• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

elektrosadzarka - jaka?

Rubikus

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#21
Ło Jezu!!!! Ja już naprawdę nie mam siły. Zrób tak jak lubisz, czyli 2 diody w szeregu w powielaczu, a drugą sadzarkę zrób na pojedyńczych diodach. Potem weż sondę WN i zmierz napięcie wyjściowe na obydwu sadzarach. Inaczej tego nie widzę. No **** nie potnę się. Autopsja może do Ciebie przemówi wreszcie.
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#22
szyna napisał(a):
Ło Jezu!!!! Ja już naprawdę nie mam siły. Zrób tak jak lubisz, czyli 2 diody w szeregu w powielaczu, a drugą sadzarkę zrób na pojedyńczych diodach. Potem weż sondę WN i zmierz napięcie wyjściowe na obydwu sadzarach. Inaczej tego nie widzę. No **** nie potnę się. Autopsja może do Ciebie przemówi wreszcie.
Problem jest w tym, że ja to sprawdzałem w realnym układzie.
I nie ma różnicy....
Nie musisz się ciąć. Może trzeba trochę dystansu.

Sam tego nie wymyśliłem:
http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/hv/ ... dcgen1.gif
http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/hv/hvdcgen/hvdcgen1.gif
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#24
szyna napisał(a):
Ja się nie tnę!!!! Chcę abyś sam się przekonał! Ale na fizycznych pomiarach! Jak nie masz sądy WN to wypożycz z najbliższej uczelni. Nie polecam podłaczania miernika uniwersalnego nawet na najwyższym zakresie do sadzary.
Zerknij na obrazek. Dołączyłem go nieco później...
http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/hv/hvdcgen/hvdcgen1.gif
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#26
szyna napisał(a):
tego syf....nie będę komentował
ponawiam prośbę o zerknięcie tu:

http://www.miflexrelax.home.pl/Download/Tpn.pdf

A jaki jest problem abyś wypożyczył miernik i porównał napięcia wyjściowe?
Te głupie dywagacje do niczego nas nie doprowadzą....
Czy znane są parametry diod zastosowanych w powielaczu TPN-11/10?
W szczególności, jakie jest napięcie wsteczne diod?
Drugie pytanie. Sorry, że trochę zaczepne...
A czy Twoje dywagacje są poparte pomiarami czy domysłami?
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#27
A_Tox napisał(a):
A czy Twoje dywagacje są poparte pomiarami czy domysłami?
Widzi "misię", że raczej tym, że ktoś chce kupić jego produkt i nagle znalazła się konkurencja.
Żałosne, po prostu żałosne.
Przypomina mi to natrętną reklamę, zwaną spamem, jak wiadomo spam wyrzuca się do kosza.

Dziwne, że obiekcje co do a-toxowej sadzarki wyszły właśnie teraz, a nie przy poprzednich wersjach.
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#28
Czy komus jeszcze sadzarka Artura poszła z dymem po pół godziny czy - jak na złość - tylko facetowi który ją podrabia?

Bo moja na przykład ma za sobą kilkanaście godzin pracy (i to po kilka ciągłej) plus to co nią robili ludkowie którym pożyczałem.
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#29
Twoja sadzarka Hubercie jest wcześniejszą wersją, ale też nigdy nie było żadnych problemów zgłaszanych przez użytkowników.

hugwa napisał(a):
tylko facetowi który ją podrabia
Nie podrabia.
Doszło do pewnego rodzaju wymiany barterowej, w ramach której Rubikus sprzedaje swoją wersję bazując na moim pierwotnym projekcie, na własne konto.
Ot co.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#30
Też mam ES4 A_Tox'a, czasem po kilka godzin pracowała i nic się nie stało :D

Ktoś Ci, Arturku, robi antyreklamę :roll:
 

Rubikus

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#31
Broń Boże żadna antyreklama. Miałem 2 dziwne przypadki przy układzie z podwójnymi diodami. W jednym przypadku nawet przebiło trafo do tego stopnia, że uzwojenie wyjściowe świeciło na niebiesko. Nie wykluczam, że mogła to być wada fabryczna trafa, która z czasem dała o sobie znać.
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#32
szyna napisał(a):
...Miałem 2 dziwne przypadki przy układzie z podwójnymi diodami. W jednym przypadku nawet przebiło trafo do tego stopnia, że uzwojenie wyjściowe świeciło na niebiesko. Nie wykluczam, że mogła to być wada fabryczna trafa, która z czasem dała o sobie znać.
1. Czy napięcie zasilania było wyższe niż 9V?
Przy większych napięciach prąd zasilający uzwojenie pierwotne transformatora może być znacznie wyższy.
Wartość tego prądu przekłada się bezpośrednio na energię impulsu samoindukcji,
który odpowiada bezpośrednio za "wydajność" sadzarki.
Może przy uzyskanym napięciu na transformatorze w efekcie było zbyt wysokie napięcie na stopniach.
A to mogło spowodować przebicie diod i rozładowanie całego napięcia z kondensatorów na transformatorze.

2. Czy zasilanie było z baterii czy z zasilacza?
Przy zasilaniu z zasilacza i uzyskanym bardzo wysokim napięciu mogło też dojść do przebicia izolacji transformatora.

3. Dużo zależy od ustawienia częstotliwości i czasu otwarcia tranzystora.
Możliwe, że ustawienia były za "mocne".
Ja ustawiam częstotliwość na 50Hz, a czas otwarcia tranzystora na 500us.
Generalnie nie są to ustawienia gwarantujące najwyższe możliwe do uzyskania napięcie, ale dają one napięcie odpowiednie do sadzenia trawy, a jednocześnie gwarantujące stabilną i długotrwałą pracę układu.

4. Ja stosuję transformatory produkcji firmy Indel (TS2-033)
Na razie nie było z nimi problemów...odpukać!
Transformatory mają certyfikat na przebicie izolacji na 4kV
Cytat ze strony Indela:
"- test izolacji 4 kV / 60 s"
 

zytom

Użytkownik
Reakcje
3 0 0
#33
WM-MODEL napisał(a):
Też mam ES4 A_Tox'a, czasem po kilka godzin pracowała i nic się nie stało :D

Ktoś Ci, Arturku, robi antyreklamę :roll:
Tak jak Władek
mam sadzarkę od Artura już kilka miesięcy wszystko działa bez problemów. Zasilam ją z zasilacza 9V od starego komórczaka.

Sadzarka działa bezproblemowo.
 
Reakcje
0 0 0
#35
szyna napisał(a):
W Twojej wersji po 30-minutach wszystko idzie z dymem.
Miałem w rękach elektrosadzarkę A-Tox'a i jakoś nic szczególnego się z nią nie działo. Co prawda wolę mocniejsze urządzenia (sadzenie z dreszczykiem :razz: ) ale jest to pewnie kwestia wprawy/przyzwyczajenia. Tak sobie rozmyślam - co może "iść z dymem" :?: :roll:
Napisz może lepiej szyna czego się najarałeś... :?:
 

KAMAPI

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#36
Wymiana zdań paskudna jak dupa pawiana..., no ale co kto lubi.
Ja mam sadzarkę od Rubikusa i jest okej, nasadzilem już nią trochę trawy i nic się nie działo. Zresztą polecili mi ją inni z tego forum. Niestety sadzarki ATox'a nie miałem okazji mieć w ręce. Rubikus za kable, sitko i zasilacz też bierze 30 zł - więc Panowie ceną nie konkurują....a szkoda. W czasach kryzysu to może powinni zacząć...
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#37
Wracając do wcześniejszego pytania: w TPN-ach siedzą diody BYP350 które mają parametry 2/8/12/16 kV / 8 mA (cztery wersje). Zwykle była to BYP350-12k, a kondensatorki to zwykle były 10nF / 10 kV...
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#38
Wracając do wcześniejszego pytania: w TPN-ach siedzą diody BYP350 które mają parametry 2/8/12/16 kV / 8 mA (cztery wersje). Zwykle była to BYP350-12k, a kondensatorki to zwykle były 10nF / 10 kV...
Odświeżam wątek, ale ponieważ mam zamiar zakupić elektrosadzarkę, natrafiłem na tą wymianę poglądów i zaniepokoiła mnie ta elektroniczna wymiana zdań. Niekoniecznie muszę sie na tym znać. Chcę bezpiecznie sadzić sterczącą trawę. Podpowiedzcie więc panowie, co kupić? Rubikus czy A_Tox... a może jakaś łapka na muchy? Cholera wie.

Gdyby zorganizować ranking Rubikus vs A_Tox ESU v.x to ile byście dali w skali 1:10? Bo zgłupiałem...
- ECONO x/x
- POWER x/x
???

Chcę aby było tanio i dobrze :boso:
No dobra, może być drożej... aby było bezpiecznie i dobrze. To co brać?
 

Podobne wątki