• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

EN71-043 PR Oddział Dolnośląski we Wrocławiu

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#43
Już jeden układ tak wykonałem. Zgodnie z narysowanym schematem i świeci.
Tak, będzie świecić. Jednak w przypadku uszkodzenie jednej z LED (rzadko ale możliwe), prąd do pozostałych wzrośnie. Również LEDy różnych producentów lub w innych wersjach będą różnie się zachowywać.
 

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
#45
Bardzo fajna relacja z budowy modelu "zboku". Też mam "świra" na punkcie tego modelu. Życzę powodzenia. Któż wie, może chłopakom lepiej wyjdzie model niż producentowi (stawiam na PIKO ;-) )
 
OP
OP
zbokolejowyEN57

zbokolejowyEN57

Aktywny użytkownik
Reakcje
146 0 4
#46
Tak, będzie świecić. Jednak w przypadku uszkodzenie jednej z LED (rzadko ale możliwe), prąd do pozostałych wzrośnie. Również LEDy różnych producentów lub w innych wersjach będą różnie się zachowywać.

Ok to tak zostawiam. Mam jednego producenta. Najwyżej zjedzie odrazu na naprawę rewizyjną jak się upali.;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#47
Czyli przewidujesz dodatkowe dekodery funkcyjne oprócz sterowania oświetleniem bezpośrednio z MX630?
Listwy DR800 mają już wbudowany w listwę dekoder, więc w ogóle nie ma sensu ich sterować z dekodera jazdy. Wystarczy doprowadzić zasilanie z szyn bezpośrednio do listwy DR800. Nie jestem tylko pewien, czy z listwy DR800 da się dodatkowo sterować światłami czołowymi. Ale takie rozwiązanie (bez połączenia elektrycznego między członami) ma jedną wadę: każdy wagon musi mieć odbiór prądu z szyn przez koła, a to oznacza dodatkowe opory toczenia.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#48
Wyprowadzenia dekodera funkcyjnego (oświetlenia) DR80010
1 - doprowadzenie z kół - czarny i czerwony
2 - kondensator UPS, zgodnie z zaznaczoną polaryzacją
3 - V+, niebieski
4 - F0r - żółty
5 - AUX2 - fioletowy
6 - AUX1 - zielony
7 - F0f - biały
 
OP
OP
zbokolejowyEN57

zbokolejowyEN57

Aktywny użytkownik
Reakcje
146 0 4
#49
Listwy DR800 mają już wbudowany w listwę dekoder, więc w ogóle nie ma sensu ich sterować z dekodera jazdy. Wystarczy doprowadzić zasilanie z szyn bezpośrednio do listwy DR800. Nie jestem tylko pewien, czy z listwy DR800 da się dodatkowo sterować światłami czołowymi. Ale takie rozwiązanie (bez połączenia elektrycznego między członami) ma jedną wadę: każdy wagon musi mieć odbiór prądu z szyn przez koła, a to oznacza dodatkowe opory toczenia.
Dobra coraz jaśniej w tej głowie mi się robi. Jednakże nie będzie tak by każdy wózek miał pobór prądu z szyny. Robie tak: na 8 wózków dwa napędowe, 4 z poborem, 2 wolne. Więc teoretycznie mogłoby to się udać.... Ale... I tu proszę o poprawę jeśli się mylę.. Czy z jednego wózka nie można wyciągnąć przypadkiem tylko jednego przewodu?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#50

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#51
Czy z jednego wózka nie można wyciągnąć przypadkiem tylko jednego przewodu?
To zależy od rozwiązania odbioru prądu z kół. Jeżeli będą to blaszki dotykające bezpośrednio kół, to można z jednego wózka wyprowadzić prąd od obu szyn, dwoma przewodami, ale wtedy rosną opory toczenia. Jeżeli odbiór prądu jest z osi (obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie), to tylko jeden przewód (chociaż teoretycznie można sobie wyobrazić też dwa, ale wtedy pobór prądu z jednej szyny jest tylko przez jedno koło!). Jest jeszcze możliwość zastosowania zestawów kołowych z dzieloną osią i odbierać prąd z łożysk osi (stożków na końcu osi). Wtedy z każdego zestawu kołowego można odbierać prąd obydwoma kołami, z obu szyn, ale wymaga to specjalnej konstrukcji wózka. Takie rozwiązanie stosuje Roco (nie wiem, czy ciągle jeszcze, ale specjalne zestawy kołowe Roco wciąż są dostępne).
 
OP
OP
zbokolejowyEN57

zbokolejowyEN57

Aktywny użytkownik
Reakcje
146 0 4
#52
PORĘCZE.

Do tej pory poręcze, które można było znaleźć w zestawach od Milosza były plastikowe i nie wyglądały zbyt dobrze - moja opinia.

20180225_121405_HDR.jpg


Choć trzeba przyznać, iż odzwierciedlały stan rzeczywisty - chodzi o zakrzywienie w kierunku drzwi.
Obecnie do zestawów Milosza dodawane są metalowe trawione poręcze - muszę przyznać iż wyglądają o niebo lepiej.

20180225_120315_HDR.jpg



Na zdjęciu powyżej zamontowane nowe trawione poręcze nie wygięte jeszcze w kierunku środka drzwi. Widzimy również porównanie starych i nowych poręczy. Warto zwrócić szczególną uwagę na otworowanie dla mocowań poręczy aby nie wyginały się w banana.

Efekt finalny z zamontowanymi metalowymi poręczami.

20180225_120039_HDR.jpg
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#55
Ogólnie twój model wygląda ciekawie, ale te ramki dałeś jednak zbyt ciemne, to nie wyglada na szary. Szkoda, bo srebrny pisak byłby idealny. Z tego co piszesz wynika też że powłoka farby jest bardzo gruba, ale farby w sprayu już tak mają.
 
OP
OP
zbokolejowyEN57

zbokolejowyEN57

Aktywny użytkownik
Reakcje
146 0 4
#56
Ogólnie twój model wygląda ciekawie, ale te ramki dałeś jednak zbyt ciemne, to nie wyglada na szary. Szkoda, bo srebrny pisak byłby idealny. Z tego co piszesz wynika też że powłoka farby jest bardzo gruba, ale farby w sprayu już tak mają.
Tak sie cały czas na.nie patrze i rzeczywiscie macie racje z tymi ramkami... zmieniam.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
#60
Ładna robota dość unikatowego modelu. Nie ma co się zniechęcać poprawianiem detali, też tak miałem budując ET21 od podstaw, brak dobrych planów robi swoje i najlepiej po prostu skorygować błędy wizualnie. Szkoda tylko że Kolega Pozostawił te małe światła. Polskie lustrzanki ładnie wykonane dają cały urok polskiemu taborowi.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 1433

Podobne wątki