• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Emulator Z21 + tory i lokomotyw PIKO - kilka pytań, proszę o pomoc

xshopper

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam,
Jestem nowy, czytałem forum, kilka odpowiedzi na nurtujące mnie pytania znalazłem, ale nie na wszystkie. Bardzo proszę o pomoc.

1. Kupiłem zestaw startowy: Zestaw startowy premium Taurus PKP (cyfrowy) SmartControlLight (Piko 59002) - sklep modelarski ModelMania i teraz pytanie, czy mogę używać do niego sterowania Roco (np. Multimaus?). Czytałem, że tak, pod warunkiem, że lokomotywa ma dekoder, pytanie, czy ta ma dekoder i po prostu po wprowadzeniu do oprogramowania Roco będzie działała? (bez żadnego lutowania?!)

2. Jeżeli kupię Roco Multimaus i do tego dokupię Emulator Z21 - Emulator - Z21 (railbox.pl), to czy to wystarczy, żeby sterować kolejką smartfonem lub tabletem? Jeśli nie, to jaki sprzęt jeszcze potrzebuję? (Router mam swój).

3. Odnośnie pytania drugiego, czy zamiast tańszego emulatora, wystarczy kupić jeden drogi Z21 Centrala cyfrowa Z21, wersja czarna (Roco 10820) - sklep modelarski ModelMania i to załatwi problem sterowania ze smartfona?

Wybaczcie, jeśli moje pytania są banalne, ale bardzo mi zależy na uzyskaniu konkretnych odpowiedzi. Z góry dziękuję. Jeśli dokładnie takie tematy były już poruszane, to przepraszam, ale odpowiedzi nie znalazłem.
 
Ostatnio edytowane:

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#2
Jeśli kupiłeś zestaw CYFROWY, to w zestawie jest sterowanie DCC (widać na obrazku), a lokomotywa ma dekoder DCC. Jak Ci się sterowanie Piko nie podoba, możesz je zmienić na dowolne inne DCC (ale po co właściwie, skoro dopiero zaczynasz zabawę?).
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
#3
1. bez problemu
2. nie tyle samo roco multimouse co mysze + centralke [np orginalna albo nanox], z tego co widze w instrukcji urzadzenie railbox robi wlasna siec WiFi wiec dodatkowy router niepotrzebny
3. niewiem
 
OP
OP
xshopper

xshopper

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Dzięki za odpowiedzi. Racja, zaczynam zabawę, więc w sumie powinienem skupić się na rozbudowie torów i kupnie lokomotyw i wagonów, ale czytałem na tym forum, że lepiej od razu robić wszystko pod docelowe sterowanie, a chciałbym, żeby to było właśnie Roco z uwagi na sterowanie smartfonem.

@Alana - Możesz mi podać linki, co by było potrzebne? Kompletnie nie mam pojęcia, co to jest ta centralka. Czyli rozumiem, że samo Roco Multimaus + emulator nie umożliwią mi sterowania smartfonem?
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
#5
Jest kilka dróg, aby sterować smartfonem, z testowanych przeze mnie:

Z21/z21 + router + aplikacja Z21;
DR500 + aplikacja Z21;
DR500 + program iTrain + aplikacja iTrain.

Niech koledzy uzupełnią o inne rozwiązania.

P.S.
Sterowanie z telefonu, jest jakby to powiedzieć mało wygodnie, prawie w ogóle tej opcji nie używam.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#6
chciałbym, żeby to było właśnie Roco
To chyba niepotrzebnie kupił kolega zestaw startowy Piko, zwłaszcza ten z fikcyjnymi wagonami i bardzo uproszczonym elektrowozem. Tam już przecież kompletne sterowanie jest, więc dokupienie sterowania Roco sprawi, że urządzenie Piko będzie zbędne - chyba, że ja czegoś nie rozumiem...
 
OP
OP
xshopper

xshopper

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
To chyba niepotrzebnie kupił kolega zestaw startowy Piko, zwłaszcza ten z fikcyjnymi wagonami i bardzo uproszczonym elektrowozem. Tam już przecież kompletne sterowanie jest, więc dokupienie sterowania Roco sprawi, że urządzenie Piko będzie zbędne - chyba, że ja czegoś nie rozumiem...
Tak, w takim wypadku sterowania Piko się po prostu pozbędę.... Faktycznie to była trochę nieprzemyślana decyzja, ale trudno. Lepiej teraz dokonać zmian, niż potem, jak się okaże, że coś nie będzie działało ze sterowaniem Roco.

@Kempol - szukam informacji o tym DR500 i nie mogę znaleźć... Dałbyś jakiegoś linka? :) Z góry dziękuję. Edit: rozumiem, że chodziło o DR5000? Jeśli tak, to wtedy podłączam DR5000 do torów i tyle? Czy trzeba też tę centralkę podłączyć do routera? Czy od razu działa ona jako sieć WiFi i mogę sterować smartfonem przez aplikację Z21?

I jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło - odnośnie Z21 - trzeba to podpiąć po pierwsze do torów, a po drugie kablem ethernetowym do routera? Rozumiem, że nie da się tego bezprzewodowo połączyć z Routerem? Pytam, bo Router stoi po przeciwnej stronie pokoju aniżeli tory i będę miał problem, jak to rozwiązać logistycznie.....
 
Ostatnio edytowane:

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
98 1 0
#9
I jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło - odnośnie Z21 - trzeba to podpiąć po pierwsze do torów, a po drugie kablem ethernetowym do routera? Rozumiem, że nie da się tego bezprzewodowo połączyć z Routerem? Pytam, bo Router stoi po przeciwnej stronie pokoju aniżeli tory i będę miał problem, jak to rozwiązać logistycznie.....
Ja kupiłem ruter razem z zestawem startowym. Przy całym zakupie stosunkowo niewielki koszt, ale niezależnie od tego czy to w pokoju, na poddaszu, może do garażu wyjedzie moja zabawka, pozostaje możliwość sterowania przez Wi-Fi. U mnie też ruter do internetu stoi po przeciwnej stronie pokoju. Jeśli potrzebuję łączności Roco ze światem zewnętrznym, podłączam się przewodowo. Zanim coś kupisz - dobrze przemyśl. Może zaoszczędzisz na kolejną lokomotywę lub dekoder . Pozdrawiam.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#10
Sterowanie z telefonu, jest jakby to powiedzieć mało wygodnie, prawie w ogóle tej opcji nie używam.
Owszem, telefon nieco za mały. Za to z tabletem steruje się bardzo przyjemnie :)

odnośnie Z21 - trzeba to podpiąć po pierwsze do torów, a po drugie kablem ethernetowym do routera?
Tak, tylko kablem. Chyba, że chcesz mieć dedykowaną sieć WiFi wyłącznie do sterowania kolejką - wtedy kupujesz osobny router i stawiasz go blisko z21.

Logistycznie - kupujesz odpowiednio długi kabel ethernet i prowadzisz go tak, żeby jak najmniej przeszkadzał... teoretycznie nawet 100 metrów może mieć.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
#11
Owszem, telefon nieco za mały. Za to z tabletem steruje się bardzo przyjemnie :)
Może nie tyle za mały, ile głównym zadaniem telefonu jest dzwonienie i rozmowa. Także jak steruje się telefonem to najbezpieczniej go wyłączyć z sieci telefonicznej, bo jak w trakcie sterowania pociągiem ktoś zadzwoni, to wypadek gotowy.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#12
Może nie tyle za mały, ile głównym zadaniem telefonu jest dzwonienie i rozmowa. Także jak steruje się telefonem to najbezpieczniej go wyłączyć z sieci telefonicznej, bo jak w trakcie sterowania pociągiem ktoś zadzwoni, to wypadek gotowy.
Racja. Dlatego Roco oferuje opcję awaryjnego zatrzymania pociągów, jeżeli z jakiegokolwiek powodu ekran aplikacji przestanie być na wierzchu.

Pozostaje jeszcze problem utraty łączności WiFi w trakcie zabawy. Tego Roco nie przewidziało. Centralka czeka na polecenia z telefonu, a te nie nadchodzą. Szybko biegniemy do centralki wcisnąć stop :D
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
18 0 0
#13
Z krótkiego swojego doświadczenia powiem tak:
- na początek osobny router WiFi - jeżeli zestaw z centralką z21 (białą) Start to potrzeba dokupić kod do odblokowania ethernet w centralce - kosztuje 40zł mniej niż kod + router więc nie ma co "oszczędzać". Dzięki temu router + centralkę + tory układa się w dowolnym miejscu w mieszkaniu bez zastanawiania się czy 100m skrętki wystarczy i nikt po drodze się o nią nie zabije :)
- sterowanie telefonem - fajny bajer, ale niezbyt wygodne; już lepiej przeznaczyć dedykowany tablet. Aplikacja daje możliwość wyświetlenia na ekranie dwóch okien - a więc np. lokomotywa + rozjazdy ; dwie różne lokomotywy; ta sama lokomotywa i 12 + 12 funkcji (każde okno umożliwia wyświetlenie 12 funkcji loko na ekranie tabletu).
- opcja wyłączenia zasilania w torach na telefonie (antek) lub tablecie (jabłko) jest tak mała, że w sytuacji kryzysowej multimaus pod ręką może uratować modele :)
- mysz na kablu ma zaletę tylko braku baterii (nic nagle się nie rozładuje), niestety wiszący kabel jest sporym ograniczeniem jeżeli nie mamy stałego miejsca na tory- tylko "naszego" gdzie nikt nie przechodzi, nie ma dzieci i zwierzaków ciągnących i gryzących przewody;
-ikonki w aplikacji mają przewagę nad myszą i klawiszami z cyferkami bo nie musimy pamiętać która funkcja za co odpowiada;

To oczywiście moje prywatne obserwacje z zabawy torami na podłodze\ stole z zestawem startowym ROCO + dodatkowa lokomotywa z większą liczbą funkcji.

PS. po co autorowi czarna centrala Z21? Kosztuje tyle co porządny model + dekoder i by na wagon jeszcze starczyło.... nie lepiej biała centralka + router + czarna mysz (WiFi)? Wyjdzie ponad połowę taniej.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#14
W większości kwestii zgadzam się z przedmówcą. Z tym zastrzeżeniem, że czarna mysz robi to samo, co czerwona, tylko jest bez kabla - i to oznacza, że ma kilka istotnych wad. O ile użytkownikowi uda się ją skonfigurować (był tu wątek, gdzie nie umieliśmy pomóc i użytkownik zrezygnował) i ma pod ręką zapasowe baterie, które dość szybko schodzą, to nadal nie zapewnia tego samego poziomu bezpieczeństwa.

w sytuacji kryzysowej multimaus pod ręką może uratować modele
Warto powtórzyć powyższe zdanie, jest bardzo prawdziwe.

Pamiętajcie, że żadne połączenie radiowe ani ekran dotykowy nie są tak niezawodne, jak połączenie kablowe i prawdziwy przycisk.

Nieraz uratowałem modele dzięki STOP na myszy kablowej. Przycisk na z21 też może je uratować.


Jest jeszcze jedna korzyść z z21. Można podłączyć komputer. Chociażby w celu hurtowego zaprogramowania wielu rejestrów w dekoderze. Ja tak programuję oświetlenie wagonów. Przygotowuje się plik z numerami CV i ich wartościami, i wciska przycisk :)
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
18 0 0
#15
Jest jeszcze jedna korzyść z z21. Można podłączyć komputer.
Jest to możliwe też z z21 (białej)? Czy tylko Z21 (czarnej)?
Z tym zastrzeżeniem, że czarna mysz robi to samo, co czerwona, tylko jest bez kabla
O to właśnie mi chodziło - chociaż czy czasem mysz czerwona z zestawu startowego nie obsługuje tylko 20 funkcji, a czarna 28?
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#17
Jest to możliwe też z z21 (białej)? Czy tylko Z21 (czarnej)?
Każdej. Ja używam białej, z21start po upgrade.

Aktualizację czerwonej myszy do polskiego menu i 28 funkcji też robię - można mi przysłać*. Dla kolegów z Forum tylko koszt wysyłki (paczkomat). To jest 5 minut pracy :D Polega na podłączeniu myszy do portu z tyłu z21 i użycia programu z21-maintenance-v1-14 do pobrania ze strony Roco.

Ten sam program służy do programowania hurtem rejestrów CV w dekoderze.


---
* Kiedyś wystawiłem aukcję z usługą upgrade myszy. Pomimo bardzo dokładnego opisu, ludzie ciągle rozumieli, że na tej aukcji kupują mysz (za 15 zł :D). Odpuściłem, bo zysk żaden, tylko kłopot z odkręcaniem transakcji.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.864 86 0
#19
2. nie tyle samo roco multimouse co mysze + centralke [np orginalna albo nanox], z tego co widze w instrukcji urzadzenie railbox robi wlasna siec WiFi wiec dodatkowy router niepotrzebny
Miałem ten emulator w rękach. Potwierdzam, on działa jako dodatek do "centralki*" Roco 10761/10764 i myszy multiMaus. Robi własną sieć WiFi, chociaż szału nie ma jeśli chodzi o ew. własne ustawienia tej sieci.

Nie ma wszystkich funkcji z21/Z21, w tym nie można zastosować programu Roco "z21-maintenance" i tym samym nie można:
- uaktualnić myszy (ale j.w. możesz wysłać mysz do uaktualnienia komuś, kto ma z21 albo Z21)
- programować CV hurtem z komputera
- nie ma także możliwości zapamiętania własnego hasła dostępowego WiFi (lepiej nie próbować zmieniać)
- Podłączenie go do sieci domowej jest możliwe przez WiFi, nie przez kabel - co akurat dla mnie jest wadą (stabilność połączenia i bezpieczeństwo sieci).

Jednak można z tym emulatorem natomiast używać aplikacji mobilnej na tablecie lub smartfonie - po to on jest.

Istnieje też osobny manipulator bezprzewodowy tego samego producenta, zrobiony chyba z pilota od klimy :D Poza tym, że nie zapamiętywał wpisanych loków (drobiazg, prawda?), działał poprawnie. Zgłosiłem sprzedawcy, podobno cała partia była wadliwa, producent miał naprawić, do tego czasu sprzedaż wstrzymano.

Ostatecznie jednak pozbyłem się tego emulatora, bo Roco 10764 ma mniejszą moc niż z21/Z21 i musiałem używać boosterów, co zbytnio rozbudowało cały system i zaczeły się problemy z kompatybilnością pomiędzy modułami pętli (DYI) a boosterami (przerabianymi - bo oryginalnych chyba w ogóle nie ma w handlu). Problemy zniknęły jak ręką odjął po zainstalowaniu prostego zestawu z21 (odblokowana z wersji start) z jedną czerwoną myszą multiMaus i aplikacją na tableta. Polecam ten zestaw.


Porównanie różnych wersji z21/Z21 jest na stronie Roco - można samemu osądzić, czy warto kupować czarną:

Przy czym te "Photorealistic driver's cabs" tak naprawdę w przypadku PKP jest tylko dla Ty2 (BR 52) - innych jakoś nie widać na horyzoncie :D

---
* "centralki" w cudzysłowiu, ponieważ w starym systemie Roco pudełko z napisem 10761/10764 jest wzmacniaczem DCC, a centralką jest... sama mysz!
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
18 0 0
#20
Produkty tej firmy w postaci dekoderów pokazywał Robert Jankowski na swoim kanale YT i w sumie fajna alternatywa dla bajecznie drogich ROCO i nieco tańszych produktów konkurencji. Jednak wracając do sedna dyskusji - chyba na początek warto zastanowić się nad w sumie "byle czym" (często jest to jakieś DB z orzełkiem) ale z ROCO multimausem na kablu + z21 + router wifi z kodem. Liczyłem kaskę i nijak nie udało się zebrać torów + lokomotywy dcc + myszy + centralki za cenę zestawu startowego. I ciesze się z decyzji - zestaw startowy był "pod choinkę" i w 2h udało się uruchomić pociąg i sterowanie z tabletu po wifi. Nie bardzo widzę nie mając zupełnie doświadczenia już na start utrudniać sobie i bawić się w emulatory.
Tabelka w jasny sposób nie pokazuje jednej kwestii: z21 START i z21 to inne produkty. z21 START ma zablokowane gniazdo RJ45 , z21 BEZ START ma odblokowane ale nadal wymaga routera (domowego czy dedykowanego TPlinka - sam na początku myślałem że centralka ma wbudowane wifi). z21 jest sprzedawana osobno, z21 START tylko w zestawach startowych. Jednak czy mając już Husarza bym wyrzucił go do kosza/ na allegro? Raczej nie. Na początek (jestem początkujący i piszę z własnych przemyśleć popartych wypłatą w realiach naszej ojczyzny) do czasu zakupu "modelowego" taboru i torów na tort / moduły i całej budowie szlaku warto tym Husarzem na podłodze się po prostu bawić, stawiać drzewka z lego a tunel zrobić z pudełka po butach. Na budowę wunderland jest jeszcze czas :). A i wymiana sterowania nie będzie niemożliwa - ten zestaw jest cyfrowy więc na aledrogo tylko pilot i centralka ewentualnie, pociągi zostaną tobie :)

ps. jeżeli nie mam racji i popełniłem błąd przyjmę krytykę na klatę - czarna mysz wifi fajna sprawa, czarna centralka Z21 zaraz na start nie umiejąc jej wykorzystać to strata kasy. Lepiej sobie "siódemkę" lub "stonkę" z dźwiękami kupić do tego PIKO smartcontrola i trąbić nią cały dzień przejeżdżając 1000 raz ten tunel z pudełka :):):)
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 6
DCC 1
DCC 5
DCC 8
DCC 6

Podobne wątki