• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Narzędzia ELEKTROSADZARKA vs DEKODERY !!

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#1
Czołem Koledzy.

Nie do końca wiem gdzie ten wątek informacyjno ostrzegawczy umieścić.
W zasadzie powinien być i w technikach i w sterowaniu i w "elektryce"...

Wielu z Was obsadza makiety trawą przy pomocy elektrosadzarek.
Jeżeli to robicie - bezwzględnie należy od makiety, torowiska odłączyć a najlepiej zdemontować dekodery !!
Większość z Was, sadzi na makietach z torowiskiem bez podsypki (czyli np. nie jest to geoLINE ROCO).
Wtedy łatwo odłączyć i zdemontować dekodery.

Pamiętajcie - używając elektroszadzarki, mając dekodery podłączone do torowiska - narażacie się na niemiłą niespodziankę !!

Właśnie rozmawiałem z Kolega który ma na makiecie kilka rodzajów dekoderów, różnych producentów.
Po "sadzeniu" makieta jest jednym zwarciem... :cry:
 
Ostatnio edytowane:

Tobi111

Użytkownik
Donator forum
Reakcje
37 5 0
#3
Witam ale to szkodzi tylko dekoderom czy napędom zwrotnic też ?
Pytam bo nie jestem elektronikiem z zawodu nie śmiać się podobno nie ma głupich pytań
a przy Roco geoline dekodery są zamontowane pod rozjazdem czyli co lepiej wyciąć dziurę pod rozjazdem i je wyciągnąć tylko czy je potem wsadzę oto jest pytanie .
Sadził ktoś elektrosadzarką przy geolinach Rocowskich z dekoderami ?
Pozdrawiam
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
258 2 1
#4
Napedy w sensie cewki i silniki powinny to przetrwac ale jakiekolwiek polprzewodniki moga sie uszkodzic. Tj jezeli naped zawiera elektronike [serwa!!!] to moze byc nieciekawie.
Czy od sadzarki padaly diody prostownicze w Conradach i podobnych - nie wiem, moze ktos z kolegow wie. Ale w razie W naprawa jest prosta [przynajmniej dla mnie]
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
#6
Jeśli nie jest dostępny dekoder a są dostępne WSZYSTKIE przewody do niego dochodzące, można na czas sadzenia zewrzeć je razem. Jest wtedy większa, choć nie 100%, szansa na przeżycie dekodera.
 

trol

Aktywny użytkownik
Reakcje
63 6 0
#7
Należy też pamiętać żeby zabrać tabor z makiety. Kiedyś jak sadziłem trawę zapomniałem wyjąć Ty2 z parowozowni i niestety iskra przeskoczyła na tory i uszkodziła dekoder w modelu.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#8
Elektrosadzenie trawy jest jak lakierowanie proszkowe, detale, na których się sadzi trawę (które się lakieruje proszkowo) muszą być uziemione, inaczej nie ma gdzie odprowadzać ładunków.
 

Podobne wątki