• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie EP08

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#47
Te wagony to była ciemna oliwka i biały/kremowy pas podokienny + drzwi. Wydaje mi się, że kursowały tylko w skaldach ekspresowych sądząc po lokomotywie na czole składu.
Nigdy się z takim malowaniem wagonów nie spotkałem. Sam pas jest bardzo szeroki, podchodzi prawie pod same okna jak w wagonach czeskich.
Z tego co się przypatrzyłem, to zieleń ta (jej odcienie) jest bardzo różna porównując ze sobą zdjęcia.
Być może to złudzenie.
 

MichałK

Znany użytkownik
Reakcje
874 9 4
#48
Nigdy się z takim malowaniem wagonów nie spotkałem. Sam pas jest bardzo szeroki, podchodzi prawie pod same okna jak w wagonach czeskich.
Z tego co się przypatrzyłem, to zieleń ta (jej odcienie) jest bardzo różna porównując ze sobą zdjęcia.
Być może to złudzenie.
ja pamiętam te wagony z przełomu lat 80/90 tych czyli jako dzieciak
 

bewue

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#50
Jeśli chodzi o wagony ze zdjęć powyżej... Napiszę to co w mojej pamięci pozostało, więc z góry przepraszam jeżeli coś pokręcę...
Pierwsze wagony w takim malowaniu (ciemna oliwka z jasnym pasem podokiennym) pojawiły się w drugiej połowie lat 80-tych. Nie pamiętam dokładnie ale chyba był to rok 1987 (mogę się mylić). Wtedy w nowym Rozkładzie Jazdy Pociągów na trasie Warszawa - Poznań wprowadzono zmianę polegającą na podniesieniu prędkości, skróceniu czasu przejazdu ekspresów z ok. 4-ech godzin do ok. 3-ch godzin - tak, tak - tak było. Schodząc nieco z tematu wtrącę, że zanim tę zmianę wprowadzono, kilka razy uruchamiany był wtedy specjalny pociąg dodatkowy Warszawa - Poznań - Warszawa, który trasę pokonywał bez zatrzymań na stacjach pośrednich właśnie w tym nowym, przygotowywanym skróconym czasie przejazdu.
Ale wracając do wagonów... W tym nowym Rozkładzie Jazdy skrócony czas przejazdu otrzymał m.in. Ex "Lech", który od tej pory na trasę Poznań Główny - Warszawa Wschodnia pokonywał z postojem tylko w Warszawie Centralnej. Zlikwidowano przystanki w Koninie i Kutnie. Dodatkowo, z tej w ówczesnych czasach okazji skład "Lech-a" otrzymał właśnie wagony w nowym malowaniu - oliwkowym z kremowym pasem podokiennym. Warto zwrócić uwagę, że oprócz wspomnianego odcienia oliwkowego malowanie to różniło się od obecnego tym, że kremowy pas przechodził dalej za drzwiami aż na burtę czołową wagonu. Ex "Lech" był pierwszym pociągiem, który te wagony otrzymał (B+B+B+A+A+WR+A+A+B+B+B) Pamiętam też, że wtedy właśnie "Lech" na dworcu w Poznaniu zapowiadany był jako... "superekspres Lech". Następnym składem, który dostał wspomniane wagony był chyba Ex "Warta" Warszawa - Poznań i z tego co pamiętam, to chyba dość długo tylko na tych dwóch pociągach spotkać można było te wagony - ale jak wspomniałem mogę się mylić, bo pamięć bywa zawodna. Nie wiem, czy przypadkiem następnym pociągiem, który też miał te wagony nie była "Telimena" Warszawa - Łódź, traktowana na tej linii nieco "lepiej" niż pozostałe pociągi.
 

Jakub

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#51
Co się tyczy Telimeny, to na pewno w którymś rozkładzie (coś na przełomie lat 80/90) skład był zestawiony z wagonów z drzwiami wejściowymi odskokowo-przesuwnymi - wtedy nowość, dodatkowo podkreślona obecnością chodników a'la dywan w korytarzu i przedziałach. Najbardziej prestiżowe połączenie na Łódź -Wawa. Jakbyś ktoś miał zdjęcia takiego składu to byłbym wdzięczny. Coś mi się kojarzy, że wagony były koloru ciemno bordowego.
 

ManMania

Znany użytkownik
Reakcje
6 0 0
#54
I już pięknie udekorowana.Głosy są podzielone jedni są obojętnie, a drudzy patrzeć na to nie mogą, mi osobiście akurat naklejka na czole lokomotywy do gustu nie przypadła.

76410.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Koleje w Polsce 4

Podobne wątki