• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie elektryka w module

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Cześć,

Zamieszczam fotkę mojej instalacji elektrycznej pod właśnie ukończonym i przetestowanym na imprezie w Gdańsku module dwutorowym (jednym z ośmiu). Wszystko zdało egzamin. Żadnych problemów. Kolory przewodów zgodne z normami. Wtyki bananowe do każdej szyny będącej z prawej strony jeżeli patrzy się wzdłuż torów. Ten moduł ma trochę mniej niż 60 cm dlugosci, więc tory są w jednym kawałku. Przewody są przylutowane do szyn w dwóch miejscach. Na 6 modulach o długości 120cm każdy są tory w dwóch kawałkach. I do każdej szyny są przylutowane po dwa przewody. Czyli razem cztery w jednym ciągu szyn. Czyli szesnaście punktów lutowania na dlugim module. :)

IMG_20161130_190021-1-1-1024x838.jpg

Pozdrowienia,
Jarek

Załączniki

J1974H0

Znany użytkownik
Również jedną z przyczyn przejścia na bananki był fakt, że one lepiej przenoszą większe prądy w porównaniu z XLR.
Mam pytanie. W pkc 6 Normy nic nie piszecie o położeniu gniazd zasilających. Jedynie tylko, że Przewody należy zakończyć gniazdami bananowymi o średnicy 4mm umieszczonymi maksymalnie 100 mm od profilu przejściowego.

- Pytanie, czy takie gniazda mogą być umieszczone na boku skrzynki jak np TUTAJ bądź TU ? Po co się czołgać pod makietę? Nic o tym nie ma w normie gdzie mają być zamontowane. Z tego co widzę wszyscy dają je pod skrzynkami, tymczasem chcąc np. makietę trzymać w domu (skręconą/złożoną) np. na półce, czy w specjalnej gablocie, wygodniejsze byłoby wyprowadzenie gniazd z boki skrzynki, tak mi się wydaje.

Inny przykład bocznych podłączeń:

przyklad.jpg

źródło: https://thesmallgaugeline.jimdo.com/aktuelles/

Co o tym myślicie?

Ostatnio edytowane:

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
Na imprezie modułowej nikt specjalnie nie będzie uważał na wystające z boku bananki czy inne złącza. Prędzej czy później ktoś je po prostu utrąci. To główny powód montowania wszelkich złączy pod spodem modułów.

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK

J1974H0

Znany użytkownik
Do warunków domowych może być.
Jednak w przypadku modułów mobilnych, to tak jak napisał @Dominik.
Dzięki za odpowiedź. Ja u siebie zrobiłem z boku i też pomyślałem o możliwości utrącenia (różnie bywa), dlatego mam zamiar jeszcze obudować je obwódką ze sklejki, albo drewnianych listw, tak żeby w razie co ona przyjęła ewentualne uderzenie.
Gdybym miał robić to ponownie to wykonałbym to nieco inaczej - gniazda wpuściłbym w wywiercone otwory z boku skrzynki, by nie wystawały. Ale człowiek całe zycie się uczy. Druga makieta będzie lepsza :)

J1974H0

Znany użytkownik
Zamiast tych dość mocno wystających, mogę polecić gniazda bananowe z płaskim kołnierzem (5mm):

Można również pogłębić otwór w sklejce na 5mm i je schować.
Przemyślałem sprawę bo gnębi mnie to "odstawanie". Póki jeszcze mogę, usunę chyba jednak obecnie zabudowane gniazda (możliwość uszkodzenia ich), wywiercę otwory tak, by zagłębić całą zewnętrzna obudowę nowych, mniejszych. Ponieważ w tej chwili użyłem gniazd o dosyć dużej średnicy (a nie mam takiego wiertła) - zamienię chyba na gniazda o mniejszej średnicy obudowy zewnętrznej - w sumie bez różnicy (z tego co widzę to średnica na bolec jest ta sama, różnica tylko w plastiku wokół). Wieczorem dam zdjęcia tego co mam, a potem za jakiś czas, jak zrobiłem po modyfikacji.
Chyba lepiej zrobić z głową niż potem gdzieś to nie chcący wyrwać.
Dzięki Marqus za sugestie.

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
No i co z tego że schowasz gniazdka jak dalej będą wystawały wtyczki które wcześniej czy później ktoś utrąci.
Po drugie jak skręcasz skrzynki i tak jesteś pod nimi to przy okazji podłączasz bananki i z głowy.
A po trzecie jeżeli kabelki mocujesz do transportu tak że nie wystają dołem to i przy układaniu na szafie
też nie wystają.

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK

J1974H0

Znany użytkownik
Przerobiłem.

Przedtem było tak:

IMG_20180201_180805.jpg

Potem:

IMG_20180201_145604-800x600.jpg

Wstępnie osadzone. Pozostanie "doszlifować temat", ale i tak będzie bezpieczniej niż było...

IMG_20180201_174332-800x600.jpg

Ten otworek co został zaszpachluję.
IMG_20180201_174347-800x600.jpg

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 1
Elektryka 4
Elektryka 4
Elektryka 19