• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

EN Jan Kiepura - zestawienie wagonów

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Austriacki taurus z "Kiepurą" na Białorusi? Dość daleko posunięta fantazja nowego kolegi.;) A czy w "Kiepurze" jeździł wagon ČD?
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
A wie ktoś może, gdzie i w jaki sposób Moskwa/Warszawa-Amsterdam łączy się z Praha-Amsterdam? I gdzie dołączają te niemieckie wagony, które na ostatnim filmiku jadą na końcu ?
 

Voyager554

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
A wie ktoś może, gdzie i w jaki sposób Moskwa/Warszawa-Amsterdam łączy się z Praha-Amsterdam? I gdzie dołączają te niemieckie wagony, które na ostatnim filmiku jadą na końcu ?
Praga- Amsterdam mysle ze na stacji Berlin Ostbahnhof- 23.06-0.16 + wagony Berlin - Amsterdam, na stacji Hannover Hbf- 2.12- 3.03+ wagony Hannover - Amsterdam Centraal minus wagony Moskwa, Minsk - Warszawa - Basel. Na koncu wagony od stacji Hannover Hbf mysle ze )
 

elektryk33

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
Zauważyłem, że "Kiepura" ma nowy punkt docelowy a mianowicie Kolonię. A zatem historia zatoczyła koło ponieważ kiedy został stworzony pociąg "Jan Kiepura" z kategorią EuroNight to właśnie pierwotnie kursował do Kolonii. Pytanie: Jak wygląda obecnie skład tego pociągu po zmianie rozkładu jazdy? Czy dalej jest to 3-4 wagony?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Wiem oczywiście, że wcześniej jeździł do Kolonii, ale wydawało mi się, że nie miał wtedy nazwy "Jan Kiepura". Nie mam dostępu do wszystkich rozkładów z tamtych lat, ale udało mi się sprawdzić akurat te interesujące i przyznaję rację koledze elektrykowi. Z jednym jednak zastrzeżeniem: EN 248/9 "Jan Kiepura" rozpoczął kursowanie 24 maja 1998 roku. Jeszcze w rozkładzie 2000/2001 figurował jako EN 248/9. Następny rozkład, do którego dotarłem, to 2004 (w międzyczasie zmieniono moment zmiany rozkładu jazdy z przełomu kwietnia i maja na połowę grudnia i ten rozkład obowiązywał od 14.12.2003). W tym rozkładzie interesujący nas pociąg cały czas jest wykazywany jako Euro Night "Jan Kiepura": do 29/30 kwietnia EN 248/9 W-wa - Kolonia - W-wa, a od 1/2 maja już EN 348/9 W-wa - Bruksela - W-wa. Wynika z tego, że bez kategorii EN jeździł co najwyżej od rozkładu 2001/2002 do grudnia 2003 - chyba, że w rozkładzie są błędne informacje.

A przy okazji: wprowadzenie 24 maja 1998 roku nowego pociągu EN "Jan Kiepura" wiązało się z zakończeniem kursowania pociągu o nazwie "Ost-West" i jednocześnie końcem bezpośredniego połączenia Warszawy z Belgią. Już wcześniej zlikwidowano połączenie z Paryżem, a trasę w Belgii skrócono z Ostendy do Brukseli. 23 maja 1998 wieczorem Ost-West, prowadzony warszawską EP09-019, wyruszył w swoją ostatnią podróż z Warszawy do Brukseli. Skład pociągu był trochę nietypowy, bo nie było w nim w ogóle sypialnych wagonów Wars (normalnie były dwa, do Aachen i do Brukseli), a zamiast nich jechały wagony niemieckie, w tym jeden Mitropy. Były za to aż trzy kuszetki PKP (zwykle były dwie). Niestety, mam tylko takie malutkie skany. :(

Ost-West (1)a.jpeg
Ost-West (3)a.jpeg
Ost-West (4)a.jpeg
Ost-West (5)a.jpeg
Ost-West (6)a.jpeg
 

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
@Andrzej Harassek - piękne zdjęcia. Szkoda, że już takiego składu nie ujrzymy u nas. Mam kilka pytań:

1) Gdzie dokładnie wykonano te zdjęcia?

2) Czy w ww. składzie między wag. T2s a polskimi kuszetkami jechał pojedynczy (zgaduję tylko) Bm235 DBAG?

3) Mały off-top: czy za Mitropą jechał T2s DBAG czy jakaś jego odmiana? Czy ten typ wagonu pojawiał się w przeszłości w poc. Ost-West, a potem w JK, czy tylko przypadkowo w tym jednym składzie?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
1) Post. odg. W-wa Włochy, wjazd na nasyp w kierunku Sochaczewa.
2) O ile pamiętam tylko jeden. Nie notowałem składu, typu nie umiem podać. Ale nie sądzę, by był to wagon na 200 km/h.
3) Nie wiem dokładnie, jaki to typ. Normalnie o ile wiem w Ost-West i JK takie nie kursowały, ja ich nie pamiętam. Cały ten skład był trochę nietypowy, pewnie z powodu zaburzonych obiegów w związku ze zmianą rozkładu jazdy.
 

elektryk33

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
Fantastyczne zdjęcia Panie Andrzeju. Przewertowałem internet na kilka stron i znalazłem zaledwie kilkanaście zdjęć pociągu "Ost-West" w tym może połowa na których widać cały skład. Pana zdjęcia są o tyle cenne, że na żadnym znalezionym przeze mnie (interesował mnie okres od kiedy pociąg ten kursował już tylko do Brukseli tj. od 1994r. ) w składzie nie ma wagonów niemieckich. Dysponuje Pan może innymi zdjęciami tego pociągu ?

A tak poza tym czy ktoś jest w stanie zidentyfikować wszystkie wagony niemieckie występujące na powyższych zdjęciach oraz czy istnieją modele tych wagonów ?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Koleje innych krajów 0

Podobne wątki