójcik

Znany użytkownik
Reakcje
1.078 129 15
#52
http://www.sppw1944.org/index.html?http://www.sppw1944.org/powstanie/czolgi.htm

Kolego Maćku szukaj u żródeł.
W czasie walk w Stalingradzie Niemcy zobaczyli, co to jest zdobywać dom po domu. Nie mieli wtedy żadnego czołgu lub działa, żeby przebić się przez miasto. Każdy czołg, który wjechał w ulice był przez Rosjan palony. Podobnie było potem w Warszawie. Aby uporać się z problemem Niemcy zrobili pojazd, który mógł strzałem bezpośrednim na wprost niszczyć całe domy.
Sturmpanzer VI "Tiger-Mörser" był zbudowany na podwoziu ciężkiego czołgu Tygrys, najpotężniejszego czołgu II wojny światowej. Był uzbrojony w moździerz rakietowy kal. 380 mm. Do tego moździerza Niemcy zastosowali elementy bomb głębinowych, używanych do niszczenia łodzi podwodnych. "SturmTiger" miał lokalny dźwig, bo pocisk nieźle ważył. Dołożono mu jeszcze pogrubiony pancerz ochronny, bo jego zadaniem było zbliżyć się bezpośrednio do barykady i rozwalić ją strzałami na wprost. Nie zdobywać domów, ale je po kolei porozwalać.







Czołg z moździerzem rakietowym Sturmpanzer VI; Sturmtiger; Tiger-Mörser: masa: 65.000 kg; długość: 628 cm; szerokość: 373 cm; wysokość: 346 cm (z dźwigiem); prędkość maksymalna: 38 km/h; uzbrojenie: moździerz rakietowy kal. 380 mm; 1 KM 7,92 mm MG 34; zapas amunicji: moździerz 14 rakiet; załoga: 6 osób


W Warszawie były używane prawdopodobnie 2 takie moździerze i raczej nie spełniły oczekiwań Niemców. Były po prostu za ciężkie i za mało operatywne, a jednocześnie łatwo je było zniszczyć. Była to nowa broń niemiecka, specjalnie przystosowana do walk ulicznych.
Nikt nie wie ile było używanych Sturmpanzerów w Powstaniu. Docelowa liczba nie jest określona.
 
J

Jurek ST44

Gość
#53
http://www.dws.org.pl/index.php|
cytat

Wedlug Ledwocha "Warszawa 1944" (a jest to jedna z niewielu niezle napisanych przez niego ksiazek) do Warszawy dostarczono 2 Sturmtigery (na co przytacza autor dane z meldunkow).
[DOUBLEPOST=1502965116][/DOUBLEPOST]Docelowa liczba miała być 12. Ze względu na wąskie uliczki Warszawy oraz gabaryty Sturmtigera udział wzięły tylko 2 .
[DOUBLEPOST=1502965380,1502964892][/DOUBLEPOST]Co do użycia Sturmtigerów w Powstaniu Warszawskim to w jego tłumieniu udział brała Panzersturmmorserkompanie 1000

Została sformowana 13 sierpnia i była pierwszą jednostką , która miała za zadanie sprawdzić przydatność bojową nowych wozów. 14 sierpnia została włączona do Grupy Armii Środek , gdzie została przydzielona jednostką tłumiącym Powstanie. Wśród użytych Sturmtigerów była także prototyp. 15 sierpnia dostarczono pozostałe 3 moździerze i sformowano pierwsze 2 z planowanych 7 plutonów. Jeden z pojazdów przewieziono 17 sierpnia do Warszawy , gdzie wraz z prototypem stworzył 1 pluton.1000 kompanii. Pojazdy okazały się bardzo przydatne w niszczeniu stałych punktów oporu i wsparcia piechoty, wadą był mały stan amunicji, ponadto zauważono , że względu na rozmiary Sturmtiger nie mogł wspomóc piechoty np: w wąskich uliczkach. Cała akcja zakończyła się 28 sierpnia kiedy to stwierdzono przydatność Sturmtigera na polu walki. Prototyp Sturtigera użyty w Powstaniu powrócił do zakładów Alkett, gdzie nastąpiła wymiana nadbudowy
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#54
Kolego Maciej Kolejarz. To dlaczego napisałeś [ poprawiłeś moją wypowiedz ] że były użyte 4 szt, a teraz piszesz że nikt nie wie ile było używanych. To jak się nie jest pewny na 100%, to nie pouczaj innych. I przeczytaj tą stronę o pojazdach pancernych użytych w Powstaniu Warszawskim podaną przez kolegę ST44-613, bo mylisz możdzierz Karl ze Sturmpanzerem. I nie wierz we wszystko ,co napisali w Wikipedii.
 

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.217 86 30
#55
Jeż by się uśmiał... Już to słyszę,
@Maciek Kolejarz nie pisz durnot, cytowanie Wikipedii nie czyni z ciebie znawcy żeby stawać w szranki z poważniejszymi uczestnikami dyskusji,
Niestety Pan Jeż nie może być tutaj z nami, a jego informacje byłyby naprawdę pożyteczne i ciekawe. Kontakt z nim jest możliwy jedynie poprzez e-mail.
Kazał pozdrowić znafffców i uczestników tej dyskusji.
:)
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#56
Ja już w tej dyskusji nie zabieram głosu, napisałem że nie jestem znawcą broni pancernej, taki mały zbieracz modeli. Przepraszam jeśli wprowadziłem zamieszanie w wątku kolegi, nie to było moją intencją.
 
J

Jurek ST44

Gość
#57
Ja już w tej dyskusji nie zabieram głosu, napisałem że nie jestem znawcą broni pancernej, taki mały zbieracz modeli. Przepraszam jeśli wprowadziłem zamieszanie w wątku kolegi, nie to było moją intencją.
A niby dlaczego nie zabierasz głosu ? Głupi nie jesteś przecież. To że młody zamiata nie swoje podwórko, nie znaczy żeby gospodarz nie miał nic do powiedzenia.(y):LOL:
 

Maciek Wójcik

Znany użytkownik
Reakcje
1.078 129 15
#58
Jeż by się uśmiał... Już to słyszę,
@Maciek Kolejarz nie pisz durnot, cytowanie Wikipedii nie czyni z ciebie znawcy żeby stawać w szranki z poważniejszymi uczestnikami dyskusji,
Niestety Pan Jeż nie może być tutaj z nami, a jego informacje byłyby naprawdę pożyteczne i ciekawe. Kontakt z nim jest możliwy jedynie poprzez e-mail.
Kazał pozdrowić znafffców i uczestników tej dyskusji.
:)
Teraz wyczytałem, że wysłano tam kilka prototypów więc liczba dalej jest nie wiadoma.
 
J

Jurek ST44

Gość
#59
Teraz wyczytałem, że wysłano tam kilka prototypów więc liczba dalej jest nie wiadoma.
Młody przestań tworzyc herezje bo naprawde Cie ktoś zdrowo opierniczy. Jak wół jest napisane w cytacie, ze został użyty 1 prototyp i jeden seryjny. Nie wiem skąd u Ciebie stwierdzenie że jedynym oryginalnym przeznaczeniem Sturmtigera było powstanie ????????????????????? Poczytaj troche o czymś w czym chcesz się podbudować, a nie łapiesz pierwsze lepsze " mniej -więcej " i polemizujesz z ludzmi którzy troche pożyli na tym świecie i mają wiedze większą niż te Twoje 13 lat. Zajmuj sie makietką , bo jak będzie przestój to makietka w kosmos wyleci. A teraz sie uśmiechnij jesteś w ukrytej kamerze.:D
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Podobne wątki