• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Emulator Z21 + tory i lokomotyw PIKO - kilka pytań, proszę o pomoc

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#21
Popieram :) Całe moje rocowskie sterowanie, połowę torów, zwłaszcza rozjazdów i wiele innych elementów mam z rozebranych zestawów startowych. Sprzedaż i kupno elementów tych zestawów na Allegro kwitnie od ponad dekady :)
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
260 2 1
#22
Czy emulator ktory testujecie pozwala na podlaczenie wiecej jak 1 tabletu/telefonu? Mialam zmontowana wersje "dla elektronikow" [schemat, program, i zmontuj se] i ta lapie tylko 1 tablet na raz. Proba podlaczenia dwoch i zwiecha.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#23
Sprzedawca uważa, że emulator działa z wieloma urządzeniami i nikt nie zgłaszał problemów. Niestety, nie mam już tego sprzętu, żeby móc samemu sprawdzić... Jak ktoś ma, może się odezwie.

Sumarycznie (trafo + 10764 + multiMaus + emulator) to wcale nie wychodzi o wiele taniej, niż odblokowane kodem z21start, do którego potrzeba już tylko darmową apkę, żeby jeździć. W moim przypadku pod młotek, oprócz emulatora, poszła też klawiatura DCC do zwrotnic i jedna z myszy... na ekranie tableta łatwiej ogarnąć to wszystko, niż z 2 myszami i klawiaturą :D
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
260 2 1
#24
Bo to urzadzonko jest na zasadzie rozbudowy istniejacego zestawu tj myszy, pudelka i trafoka. Podobnie jak wersja "dla elektronikow". I tak zostala ostatecznie zastosowana - tj w obudowe i do kumpla ktory koniecznie chcial sterowania rozjazdami z apki roco.
 

spairo

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#25
-uruchamiam Z21 Start i nie spotkałem problemu z dostępem do gniazda RJ-45.
-możliwe że użycie programu Z21_maintenace do zmiany adresu IP coś zmieniło i jest RJ-45 do użycia.
- Z21 Start używam razem z oprogramowaniem Blue Stack4 aby uruchomić aplikację Z21 na stacji PC (Android over Win)
 
OP
OP
xshopper

xshopper

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#26
Żeby nie zakładać kolejnego wątku - mam kolejny problem.
Mam dwa napędy elektryczne do zwrotnic od Roco, takie jak tu: H0 RocoLine (z podłożem) 42624 Napęd elektryczny zwrotnic | Zamów w Conrad.pl
Podłączyłem je bez problemu, jednak obydwie mają ten sam adres (2). Wiem, jak zmienić adres lokomotywy, ale nie potrafię zmienić adresu tych napędów. Czy ktoś ma pojęcie jak to zrobić przy pomocy Roco Z21 i aplikacji na telefon? Z góry dziękuję za pomoc. :)
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#27
Podłączasz trzeci (zielony) kabel do szyny (obojętnie której), wybierasz na myszy lub w aplikacji pożądany adres i poruszasz zwrotnicą. Po tym zwrotnica "uczy się" nowego adresu.

Zobrazowałem to na filmie:

 
OP
OP
xshopper

xshopper

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#28
Bardzo dziękuję, faktycznie działa bez problemu. Mam jednak w związku z tym kolejne pytanie. Te napędy elektryczne po kliknięciu w aplikacji raz się przełączają, a raz nie. Od czego to zależy? Widzę czasami jak gałka z boku (do manualnego przełączania zwrotnicy) się lekko porusza, ale nie dochodzi do końca, przez co zwrotnica nie zmienia położenia. Tak niestety jest często po zamontowaniu w każdej zwrotnicy takiego napędu. Czy taki "urok" tych napędów, czy może coś źle robię?
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#29
U mnie te napędy nie zawsze działają. Wybierałem lepsze lub gorsze egzemplarze. Niektóre rozbierałem, żeby usunąć opory ruchu.
 
OP
OP
xshopper

xshopper

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#30
Mam kolejne pytanie. Kupiłem dwie krzyżówki Roco 42597 i teraz pytanie, czego dokładnie potrzebuję (najlepiej z Roco), aby bez problemu je podpiąć do torów. Błędnie wydawało mi się, że krzyżówki nie będą robiły zwarcia, a niestety robią i potrzebuję dodatkowego sprzętu do tego. Będę wdzięczny za pomoc :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#31
Samo skrzyżowanie nie ma prawa robić zwarcia. Pytanie, w jakim układzie torowym ono jest? Podobnie sam rozjazd zwarcia nie robi, ale jeżeli oba rozdzielające się tory (wychodzące z rozjazdu) połączymy w pętlę, to zwarcie się zrobi.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#33
Trochę ten rysunek niechlujny, ale domyślam się, o co chodzi. Skrzyżowanie jest zrobione podobnie, jak rozjazd: izolowane są dwie krzyżownice na końcach skrzyżowania, a krzyżownice w środku nie wymagają izolacji. Dlatego przy zrobieniu pętli z torów, wychodzących obok siebie pod małym kątem, powstanie zwarcie. U kolegi @xshopper są chyba dwie takie pętle, więc będą konieczne dwa układy pętli. Tu lepiej pomogą koledzy znający dobrze temat i dostępne produkty. A ja na poniższym rysunku postarałem się wyjaśnić, w czym jest problem:

skrzyżowanie.jpg
 
OP
OP
xshopper

xshopper

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#34
Dokładnie oto chodzi, dziękuję za rozwinięcie mojego problemu :)
P. S. Chyba, że są w sklepach krzyżownice, które w takim układzie torów nie powodują zwarcia?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#37
Roco ma w ofercie coś takiego, ale pewnie koledzy powiedzą, że chała i drogo, i zaproponują coś rodzimych manufaktur. ;)
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
#38
U siebie mam moduł pętli zakupiony od naszego kolegi z forum TUTAJ.
Co prawda u mnie współpracuje z centralką NanoX i Roco Multimouse, więc pewnie warto dopytać autora
czy z Z21 będzie tak samo dobrze - bo u mnie działa świetnie :)
 

stolnik

Użytkownik
Reakcje
91 0 0
#39
Ja również polecam moduły od kolegi Marqusa. Wszystko działa ze sterowaniem Piko smartcontrol bez zastrzeżeń.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#40
Sumarycznie (trafo + 10764 + multiMaus + emulator) to wcale nie wychodzi o wiele taniej, niż odblokowane kodem z21start, do którego potrzeba już tylko darmową apkę, żeby jeździć
@PP1970 Witam Piotrze. Czegoś jednak nie rozumiem.
Jak odblokowanie kodem z21start ma uruchomić wi-fi, którego w tej skrzynce sprzętowo nie ma? Chyba, że coś przeoczyłem...
A nawiasem, to co odblokowuje kod w z21start, jakie funkcjonalności uzyskujemy, skąd pobiera się ten kod i jak się go wprowadza?
Jak pewnie pamiętasz mówiłem Tobie, że używam MM (jeszcze raz dzięki za wgranie softu)+10764
i teraz zastanawiam się czy dokupić ten emulator z21, czy zmienić skrzynkę na z21start.
Głównie chcę to wykorzystać do sterowania rozjazdami z tabletu - pulpit na różne przebiegi i ewentualnie do prowadzenia drugiej lokomotywy.
W związku z Twym wpisem, który powyżej zacytowałem jestem teraz ciut zdezorientowany.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 6
DCC 1
DCC 5
DCC 8
DCC 6

Podobne wątki