• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Elektryka pod siedmioma modułami + skromna relacja

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#1
Witam, prace związane z okablowaniem siedmiu modułów zakończone. To co jest widoczne na zdjęciu poniżej to moduł środkowy gdzie zbiegają się wszystkie kabelki, które docelowo będą podłączone do pulpitu. Pulpit jest również gotowy.

IMG_20171129_193627.jpg


IMG_20171129_193526.jpg


Teraz przyszedł czas na połączenie owych modułów w jedną całość i zastosowanie...
No właśnie jakich wtyków, gniazd i kabli? Zastanawiam się nad zastosowaniem tzw euro złącza ze względu na ilość kabli, które muszę połączyć. Pod uwagę biorę jeszcze gniazda komputerowe.
Jeżeli macie inne,sprawdzone metody chętnie je przygarnę.

Pozdrawiam
Adam
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#2
Zastanawiam się nad zastosowaniem tzw euro złącza ze względu na ilość kabli, które muszę połączyć.
Nie polecam. Blaszki kontaktowe potrafią się ułamać. Osłona się wyrabia i nie gwarantuje pewnego mocowania wtyku w gnieździe.
Pod uwagę biorę jeszcze gniazda komputerowe.
Czyli złącza DB. Dużo lepsze i pewniejsze połączenie, zarówno elektryczne jak i mechaniczne.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.029 494 29
#3
Ale w tych komputerowych te dziurki na przewód są takie małe, nie ma innych które by się nadawały do naszych celów, pytam jako laik, to nie żarty.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#4
Wbrew pozorom można spokojnie przylutować przewody 0,75mm2. Wiem, bo takie złącza często zarabiałem w takie przewody. ;)
Ale również można zastosować złącza typu MicroFit. Tyle, że nie mają aż tak dużo pinów. Za to mają większą obciążalność prądową.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.029 494 29
#5
I przewód o takim przekroju a jakim napisałeś wystarczy, to skąd te 1,5 mm kwadrat, o którym kiedyś wszyscy mówili,i zalecali, a to złącze MicroFit to tylko na kabelki, czy da się przymocować do deseczki.
A w ogóle do dziękuję za odpowiedź.
 
OP
OP
śledź

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#6
Dlatego właśnie drodzy Panowie tak ciężko jest mi się zdecydować i wybrać tę właściwą opcję. Tylko, która to jest?
MicroFit powinien wystarczyć, bo z jednej strony mam 15 kabelków, a z drugiej 13 tylko czy jest dostępny jakiś kabel coś na wzór kabla euro, który połączy ze sobą moduły?

Ale w tych komputerowych te dziurki na przewód są takie małe
Zgadza się, dziurki są małe, ale ja u siebie zastosowałem przewody 0,14 więc kłopotu z lutowaniem nie powinno być.
Chyba, że się ma zespól niespokojnych rąk po sytym party.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.029 494 29
#9
Dlatego właśnie drodzy Panowie tak ciężko jest mi się zdecydować i wybrać tę właściwą opcję. Tylko, która to jest?
MicroFit powinien wystarczyć, bo z jednej strony mam 15 kabelków, a z drugiej 13 tylko czy jest dostępny jakiś kabel coś na wzór kabla euro, który połączy ze sobą moduły?


Zgadza się, dziurki są małe, ale ja u siebie zastosowałem przewody 0,14 więc kłopotu z lutowaniem nie powinno być.
Chyba, że się ma zespól niespokojnych rąk po sytym party.
Nigdy takowego po party nie miałem, nawet jeśli nie pamiętam końca imprezy.
0,14 to nie za cienki, lutowałem 0,5 mm kwadrat, ładnie wchodzi, ale taki cieniutki,ja nie elektryk, się nie znam.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#10
Duży wybór i w miarę dobrej cenie można dostać w firmie Spec Kable.
Gotowe kable ze złączami DB, np 25 PIN, mają bardzo mały przekrój pojedynczego przewodu. Do sterowania może być. Ale do zasilania lepiej podłączyć po 3 - 4 równolegle.
@Paweł R , te złącza DB, to raczej do sterowania i zasilania akcesoriów. 1,5 czy 2,5mm2 to do głównej magistrali i wtedy mogą być standardowe bananki.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#11
Do wtyczek i gniazd DB da się przylutowac nawet 2,5mm2 tyle, że przewód należy wtedy lutować pomiędzy dwa piny. Tak mam zrobione na Tychach. Działają tak spreparowane wtyczki już kilkanaście lat jeżdżąc na ileśtam imprez w roku i wielu mam świadków na to, że zwykle przywożę makietę, spinam ze sobą i działa. Druga metoda to zastosowanie do głównych ciągów zasilających złączy bardziej wysokoprądowych, takich jak XLR albo bananki, a złącz DB tylko do sygnałów nie związanych z dużym poborem prądu.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#12
Istnieje mutacja złącza DB zawierająca oprócz typowych szpilek także dwa zestyki typu tulipanowego na duże prądy, wytrzymujące dziesiątki amperów. Ale dość trudno je spotkać w sklepie.
Parametry złącz DB są różne. Spotkałem się z informacją o prądzie max 0,5 A / pin jak i 5 A / pin. Złącze za złotówkę z zestykami z cieniutko pozłacanej blaszki oraz złącze za 10 zł z zestykami toczonymi i złoconymi na twardo to skrajne przykłady.
Przewód 1,5 mm. kw. da się przylutować do pojedynczego pina, ale mechanicznie będzie to zawodne (pęka lut). Najlepiej wlutować go między dwa a nawet cztery piny.
Przewód łączący złącza DB: niestety raczej trzeba zrobić go samemu. Gotowe mają bardzo cienkie żyły.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#13
Istnieje mutacja złącza DB zawierająca oprócz typowych szpilek także dwa zestyki typu tulipanowego na duże prądy, wytrzymujące dziesiątki amperów.
Niektóre zawierają trzy i cztery styki tulipanowe i nie tak trudno je kupić tyle że trochę kosztują.Poniżej rysunki przykładowych złaczek.
 

Załączniki

OP
OP
śledź

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#14
Złącza DB, bądź euro złącza mają być wykorzystane tylko i wyłącznie do sterowania semaforów kształtowych, tarcz manewrowych,serw MTB do rozjazdów oraz oświetlenia.
Zasilanie torów to osobna magistrala.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#15
Na oswietlenie styk podwojny, na przewod powrotny zasilania serw, teemek i semaforow styk podwojny, reszta na styku pojedynczym. Musi wytrzymac nawet jak trafisz na zlacza z 0.5A na styk.
Swoja droga mozna by pomyslec o pulpicie elektronicznym i przeniesnieniu sygnalu sterujacego na moduly jako sygnal DCC [osobna od torow magistrala]. Popelnilam kolegom z TT dwa takie pulpity i sa zadowoleni.
 
OP
OP
śledź

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#17
Na oswietlenie styk podwojny, na przewod powrotny zasilania serw, teemek i semaforow styk podwojny, reszta na styku pojedynczym. Musi wytrzymac nawet jak trafisz na zlacza z 0.5A na styk.
Swoja droga mozna by pomyslec o pulpicie elektronicznym i przeniesnieniu sygnalu sterujacego na moduly jako sygnal DCC [osobna od torow magistrala]. Popelnilam kolegom z TT dwa takie pulpity i sa zadowoleni.
Koleżanko sympatyczna, pisałem wcześniej że pulpit już mam. Tu chodzi o kwestie wyboru wtyków do sterowania tym co na modułach jak połączenie modułów w całość za pomocą euro złącza lub DB.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#18
Zdecydowanie DB, euro zawsze mi sprawialo problemy. I ostroznie z kupnymi kablami DB25-DB25 czy DB9-DB9 - sporo z nich leci na oszczednosc i czesc stykow jest niepodlaczona. Znajomy z TT sie na tym przejechal.
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#19
Ja ze swojej strony do celów sterowniczych polecam złącza D-SUB i tak jak koledzy wcześniej polecali mostkuję piny w przypadku wysokoprądowych sygnałów. EURO złącze to porażka - rozsypuje się. Jest jeszcze jedno złącze, które mogę polecić - Centronics. Ma bardzo dużo sygnałów i niektóre wykonania mają takie zapinki uniemożliwiające samoistne rozpięcie (np. pod wpływem grawitacji).
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#20
@Paweł R , te złącza DB, to raczej do sterowania i zasilania akcesoriów. 1,5 czy 2,5mm2 to do głównej magistrali i wtedy mogą być standardowe bananki.
Ja na ten przykład do zasilania akcesoriów myślałem o 'czinczach' (mam tylko lampy peronowe rozciągnięte na peronie na kilku segmentach) ale w ostateczności użyłem do połączenia między-segmentowego gniazd typu DC, tych, zamontowanych na boku skrzynek, konkretnie wybrałem takie:

Gniazdo DC:

DC.jpg

tyłek.jpg


W tym gnieździe na tyle (jak widać) są 3 wyprowadzenia bo gniazdo DC z założenia (masa, Vdc oraz Vbat) umożliwia odłączenie baterii od zasilania w momencie umieszczenia wtyku w gnieździe (ja tego nie wykorzystuję, bo po co). Z tego co czytałem na forum 'elektroda' jeden pin konkretnie to służy do wykrywania wtyczki i jest zwarty z pinem masy gdy wtyczki nie ma, rozwiera się gdy włoży się wtyczkę. Jednak w 90% urządzeń się go nie wykorzystuje, bo mają tylko 1 źródło zasilania.
Wybrałem ten rodzaj gniazda i wtyku bo wydaje mi się prosty i trwały.

opis.jpg

U siebie podłączam tylko to:

opis2.jpg


źródło zdjęcia:
https://amptone.pl/p/160/949/gniazdo-dc-power-2-1mm-5-5mm-styl-boss-gniazda-dc-gniazda-zlacza.html

Wtyk DC:

Wtyk.jpg

źródło zdjęcia: http://edytronx.pl/150-dc-zasilanie

Z tego co jestem zorientowany, to raczej żadna norma nie reguluje jakich złącz należy używać do zasilania akcesoriów. Pozostaje inwencja twórcy makiety. Przy okazji pracy nad instalacją na moich segmentach zauważyłem, że na rynku jest masa możliwych rozwiązań różniących się (istotnie) szczegółami. Ma to znaczenie pod kątem trwałości zastosowanych (wybranych) typów złącz. Ja miałem zapotrzebowanie tylko na zasilanie latarni, więc po co mi np. gniazda komputerowe RS232 czy tam jakieś DB9? Przerost formy nad treścią (potrzebowałem tylko dwóch żył). Dlatego wybrałem te gniazda co wyżej zapodałem. Wydają mi się trwałe i łatwe w połączeniu. Wybór rozwiązania zależy więc od tego ile mamy akcesoriów do zasilania. Zwracać też należy uwagę na trwałość tych różnych wtyków, żeby potem nie było problemów zarówno z łączeniem wtyk/gniazdo jak i samym mocowaniem gniazda do makiety.
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki