• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

EP05 - przebudowa z E499

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#1
Po wykonaniu uproszczonej przebudowy elektrowozu BR211 na EU04 postanowiłem spróbować przeróbki Skody E499 na EP05. Przebudowa również ma charakter uproszczony. Największą trudność sprawiło mi wycięcie okien. Elektrowóz czeka na zamontowanie napędu i nowych pantografów. Aparat cyfrowy uwypukla niestety wszystkie niedoróbki.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#3
Racja. To była pierwsza przymiarka. Niestety tworzywo sztuczne, z którego wykonana jest obudowa słabo nadaje się do obróbki. Trochę pracy mnie jeszcze czeka.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#4
Musisz przyjąć technikę polskich blacharzy;) Szpachla, szpachla, szpachla.... i błotnik gotowy;)
A tak na serio to nie przyglądałem się budzie prawdziwej EP05 więc nie wiem czy jest całkiem płaska z boku. Ale jeśli tak to uzupełniłbym ubytki szpachlą, a potem papier ścierny kolejno 800/1000/1500/2000, z tym że owinąłbym nim jakiś drewniany płaski klocek lub wziął gąbkę ścierną.
Wtedy będziesz miał płaską powierzchnię.
A na koniec maleńkie ubytki zalałbym szpachlą w płynie (możesz zobaczyć do wątku tutaj http://modelarstwo.info/threads/jaką-szpachlówkę-pplecacie-i-dlaczego.32169/ )
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#5
EP05 prawie gotowy. Jest tu dużo uproszczeń i przewymiarować, przyznaję, a aparat wychwycił wiele elementów wymagających poprawy. Na żywo wygląda lepiej. Zamontuję jeszcze elementy dodatkowe na dachu i na czołownicy oraz urządzenia SHP. Brakuje tabliczek z oznaczeniem serii. Może Koledzy podpowiedzą u Kogo mógłbym takie tabliczki ewentualnie zamówić. Na koniec, chciałbym nanieść na model ślady eksploatacji.
 

Załączniki

OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#8
Co prawda, to prawda. Dodałem jeszcze kilka elementów dodatkowych, poprawiłem linię prostą listew na burtach i lekko przybrudziłem nadwozie. Finalnie chciałbym nanieść lekką rdzawą patynę za pomocą aerografu.
 

Załączniki

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#9
jeszcze trochę trzeba by popracować.
Ten dolny czerwony pas jak i srebrny po środku pudła mógłby być bardziej prosty gdybyś użył taśmy maskującej.
Jak chcesz to mam jeszcze dwa pudła po bobince:)
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#10
Dzięki Kolego za propozycję. Mam jeszcze jedno pudło na model domowego, drugiego wykonania, a ten model już taki zostanie. Jako następny model mam zamiar zbudować EU05. Próbowałem wcześniej z taśmą. Srebrna farba (Pactra) jest fatalna do użycia przy pomocy aerografu. Z czerwoną jest to samo, a dodatkowo rozpłynęła się podczas pierwszej próby. Być może mieszanka srebrna/szara będzie lepsza w modelu nr 2.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#12
Niezależnie od swojej konsystencji, czysta srebrna szybko zalepia dyszę aerografu. Sprawdziłem mieszankę mniej więcej 3:1 = srebrna (Pactra):jasnoszara (matowa Pactra). Jest lepiej.
 
Reakcje
7 0 0
#17
Spróbuj srebro z GUNZE H008 plus GUNZE leveling thinner (ma w sobie opóźniacz), rozcieńczając w stosunku 1:3. Taka mieszanka nie sprawiała mi nigdy problemów w aero :)
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#18
Owszem ten model jest dłubanką ale z tego co jest jeszcze można by zrobić jeszcze dużo żeby wyglądało lepiej. Myślę że warto bo nawet dłubanka może cieszyć oko. Proponowałbym jeszcze raz pomalować model ale przedtem kilka detali poprawić. Dobrze by było zrobić ostra dolną krawędź pudła z naklejonego paska tworzywa , blaszki lub kartonu. Dobrze by było usunąć pozostałości tabliczki z boku pudła i wyrównać powierzchnię. Ponowne malowanie proponowałbym wykonać z użyciem taśmy malarskiej dla uzyskania równej granicy podziału kolorów. Powodzenia:)(y)
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#19
Dzięki! Spasowałem już na końcu-przyznaję. Na żywo model wygląda trochę lepiej. Trochę odczekam i zastanowię się nad poprawkami. Korci mnie też ET40.